CHA2DS2VASC Skoru

CHA2DS2VASC Skoru

- Bölüm: Kardiyak Aciller
1515
CHA2DS2VASC Skoru için yorumlar kapalı

Kokteyl Konuşmaları-10

Özet: Atriyal fibrilasyonun iki farklı tipi aynı riskte buluşur

Zorluk: 2/3

‘Hiç iyi değilim, az zamanım kaldı’

Turgenyev, LÜZUMSUZ BİR ADAMIN GÜNLÜĞÜ

N: Bir kez olan bir daha olamaz değil mi Dr.L, sayılmaz.

Dr.L: Bir kez olan bir daha olabilir. Olma ihtimali barındırır, olabileceğinin kanıtıdır. Bazen tekrarlayan tipte olmasına da gerek kalmaz, sonsuza kadar olması ile bir kez olması aynıdır.

N: Zihnimin ucunda ama anlayamadım.

Af,NAf
Kendi sonlansa bile

Dr.L: Atriyal fibrilasyonun (AF) inme üzerine etkilerini ele alalım. Paroksismal ile permanent AF’ler aynı sahada top sektirir. Ad farkı kimseyi rahatlatmamalı. Otuz saniye üstü kendi sonlanan paroksismal AF ataklarının inme riski açısından permanentten bir farkı kalmaz demektir bu bayan N. Kozmopolitan kokteylimizi yudumlarken, bu arada kızılcık suyunu fazla koymuşlar, skordan bahsetmeme izin verin. Yaş <65 (0), 65-74 (1), 75 ve üstü (2), bayansan (1), kalp yetmezliğine sahip olmak (1), hipertansiyon ile yaşamak (1), geçici iskemik atak, inme, tromboembolik (2) veya vasküler hastalık öyküsü (1), diyabet yetiştirmek (1) puanlarını almakta. Skor en düşük %0.2 ve en yüksek %12,2 olasılığı ile 1 yıllık inme potansiyelini vurgular. Eklemem gerekirse 1 ve üstü puan alanların, paroksismal veya permanent AF’li olmaları farketmez, antiplatelet veya antikoagülan ile tanışması gerekmekte.

N: O zaman sayıları değil de durumların olabilirliklerini tedavi ediyoruz, değil mi.

Dr.L: Kabullenmemiz gerek bayan N. Biçim ile özün uyumu estetikse, farkındalık ile tedavinin ilişkisi de aynı. Nasıl mı. İkisinin sonu da istenilene çıkar.

Bistro

van den HA, Klungel OH, Singer DE, ve 221B Baker sokağı. Comparative Performance of ATRIA, CHADS2, and CHA2DS2-VASc Risk Scores Predicting Stroke in Patients With Atrial Fibrillation: Results From a National Primary Care Database. J Am Coll Cardiol 2015; 66:1851-9.

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

 d2 chad