Cumartesi, Eylül 25, 2021

İnce Barsak Tıkanıklığı ve Batın Tomografisi

28
Paylaş
908
görüldü

İnce Barsak Tıkanıklığında Batın Tomografisi Bulguları

Batın tomografisi ince barsak tıkanıklıklarından şüphelenildiğinde  sıklıkla tercih edilen bir tanı yöntemidir. Çünki BT daha çok detay hakkında bilgi verir, hastanın tedavi yöntemi konusunda da belirleyici olabilir.

Batın tomografisi nasıl çekilmeli ?

The American College of Radiology (ACR) Appropriateness Criteria® ince barsak tıkanıklığında abdomen ve pelvisi alacak şekilde i.v. kontrast verilerek, oral kontrast olmadan çekilmesini öneriyor[1].

Oral kontrast neden önerilmiyor?

Fazla zaman gerektirir, daha pahalıdır, hasta tanısını geciktirir ve hastanın oral alması güçtür, aspirasyon gibi koplikasyonlara neden olur. Ancak bazı cerrahi otoriteler oral kontrastı halen önermektedir[2].

Batın tomografisi’nde ince bağırsak tıkanıklığının  tanınması

İnce Barsak tıkanıklığının Batın tomografisi tanısı X-ray ve USG gibi benzer dilatasyon bulgularına dayanır. Normalde ince bardak çapı 2 cm den kısa iken 3 cm den büyük çaplar anormal olarak kabul edilir. İnce bağırsak çapı 2.5 cm iken duyarlılık ve özgüllük obstrüksiyon tanısında için en yüksek kombinasyonu elde edilirken barsak çapının artışı özgüllüğü arttırırken spesifiteyi azaltmaktadır.
Batın tomografisinde dilate olan incebarsak ansları ile dilate olmayan incebarsak anslarının birleşim yeri olan tıkanıklık noktasınıda gösterir. Bu darlığın distalindeki barsak segmentlerinin çapının normal veya kollabe görünür iken, darlığın proksimalinde dilate barsak anslarının görülmesi burada geçiş zonunun varlığını gösterir. Ayrıca batın tomografisi  kitle, yapışıklık, internal herni, inftlamatuvar barsak ansları ve  volvulus gibi etyolojik nedenler hakkında bilgi verir.
Batın tomografide incebarsak çapları iv veya oral kontrast kullanmadan da ölçüm yapılabilir.
incebarsak obstrüksiyonu, incebarsak obstrüksiyonu

Batın tomografisinde İnce barsak tıkanıklığına bağlı komplikasyonlar da görülebilir mi?

Perforasyon görülmesi için kontrast maddeye ihtiyaç yoktur. İncebarsak tıkanıklığı için çekilen batın tomografilerinde zamana bağlı olarak perforasyon ve iskemi bulguları tespit edilebilinir. Küçük hava kabarcıkları ekran aydınlatma ve kontrast ayarlarında değişiklik yapılarak görünür hale getirilebilir.

Batın tomografiside Kontrast Madde ihtiyacı Nedir?

Kontrast madde ince barsak tıkanıklığı için gerekli değildir. Çünki tıkanıklık içindeki sıvı madde ve hava doğal kontrast gibi görev görür. Hava -1000 Hounsfield unit(H.U.) yağ dokusu ise -50,-100 HU dansitesindedir. oral kontrast olmadan BT nin ince barsak tıkanıklığında duyarlılığı %88 dir.[3]. incebarsak obstruksiyonu kontrast

İntravenöz kontrast madde ince barsak obstrüksiyonunda ne katkı sağlar?

İnce bağırsak düğümlenmesi tanısı için intravenöz kontrast eklenmesi batın tomografisi duyarlılığını  veya özgüllüğü önemli ölçüde değiştirmez.[4]. Ancak intravenöz kontrast madde ince barsak iskemisini gösterebilir. Bu da erken tedavi şansını arttırır.

incebarsak obstruksiyonu

REFERENCES

  1. Broder JS, Hamedani AG, Liu SW, Emerman CL. Emergency department contrast practices for abdominal/pelvic computed tomography-a national survey and comparison with the american college of radiology appropriateness criteria((R)). J Emerg Med 2013;44:423-33.
  2. Garra G, Singer AJ, Bamber D, Chohan J, Troxell R, Thode HC, Jr. Pretreatment of patients requiring oral contrast abdominal computed tomography with antiemetics: a randomized controlled trial of efficacy. Ann Emerg Med 2009;53:528-33.
  3. Atri M, McGregor C, McInnes M, et al. Multidetector helical CT in the evaluation of acute small bowel obstruction: comparison of non-enhanced (no oral, rectal or IV contrast) and IV enhanced CT. Eur J Radiol 2009;71:135-40.
  4. Sheedy SP, Earnest Ft, Fletcher JG, Fidler JL, Hoskin TL. CT of small-bowel ischemia associated with obstruction in emergency department patients: diagnostic performance evaluation. Radiology 2006;241:729-36.

ilgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 82 aboneye katılın

Çevir

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.