NanoTıp

‘Odanın hemen dışında ziyaretçiler için…’
Mustafa Balbay, BALKANLAR

Sentetik

Yapay zeka, yapay tıp, fast-food, slow-food, mekanikleşme, öldürmeyen aciller, mikroskop, teleskop, 1, 2, 3, salı, çarşamba, perşembe. İlk önce devler vardı, anlaşılmayan, korkulan. Sonra çözüldü. Korku gitti yerine cüceler geldi. illaki görecek göremediğini insanoğlu. Merak ediyor, çözüyor, sonra sıkılıyor bir kenara bırakıyor. Bilim insanının dediği gibi ‘Ötelerde kimbilir neler var’.
Bilinen
Kanser modern toplumların kendi yarattığı çıkmaz. Kim dedi sana eve tıkıl, sigara iç, sentetik yağları çiğne diye. Genlerimiz belki de koçun, kuzunun peşinden koşup avlanmak istiyor. Mağaraların duvarlarına şekiller çizip ateşin gölgesi altında çocuklarına masallar anlatmak. Yerine ne mi yapıyor. Starbucsta latte içip günde 5-10 tweet atıyor. Sen bir de hücrelerine anlat bunları, mutlular mı bakalım.
Bilinmeyen
Sorunlar çözümleri ile gelir ama anarşist hücre dinlemiyor cevabı. Vücut değiştiriyor, fagositerlerden kaçıyor. Antikor oluşuyor ama işe yaramıyor. Hedef hücre kaynaklı nanotıpçılar kontrolleri eline aldı. Neden kanser halen öldürüyor.

Belirteç

Bilinmek İstenen
Diseksiyon sızdırır, fışkırır, öldürür. Görüntülemede saptadığın istenmeyen kanın anlamı olmaz çünkü olan olmuştur. Lümenler perfore olur, kişi bilinmezliğe kanat gerer. Muayene sorunu hisettirir ama hatlar kesinleşmiştir. Tromboz minik minik damarı tıkar, kişi göğüs kafesindeki fille gelir, fili kurtarırsın, insan sonsuza kadar olduğu yerde kalır.

Bayrak

Söylenmek istenenler bir potada eritilirse sıvı form sarı renk alıyor, gözler kamaşıyor, güneşe bakılamıyor. Muayene, laboratuvar ve görüntüleme ile saptanan mortal süreçlerin genellikle sonu kötü biter. İşte Acil Tıp Z’ye ulaştık. Minik hedef moleküller (Nano) ile görülürse patoloji başlangıçları daha olmadan engellenebilir mi istenmeyen koridorlar. İncelmiş lümeni sezen, trombozu ölçen, diseksiyon var, diseksiyon var diye bağıran moleküller. Nanolar tek çözüm mü.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Exit mobile version