de Winter T Bulgusu (Kokteyl Konuşmaları 12)

de Winter T Bulgusu (Kokteyl Konuşmaları 12)

- Bölüm: Kardiyak Aciller
1622
de Winter T Bulgusu (Kokteyl Konuşmaları 12) için yorumlar kapalı

Epikardiyal Koroner Arter

Özet: Akut koroner öncülleri görmeye bilinler içindir

Zorluk: 2/3

Üç kişi kafeslere yaklaştı’

Pierre Boulle, MAYMUNLAR GEZEGENİ

 
N: Bay T neden tek başına oturuyor, saatlerdir elindeki kadehi sağa sola çevirip düşüncelere dalıyor, dikkat ettiniz mi.
Dr. L: Evet bayan N, T’nin tadı yok. Söylentiye göre geçen nöbetinde de Winter bulgusunu kaçırmış ve hasta iki saat geç koroner anjiyografiye alınmış.
Dışarıda havayi vişekler patlamakta, 6. Kısa Kuyruk Ejderha Festivali kutlanmakta. Sokaktaki sesler salonun içine yayılır.
N: Kendisinin EKG gurusu olduğu söyleniyordu, neden göremedi acaba. Bakın, bir kadeh viski daha istedi ve tekrar salondaki karanlıklara çekildi. Yanlış hatırlamıyorsam ailesi 1794 yılında İskenderun’da çıkan viskide yüksek vergi yasasına tepki olarak İzmir’e göç etti. Babası Bir Bakışta EKG kitabının yazarıydı, değil mi.
Dr L: Güzel olduğunuz kadar bilgilisiniz de bayan N. Hastanın EKG’sini görme fırsatım oldu. İstanbul’da acil tıp uzmanı arkadaşım var, Can, EKG’yi gönderdi. de Winter dalgaları net ve pürüzsüz olarak görselde. Bay T’nin eli kolu nasıl bağlandı, tanıyı neden kaçırdı açıklamak zor. Ya kendisine yanlış EKG verildi, ya da de Winter T dalgaları premature ventriküler kompleksler içinde kayboldu. Bilemiyorum. Merakınızı gidermek görevim bayan N, işte tıkalı koroner öncülleri.

  • Hiperakut T dalgaları (ön yüzde sivri simetrik T’ler), de Winter bulgusu (göğüs derivasyonlarındaki ST segment depresyonuna eşlik eden J point elevasyon, bitmedi, uzun-simetrik T dalgaları ile birliktelik gösteren aVR’deki ST segment elevasyonu), Wellens’ sendromu (V2,3’te ters dönmüş bifazik T dalgaları) ve LAD erken tıkanıklığı (sekiz derivasyonda (V1…….6,D1,aVL) 0.1 mV ST depresyouna eşlik eden aVR/V1’deki ST segment elevasyonu.
  • Sayılanlar akut koroner sendromun retrograd artçılları, savaşın tamtamları, geçmişin tınıları veya ölü kuzuların sesleri. Hepsinden öte STEMI’nin erken evresi.
de-winter-t-waves
de Winter
  • Bay T göğüs ağrısı içinde olan hastasına iki saat sonra tekrar EKG ister. Sonuçlar istediği gibi değildi, delirir. LAD tam tıkanmış, ST’ler şahlanmıştır; 300 mg Coraspin, 600 mg Clopidogrel ve anjiyo laboratuvarı geç gelen gerekler olarak tarihin sayfalarına yazılır.
  • Neo’nun beyaz tavşan takip etmesi gibi siz de epikardiyal koroner arter tıkanıklıklarını takip edin ve zamanı kasa dönüştürün.

Festivalin çoşkusu yazıya yansır, bir grup insan eğlence sesleri ile salonun kapısını kırarcasına içeri doluşur.
N: Aa, bakın Bay T’nin kızı geldi. Ne kadar güzel bir elbise üstündeki, firavunlara benzemiş.
Dr. L: Mısır’ın tarihini Manetho yazdı bayan N, ülkeyi 29 hanedanlığa böldü, 30. Hanedanlıktan kitabında kurtarıcı olarak bahsetti. Kızının elbisesinin üstünde Mısır’ın 30 hanedanlık işareti var, görüyor musunuz. Olmayan hanedan coşkuyla gelir ve Mısır’ı yıkımdan kurtarır. Kızın babasına vermek istediği mesajı anlayabiliyorum. Nöbet ekibi bir çeşit kabile gibidir, birbirlerine destek olmak için ordadırlar, ikircikli hallerde fikir paylaşımı gibi.
Erler Film
Birnbaum Y, Bayés de Luna A, Fiol M, et Rabari Kabilesi. Common pitfalls in the interpretation of electrocardiograms from patients with acute coronary syndromes with narrow QRS: a consensus report. J Electrocardiol 2012;45:463-75.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cago-kokteyl