Lidokain Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Lidokain Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

- Bölüm: İlaçlar
7562
7
@AYDIN SARIHAN

Lidokain

Lidokain Na kanal blokeridir, antiartimik ve lokal anestezik olarak kullanılır.  Özellikle ventriküler ektopi, VT ve VF tedavisinde etkilidir.
Lidokainin %2 ve %10’luk ampül formları vardır.
%2’lik lidokain 1 mL’sinde 20 mg, % 10’luğun 1 mL’sinde ise 100 mg etkin madde bulunur.
Lidokain, otomatisiteyi baskılar ve ventriküler ektopiyi baskılar. Lidokain, amiodarondan sonra ikinci tercih edilecek bir ilaçtır veya amiodaron mevcut ulaşılamıyorsa kullanılır.

Lidokain antiaritmik dozu

 • VF/ VT’ya bağlı kalp durmasında; Başlangıç dozu 1-1.5 mg/kg IV. Refrakter VF’de ek doz 0.5-0.75 mg/kg IV bolus 5-10 dakikada bir tekrarlanabilir, maksimum total dozu 3 mg/kg’dır.
 • Kalp durmasında 1.5 mg/kg tek doz da yapılabilir. Trakeal uygulamada 2-4 mg/kg dozda verilmelidir.
 • Stabil VT’de dozu 1-1.5 mg/kg IV bolustur. 5-10 dakikada bir 0.5-0.75 mg/kg IV bolus, toplam 3 mg/kg’a kadar yapılabilir.

Lidokainin Kardiyak Endikasyonları

 1. Defibrilasyona dirençli VF/ Nabızsız VT’de: Tekrarlayan ya da dirençli VF/VT’ye bağlı kalp durmasında kullanımı Class Indeterminate’dir.
 2. Tipi belirlenemeyen geniş kompleksli taşikardide kullanımı yine Class Indeterminate’dir. Son kılavuzlar tipi belli olmayan geniş kompleks taşikardide lidokain verilmesini önermemektedir. Lidokain endikasyonları
 3. Stabil monomorfik VT’de Lidokain kullanılması Clas IIb’dir. Ancak bu endikasyonda IV prokainamid ve IV sotalol kullanımı Class IIa’dır.
 4. Normal QT aralığı ile birlikte olan stabil polimorfik VT’de, iskeminin tedavi edilmesi ve elektrolit bozukluğunun düzeltilmesinden sonra lidokain kullanılabilir.
  Ventriküler fonksiyon normalse; lidokain ya da herhangi bir antiaritmik ajan (β-bloker, prokainamid, amiodaron ya da sotalol) kullanımı Class IIb’dir.
  Ventriküler fonksiyon bozuksa; lidokain ya da amiodaron kullanımı Class IIb’dir. Eğer başarısızsa doğru akımlı kardiyoversiyon yapılmalıdır (Class IIb).
  Bazal uzamış QT interval ile birlikte olan stabil polimorfik VT’de (torsades de pointes) lidokain kullanımı ise Class Indeterminate’dir.
  Lidokainin 3 miligram/kg dozundan yüksek kullnımında toksik etkileri başlar. Karaciğerde metabolize olur.

7 Comments

 1. hasan sezai

  dirençli vf/nabızsız vt de cordoronemi yoksa lidokainmi tercih edilmemi ?

  1. ACLS 2015 de lidokain ve amiodaron kullanılan arrest hastalarda hastane taburcu olanlar arasında fark yok iken ilk tedavide cordarondan biraz daha düşük etkili denilmektedir. Yinede amiodaron alternatifi olarak kullanılabilir.

 2. Kas ve göz kontrolde ne kadar kullanmalıyım

  1. aciltipuzmanlari

   Gözden yabancı cisimlerin alınması işleminde, topikal lidokain içeren damlalardan 1-2 damla yeterli olacaktır.

 3. Lidokain %2 100mg formunda (şise) bulunur mu?

 4. doz ları ampül hesabı yaparak verebilirseniz daha ii anlaşılacagını düşünüyorum.

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.