Dadı Dirseği Redüksiyonu

Dadı Dirseği Redüksiyonu

- Bölüm: Ortopedik Aciller
3510
4
@AYDIN SARIHAN

Dirsek Çıkığı

Dadı Dirseği Redüksiyonunda Hangi Yöntemi Kullanalım ?

 • Dadı dirseği özellikle 2-5 yaş arası çocuklarda sık görülür. Elbileğinden asılma, elbileğinden tutarak yukarıya kaldırma veya döndürme esnasında meydana gelebilir. Radius başı çıkığı olarak da bilinir.

  nursemaid-elbow

dadi dirsegi 2

 • Radiokapitellar eklem içine annüler bağ radius başı ve interpozisyonu subluksasyon kaynaklanır.
 • Belirtileri: radius başı çıkığı olan bir çocuk dirsek fleksiyonda ve önkol pronasyon yapan tutma eğilimindedir.

Fizik muayene dirseğin lateralinde lokalize ağrı ve hassasiyeti vardır.
Tanıda; Radyolojik görüntü rutin olarak önerilmez. Tekrarlama olguların% 5 ila% 39 görülür, ancak genellikle 5 yaşından sonra sona erer.

radius basi cikigi

Hiperpronasyon Tekniği

Bu manevrada elbileğini diğer kişi 90 derecede fleksiyonda tutar ve önkol hiper pronasyona getirilerek işlem tamamlanır. Bek ve arkadaşları tarafından(1) 2009 yılında tanımlana bu metoda göre önkola süpinasyon yerine hiperpronasyon önerilmektedir. hiperpronasyon 66 hastada yapılan çalışmada hiperpronation% 94 supinasyon-fleksiyon % 69 başarılı olunmuş. Üç hastada supinasyon-fleksiyon 2 denemede başarısız iken üçüncü denemde hiperpronasyonla başarılı olunmuş . Hiperpronasyon Tekniği uygulayıcı tarafından uygulanması daha kolay olarak değerlendirilmiş. dadi dirsegi                   Referanlar:

 1. Bek D et al. Pronation versus supination maneuvers for the reduction of ‘pulled elbow’: a randomized clinical trial European Journal of Emergency Medicine. 2009, 16(3), 135-8. DOI:10.1097/MEJ.0b013e32831d796a
 2. Lee P, Hunter TB, Taljanovic M. Musculoskeletal colloquialisms: how did we come up with those names? RadioGraphics 2004; 24:1009-1027.

Yazarlar: Aydın SARIHAN , Çağdaş CAN (Acil Tıp)

4 Comments

 1. Yaşım 24 bende de aynı sorun var spor yapsam bir sakıncası olurmu acaba ?

  1. Hafif egzersizlerle başlayabilirsiniz. Kol kaslarını güçlendirmek faydalı olur. Ancak bileği zorlayıcı ağırlıklardan kaçınınız.

 2. 90 derece fleksiyonda olması gereken yer el bileği mi ?

  1. İşlem esnasında dDirsek 90 derece fleksiyonda olması gerekir.

Yorumlara kapalı