Ultrason ve Önsöz

İlk Parşömen

‘Canımızı zor dışarı attık’
Nurgün Koç, TÜRK KÜLTÜR TARİHİ İÇERİSİNDE KÖY ENSTİTÜLERİ

İndeks

Baskı

Ş: Bana kitabı kaybettiğini mi söylüyorsun.
M: Hayır efendimiz, çalınmış, Lectiesmortus‘u çalmışlar.
Ş: O zaman kimin çaldığını da biliyorsun, değil mi.
M: Kalima aldı efendimiz. Tolifoy görmüş. Hem de kendi gözleri ile.
Ş: Senin gözlerin fazla o zaman.
M: Lütfen bana zarar vermeyin. Kalima’yı yakaladık, elimizde. Binbir işkence ile dilini çözeceğiz efendimiz. Lectiesmortus’u bulucam, sadece biraz bekleyin.
Ş: Sana üç güneş vakti izin veriyorum. Eğer bulamazsan Kalima’nın yerinde olmak isteyeceksin.
M: En derin hürmetlerimde efendimiz, ben, sonsuza kadar kuklanız.

İlk Parşömen

Batın İçi Kan

Perikardiyal İstenmeyen Sıvı

Kese: Duvarın kalınlığı 4 mm’i geçerse, içinde taş veya çamur olursa, üstüne prob ile bastırdığında hasta ters ters sana bakarsa, çevresinde sıvısı veya havası varsa bu kese sorunludur üstadım.
İşte İşte Kolesistit (Duvarına Kurban)

Böbrekte Taş
Hipotansiyon, Karın Ağrısı ve Vaginal Kanama: Heterotopik Gebe
Abdominal Aort Anevrizması
Derin Ven Trombozu

Cilt

Konuşulması gereken acilde USG kullanımının uygun olup olmadığı değil, USG’nin neden bu kadar uzun süre acil servis dışı bırakıldığı. Gavur eline çoktan probu almış, hastada bakmadığı yer kalmamış. En son akciğere başladılar ve planda daha neler var. Sağlıkçının stetoskopu olan bu cihazı öğrenmemiz gerekmekte dostlarım. Birkaç genel bilgiyi çoktan yazdık bile. Hasta tatminini arttıran, klinik içi ışık veren, hızlı ve kolay bir uygulama. Devam yazılarda hastane dışına çıkacağız ve anlatımımızın rengini hafifçe değiştireceğiz. USG benden uzak dursun demeyin de öğrenmeye başlayın kaptanlar. Fizik muayenenin parçası olan bu yaklaşım elinizin altında terlesin.
 
Işıklar
1) Holmes JF, Harris D, Battistella FD. Performance of abdominal ultrasonography in blunt trauma patients with out-of-hospital or emergency department hypotension. Ann Emerg Med 2004 Mar;43(3):354-61.
2) Kendall JL, Shimp RJ. Performance and interpretation of focused right upper quadrant ultrasound by emergency physicians. J Emerg Med. 2001 Jul;21(1):7-13.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Exit mobile version