Kongre/Digoksin

Kongre/Digoksin

- Bölüm: Kardiyak Aciller
1750
Kongre/Digoksin için yorumlar kapalı

Digoksin

‘Kızarmış yaşlı gözlerle’
La Bruyere

 

Poster

Güzel bir sene miydi, bilmiyorsun. En azından çaba sarfettin, bu kesin. Hep daha iyisi olabilirdi ama olmadı gibi geldi. Giderek artan çalışmalar belki de seni böyle yaptı. Kabuller ama çoğunlukla kabulsüzlükler aldın. Madem öyle işte burdayım. Kongre bana iyi gelecek diye düşünüyorsun. Biraz değişiklikten kimseye zarar gelmez yazısını okudun uçakta. Genel bilinç beni takip ediyor diyorsun. Baksana uçakta bile kelime desteği yapılıyor sana. Kongrede çok az tanıdığın var. Garip bir korku içindesin. Dinlenmem lazım fikri tüm duvarlarda zonkluyor. Otel lobisinden ayırtılmış odanı istiyorsun. Adam oda kalmadığını söylüyor. Nasıl olur, tek oda var ama yıllardır kullanılmadığını öğreniyorsun. On üç posteri boşuna yazmadın diyorsun ve adamın tüm uyarılarına rağmen otel dört duvarına yerleşiyorsun.oda
Odaya giriyorsun ve kapı kapanma sesi duyuyorsun ama sanki ardından birçok kapı daha kapanmaya devam ediyor. Kapı kolunu kontrol edeyim derken kapının biraz daha pencereye yaklaştığını görüyorsun. Her halde tükendim, acil beni yordu, tüm bu hissettiklerim algı yorgunluğu diye düşünüyorsun ve yüzünü yıkamak için banyoya gidiyorsun. Işıkların flörosan olduğunu görüyorsun. Burda da mı diye düşünürken ışık sana göz kırpıyor. Aynada kırmızı akmış harflerle digibind yazısını okuyorsun ve sana aynanın diğer tarafından bakan başka birini görüyorsun. Bir anda çığlık atıp odadan çıkmak istiyorsun. Ama bir dakika, hatırladın. Bakanın kim olduğunu hatırladın. Digoksin intoksikasyonu sonucu ölen Emine Teyze’yi görüyorsun. Emine Teyze’nin yüzündeki ifadeyi anlamaya çalışıyorsun. Sanki biraz sinir, kin, nefret karışımı. Koridora gidiyorsun, dolaba yaklaşıyorsun ve biraz kafayı dağıtmak için eşyalarını dolaba yerleştirme fikrine sığınıyorsun. Dolabı açıyorsun, karşına yine Emine Teyze çıkıyor. Askıya asılmış gövdesinden bir kol uzanıyor. Kolun ucundaki el sana bir şey uzatıyor. Kutunun üstünde eksternal pace yazısı var. Bir anda gözlerin kararıyor ve her yer yıldızsız karanlık oluyor.

Digitalis-purpurea-Red-Velvet
Digitalis Purpurea Koehler
Digoksin İntoksikasyonu

  • Digoksin kullanan hastaların %20’sinde görülür. İlaç düzeyi çalışamayan acillerin korkulu rüyasıdır.
  • Bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi her yere sığan yakınmalar ile klinik sergileyebilir.
  • T dalgaları amuda kalkar, QT intervali tatlı tatlı kısalır. Ventriküler taşikardinin sesi otel çığlıklarına karışır.
  • Neler mi digoksin intoksikasyonunu yelpazeler. Böbrek yetmezliği, dehidratasyon, makrolid yutanlar risk altında terler.
  • Hipokalemi, hiperkalsemi ve hipomagnezemi digoksinin toksik düzeye çıkmasına yardımcı olan elektrolit bozuklukları. Eklemek gerekirse koroner iskemi, kardiyomiyopati ve halihazırda disritmik olmak digoksin etkilerinin katlanması için yeterli olacak.
  • Tedavide ise aktif kömür (ilk 6-8 saat) ve atropin kullanılabilir.
  • Evet şimdi köşe taşlarından ilkine geldik. Digibind. Hemodinamik sallanma, hayatı tehdit eden disritmi, kötü bradikardi, serum potasyumun >5 mEq/L, serum digoksin >10 ng/ml, >10 mg digoksin çiğnemiş olmak (çocuklarda >4 mg) hallerde hasta Digibind faydası görür.
  • Yaşamı tehdit eden durumlarda 5-10 vial bolus uygulanmalı, otuz dakika içinde klinik düzelme beklenmeli.
  • Bradidisritmilerde eksternal kalp pili tercih edilebilir ama Digibind yok ise.
  • Unutulmaması gereken diğer bir nokta ise Digibind uygulanan hastanın başlarda serum digoksin düzeyinin yükseleceği, bilin ve korkmayın.

Uluslararası

Vicdan bu dostum, nerde, nasıl, hangi yüzde geleceği hiç belli değil. Tek başına odalara girdiğinde bak bakalım aynadaki yansımana, dolaptaki askıya, seni bekleyen belki de zihninin derinliklerinde yuva yapmış yanlış anılardır.
Oda Servisi
Schreiber D. Digitalis toxicity/emedicine.com
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa