Hastane Öncesi EKG'nin Işık Almayan Köşeleri-2

Hastane Öncesi EKG'nin Işık Almayan Köşeleri-2

- Bölüm: Hastane Öncesi Tıp
1356
Hastane Öncesi EKG'nin Işık Almayan Köşeleri-2 için yorumlar kapalı

EKG’nin Işık Almayan Köşeleri-2

‘Hayal benim gerçeğim’
Sığınak

Geçit

İki kafadar kendi tünellerinde yürüyor. Derin, uzun ve karanlık koridorda ancak göz gözü görüyor. İncecik ışığa doğru ilerlerken adlandırılamayan çıtırtılar derinlerden yükseliyor. Karanlıkta birbirlerine sesleniyor ve yardım istiyorlar. Karşılarına ne mi çıkıyor. Zebra kuyruklu, gergedan başlı sincap ile minik kanatlı, domuz yüzlü küçük teriyer hastane öncesi tıpçılara bir ağızdan sesleniyor.
– Eğer elde etmek istiyorsanız gerçeği sesimizi dinleyin, bize doğru gelin. Burada her şey çok güzel. Sonsuza, sonsuza ve sonsuza kadar.

  • Reflü mü: Reflünün acil olmadığını biliyoruz, doğru da. İskemik reflü yok mu. Bulantı, kusmanın koronerleri tıkalı olmasın.
  • Nefes: Kadınlar, ileri yaşlar ve baskılıbağışıklar sizlere sesleniyoruz. Göğüs ağrım var demeseniz de nefes darlıklarınıza EKG çekeriz.
  • Wellens, gel buraya: Orta çağdaki en ünlü at hırsızı Wellensmiş. Kaçırdığı atların V2-V5 derivasyonlarında ters dönmüş bifazik T’lere sık rastlanırmış. Bu nedenle işinden soğumuş ve atları serbest bırakmış. Bitti.
  • Benzerler: Dokuz farkı bulun resimlerine eklememiz gereken ne mi. Hemen söyliyim. Senkop aslında angina ekivalanıdır.
  • Sağım tutuldu: Hipotansif isen, inferiorun oynamışsa, V4R’de ST eleve ise kalbinin sağ tarafı tutulmuştur.
  • Testere: Sinüs taşikardisi ile atriyal flutter beşik kertmesidir, süt anneleri bile aynı. Bu nedenle karışır.
  • Çok potasyum: EKG bulgusu belli de, ne yapmalı. Damara kalsiyum zerk et, beta-agonist, insülin, glukoz. Kayexelat ve diyaliz. Diyabetik ketoasidoz ise damar içine su vermeyi unutma.
  • Uzakta morfin: Akut kardiyojenik pulmoner ödeme morfin verirsen kapını çalacaklar: Entübasyon, yoğun bakımda sere serpe yatış ve bi de ölüm. Kaçınıver.

Çıkış

Seslere doğru gittiler mi, yoksa birbirlerine yardımı mı seçtiler. Belki de sonsuza kadar mutlu olmak istediler. Daha fazlası kuyunun dibinde saklı dostum.
 

 Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa