Diyabet ve Hipoglisemi

Diyabet ve Hipoglisemi

- Bölüm: Dahili Aciller
2127
Diyabet ve Hipoglisemi için yorumlar kapalı

Diyabetle yaşamak, karşılaşılan bazı sorunlarının çözümünü öğrenmeyi ve tedaviye uyum sağlamayı gerektirir. Özellikle insülin kullanan diyabetlilerin karşılaşabilecekleri önemli sorunlardan biri de hipoglisemidir. Hipoglisemiyi önlemek ve tedavi etmek kan şekeri düzeninin sağlanmasında son derece önemlidir.
food_plate_graphic
 
Kan şekerinin 70 mg/dl’nin altına düşmesi hipoglisemi olarak adlandırılır. Ülkemizdeki diyabetli hastalarda sık görülen ve hastane başvurularının önemli nedenlerindendir. Oysa evde yapabileceğimiz çok basit önlem ve tedavi ile fayda göreceğimiz kesindir.
Diyabetli hastaların aniden soğuk terlemesi, el ve ayak gibi uzuvlarda titreme görülmesi, ten renginde solukluk, çarpıntı ve baygınlık hissinin olması hipoglisemi belirtileridir. Önce kan şekeri düzeyinin ölçülmesi gerekmekte, 70 mg/dl nin altında saptanmasıyla, hemen tedaviye geçilmelidir. Beş adet kesme şeker veya bir kaşık bal veya bir çay bardağı tercihen vişne suyu verilerek 15 dakika hareket edilmeden beklenmeli ve sonrasında tekrar ölçüm yapılıp kan şekerinin 100 mg/dl ve üstünde bulunması halinde bir dilim ekmek, peynir tüketilip genel durumun takibe alınması gerekmektedir. Düşük kan şekerinin pek çok sebebi olduğu gibi, en önemli sebeplerinden biri de, ara öğünleri atlamak veya öğün saatlerini ertelemektir.
Unutulmaması gereken, hipoglisemiden kaçınmanın tedaviden daha kolay olduğudur.
 

 Sevil Sözbir, Diyabet Hemşireliği, Manisa

Sevil