Bahar Diyabeti

Bahar Diyabeti

- Bölüm: Dahili Aciller
1639
Bahar Diyabeti için yorumlar kapalı

Sevgili diyabet hastalarımız. Bugünlerde havalar güzelleşti, piknik alanları yeşillendi ve yapılan mangal partilerine katılmak için can atıyoruz. Böyle bir durumda içimizdeki enerji ve bahar coşkusuyla sanırım günlük şeker takiplerimizi de aksatıyoruz. Yakın gelecekte şeker yükselmesi yaşayacak, biraz önemsememekle beraber, hiperglisemi bizi yoracak.
Çok sık idrara çıkmak, ağız kuruluğu, çok su içmek, bol bol yemek yemek, tüm bunlara rağmen kilo kaybetmek, deride kaşıntı ve kızarıklık bize kan şekerimizin olması gereken miktardan fazla olduğunu işaret ediyor. Bunun yanında koma hali, karın ağrısı, ağızda aseton kokusunun olması durumumuzun daha endişe verici hale geldiğinin göstergesi. İşte şimdi kan şekeri kontrol altına alınmalı.
Hiperglisemi kan şekerinin açken 120 mg/dl, tokken 180 mg/dl’nin üzerinde saptanması. Bu durum enfeksiyonda, fazla gıda tüketiminde, hareketsiz kalındığında veya tedavi planına uyum sağlanmadığında görülür.
Kan şekeri yüksekliğinin ciddi komplikasyonlara sebep olabileceği unutulmamalı. Şeker takiplerimizi sık yaparak böyle bir durumdan korunabileceğimizi bilmeliyiz. Eğitici bir diyabet hemşiresi olarak önerim kan şekeri düzeyinin yakın takibi, gerekli durumlarda hızlı tedavi. Düşmanımız kim olursa olsun onu tanırsak başa çıkabiliriz.
 

 Sevil Sözbir, Diyabet Hemşireliği, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Manisa

Sevil