Kardiyak Ultrason

Kardiyak Ultrason

- Bölüm: Radyoloji
1927
Kardiyak Ultrason için yorumlar kapalı

Odalar

‘Kadife dikenler’
Katatonia

av
Av

Ana

Hakim olmamız gerek süreçler ne durumda dostlarım. Yırtılan damar, daralan kapak, kansız yaşam. Bütün bunlar acil tıp çemberi içine sıkışan önemliler. Gözlerimizi dört açsak bile görülemeyen tepeler olur ve ovalar, platolar kendiliğinden oluşur. Öyle gözlükler gerek ki ses dalgaları ile çalışsın, yansımalar kılavuzumuz olsun.

Örgüler

Müdür: Evet, 21. yüzyılın eğlencesine hoş geldiniz. Gözleriniz merak içinde olduğunuzu anlatıyor. Kahkalarınızı parlatacak görsel şölen için değer bu sabırlı bekleyiş. Ama önce şaraplarımızı dolduralım.
Dostları: Daha fazla uzatmasan, söyle artık dilinin altındaki baklayı, yoksa maskeli baloyu kaçıracaz.
Müdür: İki mahkum, sadece sizin için bugün ormana bırakılacak, altı dakikalık kaçış sonrası av partimiz başlayacak. Hapisane müdürünün bu kadarcık insiyatifi olsun, değil mi ama.

Mahkum-1 Acil Tıp Uzmanı, cezasını çekiyor. Yanındakini ise bu yazının yazarı tanımıyor, hapistekilerden biri. Tüm sene sorun çıkaran bu ikili ceza niyetine eğlence mezesi yapılıyor ama bunu kendileri bilmiyor. Bildikleri tek şey nedensiz yere serbest bırakıldıkları.

Müdür: Açın matem kapılarını, başlasın bu koşu.

İkili deli gibi koşuyor ama acil tıp uzmanı şüphe içinde. Böyle bir fedakarlık müdürden beklenmiyor ve kaçış başlıyor.

– Doğru söylüyorsunuz ortaklar, kardiyak ultrason ile yazılanların ne ilgisi var. Ama bekleyin ve devam yazılardaki kelimeleri süzgeçleyin. Sorularınız bir bir yanıtlanacak.

serbest
Serbest

Kardiyak Ultrason

  • Acil kardiyak ultrason ile neler mi tanılanır, en azından hangi konu başlıkları dereler içine sıkıştırılır. Perikardiyal sıvı, kardiyak tamponad, hemoperikardiyum, kardiyak fonksiyonellik, nabızsız elektriksel aktivite, pulmoner emboli, ejeksiyon fraksiyonu, santral venöz basınç. Bunlar yapılabilirlikler ama bu yazının konusu kalp bakı alanları olacak.
  • Prob seçimi net görüntü elde etmek için gerekli. Düşük frekanslı 2-5 MHz olanlar kardiyak bakı için uygun. Bazı akıllı cihazlarda prob özellikleri tuşlar aracılığı ile istenen organa uygun hale getirilebiliyor.

Subksifoid Bakı: Dört oda görülür, prob belirteçi hastanın sağ tarafına bakar. Ventriküller kıyaslanabilir. Travma hastasında bakılan alandır. Kardiyak tamponadda sağ ventriküle yüklenirler, çöker, gözükmez bile.

subksifoid bakı

fast

Sol Parasternal Uzun Aks: Sağ omuz-sol kalça odaklı. Prob belirteçi saat 5’te, 3.-4. interkostal aralığın sternum solu ile birleştiği alan. Mitral kapak, aort kapağı, kardiyak apeks için uygun. Tombul hastalarda kullanılabilir. Perikardiyal efüzyon tanısallığında yeri var.

B

sol parasternal

Sol Parasternal Kısa Aks: Sol omuz-sağ kalça uzanımlı, 3.-4. interkostal ile sternumun sol bileşkesinin kesişimi. Sol ventrikül fonksiyonelliği hakkında doktorunu bilgilendirir, mitral kapağı tüm gerçekleri ile ortaya çıkarır.

parastenal-KISA-aks-prop

left short

Apikal 4 Oda: Sol meme altı, prob belirteçi hastanın sağında, hasta hafif sola döndürülür ki akciğer parazitlenmesi giderilir. Sağ-sol ventrikül kıyaslamasında birebirdir. Sağ/Sol ventrikül oranı 1’in üstü ise dilate sağ taraf ile karşı karşıyasın, litik dolabı yakında olsun.

s

4 oda

Kafes
Beaulieu Y. Bedside echocardiography in the assessment of the critically ill. Crit Care Med 2007;35:235-49.

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

çatk