13. Sevgililer Günü

 

Özet: İlaçların önemi, hastalıkların zayıf noktaları, zehirlerin son organ hasarları, yanlış tedavilerin etkileri ve vahşi hayat tıbbı yazının kenarları oldu.

‘Geçen yaz ne yaptığını biliyorum’
Jim Gillespie

Sevgimizi

13 ay veya 13. ay. Hangisini başta yazmak istiyorsan, sen bilirsin. Ama anlamı değiştirdin. Dile kolay. Hepsinin sağlık çalışanı olduğunu düşünürsen işin daha da zor. Birbirlerini bulmuşlar. En azından anlayış gösterirler. Madem ilişkimizin 13. ayı, o zaman hep birlikte o eski dağ evine gitmeli.

– İlk 12 çift iyi niyetli. Ama şu nemrut 13’ler var ya. İşte sorun onlarda. İkisi de kaptırdı önceki sevgililerini sağlıkçılara, bu nedenle sevgili süsü verip dağ evinde aralarında. 

1. Çift (Porçöz-Astım): Birinci çiftin bayan tarafı. Astım ilaçları ile sevgilisi yanında. Kim bilebilirdi ki banyoda kilitli bırakılacak, porçözle cilalanmış lavabonun yanında, ilaçları uzağında.

2. Çift (Lityum-Diüretik): Lityum alan erkek var karşında. Azıcık çay içti dağ evinin bahar havasında. Ama içi idrar söktürücü dolu, en az 20 cam şişe. Diüretik ile etkileşen lityum doruk yaptı kanda, ver elini lityum intoksikasyonu, hastane de pek uzakta.

3. Çift (Atriyal fibrilasyon-Transamin): Mitral kapak onun değil. Çocuklukta almadığı penisilinlerin hesabı soruldu, kapak uçtu gitti. Coumadin verildi cebine, ama o nemrut el yaptı onu transamin. Makineli tükek gibi tüm vücut olur sana embolim.

4. Çift (Temporal arterit-Gizli Steroid): Başta küme tipi baş ağrısı sandılar ama sonra biyopsi ile tanı koydular. Steroidler kaplumbağa kabukları ile yer değiştirdi, arterim tromboza gitti.

5. Çift (Perikardiyosentez-Bıçak): Nerden bilebilirdi ki, perikardiyosentez yapılan yeri. İşte burda bıçak, sol ventrikül sımsıcacık kabul etmiş sivriyi.

6. Çift (Garaj-Karbonmonoksit zehirlenmesi): Araba bakıma gitse de çıkarır egzoz dumanını. Karbonmonoksit, garaj, arabanın içinde bağlı kaldıysan filmin sonu belli.

7. Çift (Medulla spinalis kesisi-Solunum inhibisyonu): Bilindiği gibi spinal sinir kesilirse C3 üstünde, gider solunum ponsun içine, pons ne kadar yardımcı olur ki hiç nefes uyarısı gelmeyene.

8. Çift (Burun kanaması-Yüksek doz non steroid): COX-2 inhibitörü değil ki elindeki, trombositlerin ayağını kaydırmasın. Verirsen emektar non steroidi, hem de üç tane, olur sana burun kanaması hemorojik şok.

9. Çift (Senkop-Hiperfleksiyon): Trisiklik kullanıyor olabilirsin, artık gece inkontinansı için mi, ben bilmem. O zaman ortostatik hipotansif de olursun ama. Bayılıverirsin güpegündüz. Bir de yanındaki hınzır ise, yemez içmez boynunu hiperfleksiyona getirir, sekresyonların ini verir ciğerine.

10. Çift (Herni-Strangüle redüksiyon): Hernin boğulur, olur adı strangüle. İşgüzarın biri de yerleştirdi mi onu yerine, infarkt ve sepsis artık içinde.

11. Çift (Soğuk algınlığı-Zararlı ot): Unuttum dedi tiroid baskılama ilacımı, keşke demeseydi. 13. Çiftin erkeği getirdi hemen ormandan Ephedra Viridis otunu, ki bu içilmemeli, çünkü kan basıncını yükseltmekte. Ama 11’in erkeği lıkır lıkır, sonrasında şerit kim bilir nerden kopar, bazal ganglion düzeyi boyanır beyaza.

12. Çift (Denizanası-Uvula ödemi): Denizanalarını sen tanır mısın. Ama o biliyor. 13. Çiftin kadın tarafı hepsinden anlıyor. On ikinci güzel kızın çatlayan dudaklarına sürdü Hawaii Kutu Denizinanası’nı, anafilaktoid olanını. Uvula oldu öküz gözü boğaz kere.

13. Çift (Bomba-Blast etki): Final mükemmel olmalı, kalan sağlamların tümünün ciğeri sönmeli, bombanın blast etkisi ile, timpanik membranlar da cabası. Ama yeterince güçlü olmayınca etki, yakalandı mı 13. Çift yazının soğuk karanlık kenarında.

Kalpler

Kırık kalpler sokağını duyduk da, kırık kalpler evini bilmiyorduk. Bu hastalar kurgu dostlarım, kimsenin başına bir şey gelmedi. Ama gelebilirdi de. Benzer hastalar köşe başlarında bekler seni beni. Bir kısmı bakı biriminde, bazıları resüsitasyonda. Siz 13. Sevgililer Gününü bekleyin ve hazır olun kırık kalpler tedavisine.

 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Exit mobile version