Defibrilatörler İçin Elektrot Yerleştirme

Defibrilatörler İçin Elektrot Yerleştirme

- Bölüm: Resusitasyon
2956
Defibrilatörler İçin Elektrot Yerleştirme için yorumlar kapalı
@AYDIN SARIHAN

Elektrot Yerleştirme

Eğitim ve elektrot yerleşimini kolaylaştırma için, anterior – lateral ped pozisyonu makul varsayılan yerleşimdir.
Hastanın bireysel ozelliklerine gore 3 alternatif pozisyondan herhangi biri (anterior-posterior, anterior-sol infraskapular, anteriorsağ infraskapular) kabul edilebilir.
Hastanın çıplak göğsüne 4 pozisyondan herhangi biri ile AED elektrot pedlerinin yerleştirilmesi defibrilasyon için uygundur.
Yeni veriler 4 ped pozisyonunun da (anteriorlateral, anterior-posterior, anterior-sol infraskapular, anterior-sağ infraskapular) atriyal veya ventrikuler aritmileri tedavi etmede eşit etkinliğini gosteriyor. Yine öğretim kolaylığı için, AHA kurslarında oğretilen varsayılan pozisyon 2005’ten bu yana değişmeyecektir. Hiçbir çalışma direkt olarak pedler veya pedalların yerleşim yerinin son nokta ROSC ile defibrilasyon başarısı üzerine etkisini göstermemiştir.
 

bifazik_defibrilator

Elektrot Yerleştirme

Eğitim ve elektrot yerleşimini kolaylaştırma için, anterior – lateral ped pozisyonu makul varsayılan yerleşimdir. Hastanın bireysel ozelliklerine gore 3 alternatif pozisyondan herhangi biri (anterior-posterior, anterior-sol infraskapular, anteriorsağ infraskapular) kabul edilebilir. Hastanın çıplak göğsüne 4 pozisyondan herhangi biri ile AED elektrot pedlerinin yerleştirilmesi defibrilasyon için uygundur. Yeni veriler 4 ped pozisyonunun da (anteriorlateral, anterior-posterior, anterior-sol infraskapular, anterior-sağ infraskapular) atriyal veya ventrikuler aritmileri tedavi etmede eşit etkinliğini gosteriyor. Yine öğretim kolaylığı için, AHA kurslarında oğretilen varsayılan pozisyon 2005’ten bu yana değişmeyecektir. Hiçbir çalışma direkt olarak pedler veya pedalların yerleşim yerinin son nokta ROSC ile defibrilasyon başarısı üzerine etkisini göstermemiştir.