Siz Anlatın (Büyük Konuşma)

Siz Anlatın (Büyük Konuşma)

- Bölüm: Magazin Tıp
1193
Siz Anlatın (Büyük Konuşma) için yorumlar kapalı
@AYDIN SARIHAN

İntörn Doktorun Hatıra Defteri
Bir gece kıdemli asistanın yanına yüksek kıdemli intörn olarak ben çalışmak durumunda kalmıştım. Hiç unutamam gece saat dört sıralarında acile senkop nedeniyle başvuran 60 yaşında erkek hastanın tanısını koymaya çalışmaktaydık. Bir türlü senkop sebebini bulamıyorduk.  Bütün işler benim üzerime vazife olmuştu ; ortastatik tansiyon EKG çekimi vesağ-sol tansiyon farkı bakımı hepsini ben yaptım. Tüm kan tahlilleri, d-dimer dahil normaldi. EKG’si ve Akciğer grafisi de normaldi. Muayene bulgusu yok tu. Ama bir türlü işin içinden çıkamadık. Üstelik hastanın bayılaması haricinde hiç bir şikayeti de yoktu.intorn
Kıdem asistanım son şuta hazırlandı ve emboliyi dışlamak için Bt-anjio çektirmeye karar verdi. Bir anda aortu baştan aşağı kesen o inanılmaz görüntüyle karşılaştık. Hemen kıdemli asistanım elindeki telefonu alarak KDC asistanını uyandı.
Bir süre sonra yarı uykulu KDC asistanı geldi. İlk olarak hastayı görmeye gitti ve söylene söylene geri geldi.
Ne diye bu saatte uyandırıyorsunuz adamı. Hiçbir ağrısı şikayeti yok muayene bulgusu; nabız defisiti yok, göğüs ağrısı yok; adım gibi eminim ki bu hastada diseksiyon değil olsa olsa artefakttır diyerek kidemliye veryansın etti.
Kıdemlim ona hastanın filmini gör istersen dedi. Bilgisayarda ilk görüntüleri gören sakin ve kendinden emin  KDC asistanı bir anda aslan kesildi.
”7 ünitekan hazırlayın ameliyathaneyi bağlayın kanama diyatezi isteyin” diyerek hastayı amaliyathaneye götürdü.
 
Kaynak:
interndr rumuzlu okuyumucuza katkılarından dolayı teşekkür ederiz.