İş İki

İş İki

- Bölüm: Toksikoloji
1428
İş İki için yorumlar kapalı

Mesleki Maruziyet

‘Şimdi bana yapacaklarını anlat’

Samuel Beckett, ÜÇLEME

eşit
Eşit

Hatırlamanıza

İşyerleri sağlam ister, sağlam olsun ki bizim olsun. Belli olmaz der, ne olur ne olmaz, tam olsun. Eti senin kemiği senin. Yağını çıkarıverir, sabunu yapar. Biz onların nedenlerini sıralamaya devam edelim ortaklar.
Arsenik

  • İşveren: Seramikçi olacaksın, itiraz istemem. İşçi adayı: Evet ama benim safra kesemde çamur var, haberiniz olsun. İşveren: Sen kusup duruyorsundur o zaman. Arsenik zehirlenmesi de kusturur, al başına belayı. Aç kalıp güçten düşersin, çalışamazsın. Görüşürüz.

Silikozis

  • İşveren: Bizim baraj tüneller ile doludur, tünellerde çalışabilir misin, demek istediğim silika tozundan göz gözü görmüyor, karanlıktan daha ağır. İşçi adayı: Tozlara duyarlı değilim ama tek akciğerim var benim, karanlıktan korkum yok. İşveren: Altı ay sonra zaten silikozisli olacaktın, şimdi bu süre üç aya düştü. Yarım maaşa çalışırsan benim için hava hoş.

Pamuk İpliği

  • İşveren: Ben pazartesileri hiç sevmem, daha önce söylemiş miydim. İşçi adayı: Astım ilaçlarımın raporu her ayın ilk pazartesisi biter, ben de sevmem o günü. İşveren: Ben pazartesileri neden sevmem biliyor musun, senin gibi astım hastaları pek tıkanır pamuk işinde pazartesileri, pamuk ipliği fabrika işçisi olmayı rüyanda gör sen raporlu.

Benzen

  • İşveren: Çocukluğumdan beri yapıştırırım, ne görsem oracığa yapıştırırım. Ama ben işçiliğini yapmam, başkasına yapıştırırım. Yapışan cisimleri izlemek benim için büyük zevk. İşçi adayı: Rahmetli babam da severdi yapıştırmayı ama lösemiden ölmeseydi. Büyük İşveren: Bak bu olmadı şimdi. Sen zaten lösemi olacaktın çalışırken, babada varsa, yok olmadı bu, alamadım seni.

Taşlama makinası

  • İşveren: Elin kolun ayrı oynamasın çünkü olası işinde oynayacak. İşçi adayı: Ah, ah bir de bana sorun ne çektim şu Raynaud hastalığından, acı, ağrı, iğne batma, solma, soğuma parmaklarımda. İşveren: Canım benim çok üzüldüm. Taşlama makinası alamazsın sen ele, o zaman elim sende değil benim, elim onda.

Asbest

  • İşveren: Tüberküloz geçirmedin di mi. İşçi adayı: Pek çok kez desem, fakirdik. Üşüdük durduk. Giysi girmezdi bizim eve, işte ben bu nedenle tekstil sanayisinde çalışmak istiyorum. İşveren: Mantıklı gelmedi kulağıma teklifin, bizim tekstil ocakları asbestten geçilmez. Senin akciğerler tüberküloz sekelleri ile doludur şimdi. Asbest maruziyetini karşılayamaz senin ciğer, bu ciğer bu işi alamaz arkadaş.

Çamaşırhane

  • İşveren: Sık, bırak, çevir, kurut, döndür, havaya at, sonra tabii tut ve diğerleri. Hepsini elinle yapacaksın çamaşırhanede, yapabilir misin bütün bunları yiğidim. İşçi adayı: Yeni kurtuldum şu illetten, De Quervain hastalığından, artık hazırım. İşveren: Ben de senden kurtuldum o zaman, on yedi saat çamaşırhane sana göre değil, başka zaman.

Konuşulmayan

Çalışmak özgürleştirir demiş tarihin kırbacı, bazı toplumlarda çalışmak derinlere gömüyor insanı.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

siyah