Son Taburculuk

Özet: Perforasyon, tıkalı koroner, ektopik gebelik, pulmoner emboli, spinal epidural apse ve renal ven trombozu taburcu etsen de döner
[soundcloud soundcloudurl=”https://soundcloud.com/acil-tip/acil-tip-cangirgin” ][/soundcloud]

‘Marslı ciddi bir ifade ile..

Ray Bradbury

 N’nin kişiliği, nasıl demeli, pek bir öz. Adamın tüm dilekleri içten, yaklaşım tarzı her zaman iyiden. Birbirinden farklı duygular sanki tek halede erimiş, ortaya kontrasttan yoksun benlik bilinci çıkmış. Yine öyle günlerden birinde karnı ağrımaya başlıyor, kan, serum, görüntüleme etrafta uçuşuyor. Özellikle diyafram altında hava aranıyor, görünmüyor, çünkü yok öyle bir şey. Ağrı 72 saatini tamamladı, apandisit perfore oldu, kendini sınırladı. Zaten gastroenterit gibi başlamıştı. İçi boş organların kapalı perforasyonları diyafram altına uğramaz.  

  D sinir uçlarındaki ağrıları topluyor, küçük sarı torbalar halinde evindeki derin dondurucuda biriktiriyor, şu anda reflü reflü diye bağırıyor, karşısında reflü bakan istiyor. O günkü doktor da tam reflücü, tezi bile, böyle birbirine uygun hasta doktor görülmedi daha önce. Nerde kaldık, evet, mide asidi dindiriciler başlandı, EKG çekildi. Böyle sanki T’lerin üstüne bastırılmış gibi duruyor veya bana öyle geldi diyor doktor. Akut koronerlerin %20’si sindirim şikayetleri ile başvurur, %30’u ise anti-asitler ile rahatlar, tıkalı koronerler proton pompa inhibitörü ile eve gönderilir.  
 V’nin disleksisi var, kelimeler dışında her şeyi görür, ama işte o kelimeler var ya, onlara körleşiyor. Ne zaman başını belaya soksa okuma alışkanlığını yeniden kazanıyor, disleksi kayboluyor, kitap okumak için belaya bulaşması gerekiyor demek oluyor bu, acilde gördün onu, senkop yakınması ile. Vitaller, hemogram, EKG, travma bakısı falan hepsi normal. Ailesi hep yanında, bu yüzden sana doğru öyküyü vermemekte, dünden beri vajinal kanaması var ve hiç durmayacak gibi gözüküyor diyemiyor. Doğurganlık çağındaki senkop aksi ispatlanıncaya kadar gebedir.
 B macera peşinde koşmayı sever, dünya krizlerini engeller demek isterdim ama bugün değil çünkü bacağı ağrıyor, baldırı diyebiliriz. Eforla tetiklenen nefes darlığı eklendi, acile gitti, sağdan soldan baktılar, çekiçle vurdular, miyalji dediler. Yarına kadar iyileşmesi gerekiyor, Kim Jong-Un ile görüşecek, 4. Dünya savaşını önleyecek. Yine acilde, umut vadeden çömez acil servis kıdemlisinin yönlendirmesi ile alt ekstremite venöz doppleri yapıldı, normal raporlandı. Artık kesin taburcu. Unutmaman gerekeni unuttun, klinik şüphe halinde negatif Doppler derin ven trombozunu dışlamaz ki.
 C’nin üvey babası ile ciddi sorunları var, geçenlerde R ile anlaştı, adamın arabasının yeni boyanmış kaportasını çizecekler. Onları bu erdemsiz eylemden V alıkoydu. Biraz da V’den bahsedelim. Boyun ağrıları ile yaşamaya alışmak istemiyor, atravmatik akut gelişen bu ağrı özellikle sol kolunda uyuşma yaptı, güç kaybı yok şu anda. Baktın V elini kolunu oynatıyor, taburcu ettin, bir daha karşıma çıkma dedin. Uyuşması giderek arttı, bu başvurusunda güç kaybı da var kolda. Servikal grafi normal, binbir rica karotis Doppler yaptırdın, o da tam normal. Ateşi yok, neden spinal epidural apse düşüneyim ki, MR çektireyim, medulla spinalisi az sonra nekroza götürecek apseyi görüntüleyim deme.
 Son karakterimizin adı R. Dört taburculuk yazısı boyunca saydığım kişilerin toplamından oluşuyor, 23 kişiden. Bu kişilik şu ana kadar tanıdığınız en renkli, en büyüleyici insan. Behçet hastalığı ile yaşıyor. Parlak yanan mum bile aydınlatamaz ya yanını, böyle mükemmel birinin sol yanı ağrımamalı. Ağrıyor işte, yapacak bir şey yok. Şiddetli yan ağrısı, hematüri ile. Renal kolik öyküsü bulunmamakta, kırk altı yaşına kadar. Ağrı medikasyonuna başladın, ağrının 10/5 olduğunu öğrendin, gönderdin. Asistoli olarak geldi. Dur sana olayları anlatayım. Önce idrar çıkışı azaldı, sorun diğer böbreğe sıçradı, vücudun dengesi bozuldu, çoklu organ yetmezliği ile devam etti, SIRS, sepsis, şok derken öldü. Yeni tanı çok ağrılı hematüri renal ven trombozu olabilir.   
Kuzeye bakan oda
Weinstock MB, Klauer KM, Henry GL, Herbert M. Bouncebacks. Emergency Department. ISBN-13:978-1890018610.
Not: @aciltıp.com Mehmet Can Girgin’e yazıdaki sesi için teşekkür ediyor
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

 

Exit mobile version