De Quervain Sendromu

De Quervain Sendromu

- Bölüm: Ortopedik Aciller
6150
De Quervain Sendromu için yorumlar kapalı
@AYDIN SARIHAN

De Quervain Sendromu nedir ?

Başparmak hareketleri ile el bileğinin başparmakta oluşan ağrılardır. Baş parmağın ve el bileğinin aşırı kullanımına bağlı olarak tendon kılıflarında sıkışma ile meydana gelir.DEQUERVAIN Sıklıkla kombine kavrama heraketlerin tekrarlanması sonucu gelişen sinavyal sıvıdaki basının artmasına bağlı parmaklarda ağrı ve şişlik meydana getiren bir enflamasyon oluşur. Buna bağlı başparmak hareketlerinde kısıtlılık ortaya çıkar. Bu ekstensör policis brevis ve abdüktör pollicis tendonlarmın tenosinoviti olup, tendonlar radial stiloid çukurunda uzanırlar. Radial tarafından başparmağa yansıyan ya da ön kola yayılım gösteren ağrı oluşur. De Quervain tenosinovitinin tanısı bu bölgede başparmağın hareketleri olan ağrı ve distal radius stiloidi bölgesinde olan hassasiyet desteklenir. Tanı testi olarak Finkelstein testi kullanılır.finkelstein test

Finkelstein testi: başparmak avuç içine alınır ve el ve başparmağa unlar deviasyon yapılır. Bu durum tendonları radial stiloid üzerinde gererek içerdeki tendonlar boyunca keskin bir ağrı oluşturlar.

Tedavi:

  • Atel (yarım alçı ve ya bileklikle) tespit ;Başparmağın ve el bileğinin atel ile sabitlenmesi gerekir. Hastaya bu ateli günlük olarak çıkarıp el bileğinin hareketlerini yapmasının önerilir.
  • Anti inflamatuvar tedavi NSAİ ilaçlar
  • Lokal enjeksiyon ( iki kez ) Tekrarlayan durumlar lokal kortikosteroid enjeksiyon yapılabilir.
  • Cerrahi ; hastalar cerrahi serbestleştirmeden yarar görebilir.