Suç ve Hak Kaybı

Suç ve Hak Kaybı

- Bölüm: Adli Tıp
1147
Suç ve Hak Kaybı için yorumlar kapalı

DNR

‘Seni her zaman izleyeceğim’

Momo’ya mektup var

Yuka

Durumlar yerinde ağırdır. Fazla su, çiçeği kurutur. Kuzey cepheli evler soğuk olur. On iki kişilik asansöre 13 kişinin binmesi uğursuzluk değil ağırlık getirir. Üç korner sadece sokakta penaltı eder. Canlandırmama (CLDMM) veya organım senindir kararların devlet destekli ise beklenti fısıltıları radyodan kulağa uzanır. İki olgumuz var dostlarım. Biri CLDMM, diğeri organ bağışı künyesi ile. Ama neden kendileri ve organları kurtarıldı. Merak edelim ve okuyalım.

  • İntihar, CLDMM belgeli, canlandırıldı: Acımıyor, karnını karnından vuruyor. Akut hemoraji ile acile geliyor. Kayıtlar inceleniyor ve CLDMM kararını yıllar önce aldığı anlaşılıyor. Ne yaparsın. Kurtarma çabasında bulunursun veya koltuğuna oturursun. Neden mi seçenekler oluştu. Hastanın kayıtları yalan söylemez diyorsun, ölürsem beni canlandırma belgesini görüyorsun. Kendine zarar girişimi kazanılmış hakları yok eder. Hastanın kalbi doğal süreçler ile dursaydı, işte o zaman CLDMM hakkı korunurdu.
  • Yenilenmemiş sürücü belgesi, ölümlü kaza, organ bağışı yapılmadı: Ölümlü trafik kazası. Arabayı kullanan olay yerinde ölüyor. Sürücü belgesi incelemesinde ehliyet süresinin dolduğu öğreniliyor. Ekliyorum. Ehliyeti sahiplenirken organ bağışında bulunmuş. Şimdi ne yapalım. Zaman bağımlı dokuları buza koyalım veya ailesini arayıp destek alalım. Bir dakika dostlarım. Gerçeklerden bahsedelim. Ehliyeti yasallığını kaybeden sürücü trafik kazasında ölürse, organlarını bağışlamış bile olsa, artık organ bağışı potasında oynayamaz. Eksi ile artı çarpılırsa sonuç eksi olur.

Kanoa

Ülkemizde CLDMM yetkisini veren bulunmamakta. Üstelik verilen hak geri alınmaz denirken. Peki sen kurallarına göre oynadın mı. Zaten renkleri belli olmayan takımda top koşturursan sonunda kimin şampiyon olduğunu düşünmen gerekir. Canlandır(ma)ma ve organ bağışı kararları usulsüzlük sosu ile hazırlanırsa masa boş kalır.
Yeni Emir
Cheng YH, Wang JJ, Wu KH, . Do-not-resuscitate orders and related factors among family surrogates of patients in the emergency department. Support Care Cancer 2016;24:1999-2006.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cago ethic