Parakuat ve Dikuat Zehirlenmesi

Parakuat ve Dikuat Zehirlenmesi

- Bölüm: Toksikoloji
1500
Parakuat ve Dikuat Zehirlenmesi için yorumlar kapalı
@AYDIN SARIHAN

YABANIL OT ÖLDÜRÜCÜLERLE ZEHİRLENME Zararlı otları öldürmek için kullanılan bileşiklerdir. Ölümle sonuçlanan zehirlenmelerden genelde parakuat ve dikuat sorumludur.
Toksik Etkileri: Deri ve mukozalarayakıcı etki yapar. Serbest radikaller üreterek, lipid peroksidasyonu aracılığıyla doku yıkımına yol açar. En çok etkilenen organlar akciğer, karaciğer, kalp kası ve böbreklerdir.
Toksik Miktarı: % 20′lik çözeltileriyle öldürücü miktarları parakuat için yetişkinde 7,5 mL, çocukta 4-5 mL, dikuat için 20 mL (6-12 g)’dir.
Belirti ve Bulgular Parakuat: Ağız ve boğaz mukozasında ülserler, bulantı, kusma ve karın ağrısı görülür. Yüksek dozda alındığında sindirim sisteminde hasar, böbrek yetmezliği, kas nekrozu, şok ve ölüme yol açabilir. Hastaların çoğu akciğer fibrozisi nedeni ile kaybedilir.
Dikuat: Başlangıç belirtileri parakuata benzerdir. Ağır gastroenterite, sıvı ve elektrolit kaybı ile böbrek yetmezliğine yol açabilir. Akciğer fibrozisi bildirilmemiştir.
Tanı: Öyküye, gastroenterit ve ağızda yanıkların görülmesine dayanılarak konur.
Diğer Laboratuvar İncelemeleri Elektrolit düzeyleri, karaciğer ve böbrek işlev testleri, kan gazları izlenmelidir.
Acil ve Destekleyici Tedavi Gerekliyse temel ve ileri yaşam desteği verilir. Akciğer fibrozisine neden olduğu için özellikle parakuat zehirlenmesinde oksijen verilmemeli, verilecekse parsiyel oksijen basıncı 60 mmHg dolayında tutulacak biçimde en düşük yoğunlukta verilmelidir. Hasta kusturulmaz; soyulur, su ve sabunla yıkanır. Göze bulaşmışsa su ve serum fizyolojikle 15 dakika yıkanır. Alınmayı izleyen ilk 1 saat içinde mide yıkanır ve toksin geri dönüşümsüz olarak bağlandığı için aktif kömür en hızlı biçimde verilir. Herhangi bir yiyeceğin verilmesi bile koruyucu olabilir.