Obstetrik Aciller

Özet: Kokteyl Konuşmaları 16’da obstetrik aciller, pelvik inflamatuar hastalık, ektopik gebelik, pre-eklampsi, plasenta patolojileri, HELLP sendromu, McRobert manevrası ve RhoGAM anlatıldı.

Zorluk: 2/3 (-)

‘Kızgın kumlardan serin sulara atlamak’

Reklamlar

Hatırlamanıza

Bayan N: Teşekkür ederim ancak düşüncelerim takibi bırakmayacak gibi.
L: Kara düşüncelerinizi aydınlatmak için geçen sene yaşadığım olayı anlatmam gerekiyor. …otelindeyim, yağmurlu soğuk bir gece, kapım çalıyor, bir anda gölgelerin içinden karşıma A çıkıyor. Ciddi, sabit bakışlar ile bana bakıyor. O gece anlattıkları sorularınızın yanıtı olabilir.
Kokteyl Konuşmaları-16 (Tehlike)
Dr. L: A şöyle dedi.
A: Zihnin prangaları vardır, gemilerin kenarına yapışan midyeler gibi, sizle birlikte hareket eder, algılarınızın kapılarını kırarlar.
Dr. L: …ve sonra ekledi.
A: Önyargıları zihnin sahipsiz plasentalarına benzetebiliriz.
Bayan N: Prematüre düşünceler öğrenilmiş çaresizlik içinde boğulur, olumsuzluk olumluyu yutar. Bu hayat enerji canavarı olabilir, izin verirsek.
Dr. L: Her zamanki gibi akıllı ve tehlikelisiniz bayan N. Sigaranızı yakmama izin verin ve elinizdeki silahı indirin lütfen.

Obstetrik Aciller

Bayan N ben bu yazıyı yazarken evimin kapısını çalıyor, yanıma oturuyor. Eshe’nin gençliğini kıskandığını söylüyor. Eshe’yi yazı serisi haline getireceğimi anlattım. Bunu duyar duymaz bir anda bana sırtını dönüyor ve koridordaki aynanın yanına gidiyor, aynanın diğer tarafına geçti.

Bayan N: İyi geceler Dr. L, ben odama çıkıyorum.
Bayan N salonun çıkışına doğru süzülür, oda anahtarını asansöre binmeden düşürür. Dr. L seslenir, sesini duyan yine kendisidir. L, 274. nolu odaya, N’nin anahtarını vermek için yönelir.
 
DNA’ları değişmek
Toy, et al. Obstetrics and Gynecology. Case Files. Lange (5th Edition).
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Exit mobile version