Amfetamin Zehirlenmesi

Amfetamin Zehirlenmesi

- Bölüm: Toksikoloji
2748
Amfetamin Zehirlenmesi için yorumlar kapalı
@AYDIN SARIHAN

Amfetamin Toksikasyonu

Hayatı tehdit etmeyen vakalarda acil servis tedavisi; sedasyon ve gözlemle sağlanabilir. Hastanın tedavisin ana hatları havayolu güvenliği, sıvı tedavisi ve etkin soğutma tedavisini içermektedir. Akut oral alımlarda GİS dekontaminasyonu etkin olarak aktif kömürle yapılır.
Orogastrik lavaj genelde önemsiz olmakla beraber yüksek doz alımları erken döneminde denenebilir. Tüm barsak irrigasyonu ise mide paketlerinde kullanılabilir.
İdrar sondası takılması hem idrar takibi hemde pulmoner ödem tablosundaki hastanın tedavisi için gerekmektedir.
Hastalarda dehidratasyon ve glob hastalarda sık rastlanan komlikasyonlardandır. Hastalardaki ajitasyon ve nöbetlerin tedavisinde benzodiazepinler etkin bir tercih olmakla beraber hastayı rahat bir ortama alarak fiziksel olarak mümkünse kısıtlamamak ek yarar sağlayacaktır.
Belirgin kardiyak disrtimilerde kardioversiyon, defibrilasyon ve antidisritmikler etkin tedavi seçeneklerindendir. Bunun yanında beta-blokerler alfa etkisine bağlı vasokonstriksiyon nedeni ile uzak durulması gereken ilaçlar arasındadır.
Hipertansiyon tedavisinde ise, sedasyona bağlı tedaviye dirençli hastalarda phentolamine, nitroprusside, vaya nitroglycerin etkin ilaçlardandır. Pulmoner ödem için nitroglycerin ve diüretik gwnw etkin olarak kullanılabilir.
Hipertermi tedavisi 15-20 dakika içinde etkin olarak başlanmalı psikomotor ajitasyona bağlı hastalar gerekirse paralize edilmelidir. Bu sürenin üstündeki vakalarda MODS riski bulunmaktadır. Haloperidol nöbet riski olmasına rağmen hipertermi ve psikomotor ajitasyon hastalarında dikkatli bir şekilde kullanılabilir.