Hastane Öncesi EKG (Kuru Şeritler-2)

Hastane Öncesi EKG (Kuru Şeritler-2)

- Bölüm: Hastane Öncesi Tıp
2699
Hastane Öncesi EKG (Kuru Şeritler-2) için yorumlar kapalı

 

Alice-Madness-Returns-Cheshire-Cat

 ‘Ziyareti beni o kadar büyüledi ki

Kafasına kitap atıverdim’

Huch Ischr

Anlatım

İlk çekilen elektrokardiyografi (EKG) en değerlisi. Devam edenler onun takipçisi. Kapı-balon, pencere-stent, damar yolu-kontrast zamanları var iken neden ilk şerit-aspirin zamanı olmasın. Kumdan kaleler sonunda denize kavuşur ama temel sağlam ise.
Alanda çekilecek ilk EKG doğru yorumlanıp etkin tedavi verilirse hastanın sonrasında kazanacağı stenti yerine daha sağlam yerleşecek. Erken tanı ve doğru tedaviler bizi bekliyor kaptanlar, daha fazla beklemesinler.
 

Hastalığın Öyküsü

Yetmiş dört yaşındaki Sefer Amca bu sefer seni (112) evine göğüs ağrısı olduğu için çağırıyor. Baskı tipinde tanımladığı ağrısı her iki omzuna yayılıyor ve kırk dakikadır sürüyor.

Tıbbi Öykü

Koroner arter hastalığı, hipertansiyon, diabetes mellitus

Kullandığı İlaçlar

Aspirin, lisinopril, metoprolol, insülin

Alerji

Kedi tüyü

Vitaller

KB: 180/100 mm Hg, N: 56 vuru/dk, S: 14 kez/dk, Sp02: 95%

Fizik Muayene

Soluk gözüküyor ancak oryante. Akciğer bazallerinde ralleri var fakat abdomen yumuşak. Periferik nabızlar ise açık.

EKG’de ne görüyorsun?

LVH-Strain

EKG’de ne mi görüyorum!

 LVH-Strain-2

Sinüs ritmi, ventriküler strain (?), posterior miyokard enfarktüsü

 

İlginize

  • Kırmızılar: Strain paterni zorlu şartlar altında büyümüş kalbin göreceli iskemik hali. Akut problemlerin değil hastaya yaşatılan anlayışsız yaşamların kanıtı. Ancak T dalgaları amuda kalkarsa ve ST’ler çökerse strain olur size akut sorun.
Strain paterni gözlere merhem olan bir görüntü olsa da hastanın öyküsü ve fizik muayenesi öncülünde yorumlanmalı

 
 

  • Siyahlar: V2-V3 derivasyonları kalbin septumunu gösterir, aynı zamanda kalbin posterioruna açılan kapılardır. Septum iskemisi aslında posterior iskemi. Çöken dalgaların ayna simetrisi posteriorun elevasyonu. Septum ile posterior duvar birbirlerine ters yapıştırılmış insanlar, birinin ayağı diğerinin kulağında. Posterior tutulumlu inferior duvar iskemisi beraberinde total AV bloğu getirebilir. Eksternal pace’iniz ve atropinli enjektörünüz hazır olsun dostlarım.
  • Maviler: V4-5-6 derivasyonlarının hali ne böyle. Isıtılmış dondurma görüntüsünün nedeni nedir. Şimdi V5-V6 derivasyonlarına strainlenmiş diyebilir miyiz. V4 derivasyonunun depresyonu bu kadar yakınken diyemeyiz, dersek de yanlış olur.
V1-V3 derivasyonları boyunca ST depresyonu ve uzun R dalgaları varlığı posterior miyokard enfarktüsünü akla getirmeli ve perkütan koroner yaklaşımdan fayda gören bir damar tıkanıklığı olduğu bilinmeli

 
 

  • Sarılar: Henüz eleve olmasa da sanki baş vermiş elevasyona. Posterior MI, inferior MI ile birlikteliği sever. Tekrarlayan EKG’ler elevasyonu erken tespitte kullanılabilir. Belki de D1-aVL’deki ST depresyonları daha başlamamış inferior MI resiprokları.

 Değerlendirme

Hastanın iki adet olmak üzere geniş damar yollarına girecek serum fizyolojik, sublingual nitrat ve fentanil, oral antihipertansif, 162 mg aspirin ve nazal oksijen. Bu maddelerin doğru karışımı annenizin size yaptığı kekten bile daha lezzetli olacak. Bu tat hastaya kalp pompa gücü olarak dönecek ve ejeksiyon fraksiyonu güçlü toplumlar yaratacak.
 

Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ

cato

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Batman-Year-One-2011

Besin zincirinin halkalarını tırmandığım da söylenebilir. İlk ikisi ufak balıklardı, beş para etmezlerdi. Ama asıl olan, yani sen! Bu kelimenin ne anlama geldiğini biliyor musun? ‘Sen’…Hiçbir şey bana zarar veremez ama acıyı bilirim. Acıyı bilirim! Bazen onu paylaşırım, mesela senin gibi biriyle. Ahhhhhhhhhh!!!!