Aşil Tendonu Kopması ( Rüptürü )

Aşil Tendonu Kopması ( Rüptürü )

- Bölüm: Ortopedik Aciller
1817
Aşil Tendonu Kopması ( Rüptürü ) için yorumlar kapalı
@AYDIN SARIHAN

  Aşil Tendonu Kopması

Aşil tendonu vucuttaki en kuvvetli tendondur. Gastrokinemus ve solius kaslarının tendinöz kısımlarının birleşmesiyle oluşur ve 15cm’lik boyuttadır. Alt kesimde kalkaneusa tutunur. Kalkaneusun 2-6cm lik üst kesimi dolaşımı iyi olmadığı için en sık rüptür bu alanda meydana gelir.
Aşil tendon rüptürü sıklıkla spor aktivitelerine katılan bireylerde görülür. Direk darbeye ikincil olabilir veya zorlu dorsifleksiyon ile oluşabilir. Hasta genellikle hafif pot sesinde bir patlama sesi duyduğunu anlatır.

Klinik Bulgular:

Lokalize ağrı ve plantar fleksiyonda güçsüzlük bulunur ve deformiteler dikkate alınmalıdır. Klinik tanı öykü ve klinik bakıya dayanır. Tendonun rüptüre olup olmadığını tespit etmek için, acil hekimi hasta prone pozisyonda ve dizler 90 derece fleksiyondayken baldır kaslarını sıkabilir (Thompson testi) yada alternatif olarak hasta iki dizi fleksiyondayken sandalye üzerinde diz üstü pozisyonundayken baldır kaslarını sıkabilir. Etkilenmemiş tarafla karşılaştırıldığında plantar fleksiyonun yokluğu ya da azalması rüptür olduğunu gösterir. asil-tendon-ruptur

Radyolojik Bulgular

Direk grafiler tendonda kalınlaşmayı gösterebilir. Usg ve MRI tanıyı doğrular.

Tedavi

Hafif plantar fleksiyonda kısa bacak ateli ve ortopedi konsültasyonu istenmelidir. Aşil tendon rüptürü konservatif veya cerrahi olarak iyileştirilebilir.