Kokteyl Konuşmaları-2

Kokteyl Konuşmaları-2

- Bölüm: Kardiyak Aciller
1824
Kokteyl Konuşmaları-2 için yorumlar kapalı

 
Özet: Hastane dışı EKG’lerin yönetimi, ileri merkez tipleri, kulak kanıtları ve terapötik hipotermi vurgusu altı madde ile sergilendi.

black

‘Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’
L30 920497

  • N: O zaman sizle bir oyun oynayalım Dr.L.
  • Dr.L: Bekliyorum.
  • N: Kokteyl öncesi tüm konukların EKG’si çekildi. İşte görüyor musunuz, hepsi burda. Şimdi rastgele bir tanesini seçiyorum ve soruyorum bu kimin.

EKG.2

  • Dr.L: Bu hasta gerçekten hasta Bayan N. İnferior derivasyonlarda ST segment elevasyonu (mavi), lateralde ise resiprokları (sarı) mevcut. Hiperakut iskemi bulguları ise ön yüzde (siyah) sivrileşme nedeni. Total AV bloğu daha saymadım bile. P’ler kendi kafasına göre takılıyor, düzenli P-R intervali oluşmuyor. Eğer içimizden birinin EKG’si ise, sahibi yerde olmalı. Bakın işte orda, çevresinde toplanan kalabalık ile. Gördüğüm kadarıyla sol temporal kemiğinde de ekimozu ile birlikte, ve evet işte kulak memesi katlantı bulgusu.

crease C

Altmış yaş altı koroner sendrom bulguları tanımlayan hastalar için kulağın kalp damarları tıkalı çağrısı. Bu hastanın damar yolu açılmalı, sıvı desteği başlanmalı, kan şekerine bakılmalı ve hastaneye taşınması boyunluk ile yapılmalı, kafasını vuran boyun omurlarını zedelemiş olabilir. Tansiyon değerindeki düşüklüğü 5 mcg/kg/dk’dan dopamin infüzyonu ve eksternal pace vuruları desteklemeli. Eklemem gerekirse 1. düzey kardiyak merkeze götürülmeli ki yaşama şansı olsun. Stentler etkin olursa uygulanması gereken terapötik hipotermiyi de unutmamak lazım.
N: Dedikleriniz doğru Dr.L, evet bu Bay E’nin EKG’si, orda boylu boyunca uzananın.
Dr.L: Tehlikeli oyunlar bunlar Bayan N, çok tehlikeli oyunlar.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

2c

 
Ekimoz
Kaji AH, et al. Predictors of neurologic outcome in patients resuscitated from out-of-hospital cardiac arrest using classification and regression tree analysis. Am J Cardiol 2014;114:1024-8.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
dream
Rüyamda eski evin koridorundayım. Geniş, büyük bir aynanın önünde durmuş, dikkatle yüzümü seyrediyorum. Ver her defasında kendi kendime bu ben değilim diyorum. İmkanı yok. Gördüğüm şey benim yüzüm değil. Her an değişiyor. Sonra birdenbire halamın sesini işitiyorum. Haydi geç kaldık diyor ve beni çekiştirmeye başlıyor. Dar koridor giderek uzuyor. Sonra bayram yerine ulaşıyoruz. Atlıkarıncanın üstünden halam bana el sallıyor ve her dönüşte karşıma farklı bir tanıdık çıkıyor. Katıla katıla gülmeye başlıyorum. Halam dönerken uçmaya başlıyor, gökyüzüne yükseliyor. Ben mi, ben kaplumbağanın boynuna asılmışım, aynı anda halamı gözlerimle takip ediyorum.