İş

İş

- Bölüm: Toksikoloji
1499
İş için yorumlar kapalı

‘Bunlar oluyordu’

Vladimir Nabokov, SOLUK ATEŞ

Yer

Naçizane birkaç soru. Devlet seni seviyor mu. Mutlu toplumların mayası güvenden mi geçer. Sosyal devlet tamlaması ayrı mı yazılır yoksa bitişik mi. Hatırlamalar önemli mi. Geleneklerine bağlı toplumlar hızlı mı ilerler. Kin kişiye zarar verir, peki, çok sevmek hasta yapar mı. Rüzgar esmediği zaman nerdedir. İki gözümüz var neden tek görüyoruz. Bir de iyi yönetilmeme bunlara eklenince. Gerçeklere yelken açalım o zaman.
Leptospirozis

  • İşveren: Kusuru bakmayın, gereksiz beklettik sizi. Alamıyoruz işe. İşçi adayı: Niye anlamadım. İşveren: Pirinç toplatmak istiyorduk size ama özgeçmişinizde böbrek yetmezliği olduğu yazıyor. Leptospirozis riski içeren pirinç işi de benzer şekilde serum kreatininizi yükseltebilir, sizi koruma güvenini maalesef Türkiye’de veremiyoruz. Bu nedenle iş sizin değil.

Krom

  • İşveren: Bekleme koçum, hele sen hiç bekleme. İşçi adayı: Bir kere ben senin koçun değilim, ikincisi istediğim yerde beklerim. Üçüncüsü geçerli nedeniniz var mı. İşveren: Altı hafta önce yapılmış koroner anjiyografinden haberin yok herhalde, ana koronerin %80 tıkalı. Paslanmaz çelik fabrikası usta başılığı bekliyordu seni ama biliyorsun krom göğüs ağrısı yapar. Ayırıcı tanılara bizim işyeri gitmiyor, o yüzden daha işe alınmadan kovuldun.

Karbonmonoksit

  • İşveren: Elimdeki notlara göre hamileymişiniz, doğru mu. İşçi adayı: Notlara gerek yok, karnıma göre de öyle patron bey. İşveren: Patron demek için acele etmeyin çünkü iş size gitmiyor. Kok fırınına uygun değilsiniz. Biz karbonmonoksit düzeyini kontrol etmiyoruz bu fabrikada, bebeğinize gelecek zararları önlemiyoruz demek bu. Bu nedenle işe de almıyoruz sizi, güle güle.

İnfrared

  • İşveren: Diyabet olduğunuzu neden söylemediniz. İşçi adayı: Sormadınız ki hiç, yüzüme bile bakmadığınız son yedi saattir. İşveren: Ayrıntıları bir kenara bırakalım. Cam üfleme ünitesine düşünüyorduk sizi, kızılötesi ışığa maruz kalacağınız bu ortam diyabetiniz nedeniyle olgunlaşmış katarağınızın daha da sertleşme nedeni olacaktı. Altını kalın çizerek söylüyorum. Kontrol etmediğimiz bir ışığın katarak sorumluluğunu almayız.

Şarbon

  • İşveren: Romatoid artritiniz için kortizon kullanıyormuşunuz, biz pek sevmeyiz böyle tipleri, daha önce söyledik mi. İşçi adayı: Bu önyargıdır. İşveren: Önyargı değil, belgelerle konuşuyorum. Kesimhane için uygundunuz, şarbonlu yapacaktık sizi, ama bu durumda olmaz. Bağışıkbaskılıları şarbon yapma riskini göze alamayız, çünkü size koruyucu temin etmeyiz.

Kadmiyum

  • İşveren: Periferik nöropati mi dedin. Sende var mı. İşçi adayı: Evet ama tedavi görüyorum, yanıt alıyorum. İşveren: Ama ben yanıtlara değil performansa bakıyorum. Kurşun levha sanayisinin elemanı olmak üzereydin ama artık hayır. Kadmiyum soluyacaktın ve nöropatin ilerleyecekti. Hem kan kadmiyum düzeyi ile vakit ve para kaybedemeyiz. Bu nedenle iş senin değil.

 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

siyah