Hastane Öncesi 'nin Işık Almayan Köşeleri-3

Hastane Öncesi 'nin Işık Almayan Köşeleri-3

- Bölüm: Hastane Öncesi Tıp
1575
Hastane Öncesi 'nin Işık Almayan Köşeleri-3 için yorumlar kapalı

‘Kendine ait bir oda’
Virginia Woolf

Mavi

Kulenin derinliklerine dağılıyorlar. Geride bıraktıkları ayak izleri son tanıkları oluyor. Geçen zaman gibi sessizce ilerliyorlar. İlk önce birbirlerini çağırıyor, sonra çağırmaya devam ediyorlar. İki ayartıcının kesintisiz çağrısı ile zihinleri bulanıyor. Gerçek güç nerede gizli. Zor durumda kalana yardım da mı, yoksa güvensiz ama beklentili çağrılara uzanmakta mı.

  • Brugada ormanları: EKG’ye balta girmez ise ne olur sorusunun yanıtı Brugada. Ön yüzde istenmeyen eğreltiotları oluşur. Ventriküler disritmiler dondurmalarını yiyebilir.
brugada
Brug(a)dam
  • Perikardit mi, yoksa koroner: PR depresyonu ve tüm manzarada yaygın ST elevasyonu. İçin hemen rahatlamasın. Perikardit olabilir ama akut koroner de. Sen iyisi mi baştan kötü ol.
  • Personellerin dansı: Polimorfik ventriküler taşikardi. Bir fransız dansı. Üzülen kızların kavalyesi. Eğlenceli ama QT aralığı 550 milisaniyenin üstünde ise kara atlı prens yakında.
  • S1Q3T3: Kim buldu bu harfli sayıyı. Herhalde kulağa hoş geldiği için. Pulmoner emboli tansını emer, o kadar. Sen akut dönemde sinüs taşikardisi bekle, daha fazlasını değil.
black
Bekliyor
  • Cici kız: İyi huylu ST elevasyonu nasıl mı anlaşılır. T dalga negatifliğinden ve resiprokal değişikliklerden mahrumdur. Genç, zayıf göğüs kafeslerinin asemptomatik şekli.
  • Titre: Titreyen hastanın VF görüntüsü verdiğini gördük ama bu alttaki ne. Hasta kökten depresyonda mı. Başka bir parazit tipi işte.
titre
Tam Depresyon-Yarım Elevasyon
  • O kadar: Sen sen ol geniş QRS’li taşikardiye dal bloklu hızlanma deme, üzerler.
  • Kalsiyum blokörsüz kalın: Son olarak unutma, geniş QRS ve kalsiyum kanal blokörü anlaşamaz. İlla vericem dersen, görürsün bakalım hastada QRS kalacak mı. Yoksa bir anda parkinson mu oldu ortalık.

Kara

Saklı ışıklarımız çıkarlarımızın terki ile filiz verir. Gerçek değerler büyük korkular içinde filizlenmiştir. En güzel çiçeklerin volkanların içinde yeşermesini düşün. Sadece biricik çıkarlarınız için değil, çevre ve sizin, birlikte mutluluğu için kürek çekin ortaklar. Ve korkularınızın üstüne gidin, saklı cennetlerinize kavuşun.

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

headache