Kardiyak Ultrason 5E

Kardiyak Ultrason 5E

- Bölüm: Kardiyak Aciller
1767
Kardiyak Ultrason 5E için yorumlar kapalı

Kardiyak Ultrason

Kokteyl Konuşmaları-7
Özet: Bakış açıları ultrasonun kalp odalarına bölündü.

‘Onun fikri, özünde…’
Eureka

Zorluk: 3/3

N: Tatile gerçekten ihtiyacım varmış Dr.L, deniz ve güneşe.
Dr.L: Her gün bana yazmanız sizi yeniden görme isteğimi hiç azaltmadı.
N: Ben de garip bir şekilde hep yanımda hissettim sizi, adımlarımı sayarmışcasına.

4-oda
Apikal 4 Oda
Dr.L: İtiraf etmem gerekiyor, zaten yanınızdaydım. Tüm tatil boyunca ben de sizinle birlikte oteldeydim. Yazdıklarınız ile gözlemlerimi birleştirerek resmin tümünü oluşturdum. Lütfen sinirlenmeyin ve bekleyin, tıpkı kalbe tek odadan bakmanın anlamsızlığı gibi.
1. Perikardiyal efüzyon (apikal 4 oda, parasternal uzun aks): Bir, iki ve üstü. Birin altı rahat, bir iki arası hazır ol, iki santim ve üstü durumlarda korkun derim. Gelişmekte olan ülkede tüberküloz, gelişmiş iseniz travma ve kanser aklınıza gelsin.
2. Ejeksiyon fraksiyonu (parasternal uzun aks): Kasılma kusurları aranmalı. Mitral kapak tam açılmıyorsa tanısal olur. Ölçümlerimize bir yenisini ekleyelim. Mitral kapak interventriküler septum arası uzaklık 7 mm üstü ise kalp tembeldir, kanı kendine saklar.
EPSS_m
Parasternal Uzun Aks
3. Eşitlik (apikal 4 oda, parasternal kısa aks): Sol ventrikül lehine planlanmış. Sağ/sol oranı >1 ise sağ ventrikülün başı dertte olur, pulmoner hipertansiyon yapan nedenler sezilir. Kısa aks bakısında masif pulmoner embolide D-görüntüsü alınır. Havva elmayı ısırdı, kalanı sol ventriküle uzattı.
D-shape
Parasternal Kısa Aks
4. Aort kökü (parasternal uzun aks): Dört santimin üstü kökler düşündürür. Utangaç flebler suprasternal bakıda aranabilir. Kolların tansiyon farkı, mediasten genişliği, hipertansiyon öyküsü. Al sana bermuda şeytan üçgeni.
5. İnferior vena kava (subksifoid bakı): İnferior vena kava iki santimin üstü ise sağ atriyuma gelen vardır, hatta fazladır. İnspiryumda çökertemezsin, güçlüdür. Bir santim altında ise preload yerlerde gezer, perifere bir şey gitmez, 1-2 santim arası istenen bayan N. Bayan N yüzünü çevirir.
aort kökü
Parasternal Uzun Aks
inferior vena kava
Subksifoid Bakı
N: Bütün bu açıklamaların yeterli olacağını mı düşünüyorsunuz Dr.L, size kızdığımı söylemek zorunda bıraktınız beni.
Dr.L: Tüm açılardan görmedikçe gerçekten görmüyor sadece bakıyorsunuzdur bayan N. Her şeyde olduğu gibi.
 
Tazı
Kennedy Hall M, Coffey EC, Herbst M ve şbk. The “5Es” of emergency physician performed focused cardiac ultrasound: a protocol for rapid identification of effusion, ejection, equality, exit, and entrance. Acad Emerg Med. 2015;22:583-93.
 
Not: 5E (Effusion, Ejection, Equality, Exit, Entrance)
 

Dr. Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Yazı Doçent Doktor Gürkan Ersoy Hocamın katkıları ile hazırlandı, kendisine teşekkür ederim

cato