Uzun Bayram ve Resmi Tatillerde Hasta ve Nöbetçi Acil Servis Çalışanları Mağdur Olmaktadır

 
Uzun bayram ve resmi tatil günlerinde hastane polikliniklerinin, toplum sağlığı merkezleri ve aile sağlığı merkezlerinin kapalı olması nedeniyle hastalar büyük mağduriyet yaşamaktadır.
Raporlu ilaçların reçete edilmesi, kontrol muayenelerin yapılması, istirahat raporlu hastaların kontrolü, tetkik sonuçlarının değerlendirilmesi ve benzeri birçok işlem yapılamamakta ve bu nedenle hastalar mağdur olmaktadır.
Hastane poliklinik ve aile hekimliklerin kapalı olması nedeniyle birçok hasta sorunları ve tedavisi için acil serviste çözüm yolu aramaktadır. Üstelik bayramlarda artan kazalar ve yaralan nedeniyle acillere başvuran hasta sayısı daha da artmaktadır.  Bunların sonucu olarak acil servislere baş vuran hasta sayısı iki katına kadar çıkmakta acil servis çalışanlarının ve konsültasyon hekimlerin üzerilerine çok fazla iş yükü binmektedir.

Çözüm nedir ?

Öneriler

Uzun bayram ve resmi tatillerinde, hastanelerde gündüz nöbetçi branş poliklinikleri ile halk sağlığı birimlerinde; nöbetçi toplum sağlığı merkezleri ve aile sağlığı merkezlerinde nöbetçi poliklinik hizmetleri  başlatılmalıdır.
Sizlerde benzer öneri ve tepkilerinizi aşağıdaki platformlarda paylaşarak farkındalık yaratabilirsiniz.
#acilleryukaltindaeziliyor
https://eksisozluk.com/aciller-yuk-altinda-eziliyor–5443172
https://www.sbn.gov.tr
www.bimer.gov.tr
https://basvuru.tccb.gov.tr/Forms/pgDefault.aspx
 
 
 

4 Comments

  1. Uzun tatillerde hastane para kazanamadığı için tüm çalışanlar olarak gelir kaybına da uğruyoruz. Ben bir dahiliye uzmanı olarak nöbetçi olduğum günlerde yarım gün poliklinik açabileceğimize inanıyorum.

  2. Nöbetçi poliklinik olayı güzel fikir hasta gün içinde gece 11:00’e kadar açılabilir.

  3. Hüseyin Aksaray

    Hocam uzun tatillerde bayram harici günler için idari izin vesvesesi altında fazla mesayiler ödenmiyor. Bu konuyu da eklerseniz sevinirim

    1. Uzun tatiller en çok acil servisleri vuruyor
      https://aciltıp.com

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.