KPR 2015 Kardiyopulmoner Resüsitasyonda Yenilikleri

KPR 2015 Kardiyopulmoner Resüsitasyonda Yenilikleri

- Bölüm: Resusitasyon
2250
KPR 2015 Kardiyopulmoner Resüsitasyonda Yenilikleri için yorumlar kapalı

KPR 2015

Kokteyl Konuşmaları-9
Özet: Giden geleni aratmadı

Zorluk: 2/3

‘O sabah saat tam yediye kırk beş kala’
Mister Pickwick’in Serüvenleri

N: Duydunuz herhalde, kokteylde konuşulan konuyu, herkes nedenini merak ediyor. Hiçbir hastalığı yoktu, düzenli spor yapar sevdiği hayatı yaşardı.
Dr.L: Evet şimdi duydum ama ölüm ne zaman gerçekleşti.
N: Ne zaman mı, yanlış hatırlamıyorsam 20 Ekim’de saat 06.15’te, ne önemi var ki Dr.L.
Dr.L: Önemli Bayan N, 2015 tarihli güncellenmiş resüsitasyon bildirgesi 20 Ekim 2015 saat 08.30’da yayımlandı. Bay F’nin ölüm saatinden 2 saat 15 dakika sonra. İşte tüm nedenlerin açıklaması bu saat aralığında gizli. Kurtarıcılar 2010 kılavuzunda kaldı, 2015 bilgileri esas alınsaydı Bay F şu an elinde kadehi ile yanımızdaydı. Neleri mi unuttular, anlatıyorum Bayan N, dikkatle dinleyin.

  • Kalp masajını 100-120 bası/dk yapmadılar: Bası hızlarını 120 yapabileceklerini unuttular, doğru kompresyon hızını tutturayım derken yavaş kaldılar.
  • Kompresyon aralığını 5-6 cm’de tutmadılar: Işık bu aralığa sızar, ama neyi tercih ettiler, bilmiyoruz, bunu değil.
  • Nefesin 6sn/1 soluk oranını unuttular: Panik halindeler, kaos içindeler. Yaradan ne verdiyse soluttular, 6 saniyede 1 soluğu bilmediler, hızlı davranıp Bay F’yi ventilasyona boğdular, sağ ventriküle döneni azalttılar.
  • Göğüs kafesine yaslandılar: Kardiyopulmoner resüsitasyon sırasında elleri göğüs kafesine yapışık kaldı, sol ventrikül boş kaldı. Sol ventrikül dilatasyonuna izin vermediler, perifere bir şey göndermediler.
  • Vazopressin kullandılar: Adrenalinleri varken vazopressini tercih ettiler, Bay F’yi kayboluşun ırmağında unuttular.
  • Kapnografı tek belirteç olarak gördüler: Yatıp kalkıp kapnografa taptılar, düşük değerleri görünce resüsitasyonumuz işe yaramıyor diyerek eve döndüler.
  • Steroidi düşünmediler: Rutin olarak değil ama kurtarıcı ilaçların yanında kullanılabileceğini bilmediler, steroide güldüler.
  • Ekstrakorporeal dolaşımı ıskaladılar: Erken uygulandığında geri döndürülebilir hadiselerin kapılarını açabilirdi, gözlerini yumdular. Onu yerine Hadise’nin son albümünün gala gecesine katıldılar.
  • Naloksan: Opioid alımı sonrası altı metre dibe gidene naloksan uygulamadılar, yatakbaşı farkındalığını unuttular.
  • Lidokain, B-Bloker bilinmedi: Ventriküler fibrilasyon sonrası spontan dolaşıma dönenlerde ritim düzenleyici olarak kullanılabilecek ilaçlar, size seslenmediler, güneşin altında kuruttular, parşömenleştirdiler.

N: Aman allahım, Bay F tüm bu yenilikleri saatler kala kaçırdı, ne yapılmalı Dr.L, elimiz kolumuz bağlı mı.
Dr.L: Tabii ki değil, 5 yıl kılavuz güncellemesi için çok uzun bir süre Bayan N. Güçlü dostlarım var, bu süreyi 1 yıla indirebilecek.
 
1 Yıl
2015 AHA Highlights

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

c2