Yılanı Sür Kırmızı Başlıklı Kız

 ‘Mutluluk, kendilerine yetenlere aittir’

 Aristoteles, EUDEMİSCHE ETHİK

An

Tatlı tatlı gezmek güzel de, sonuçları nasıl oluyor. Kırmızı başlıklı kızımız çevresel aciller ile yoğruluyor ama kurt nedenli kurtulamadığı felaket kalmıyor. Soğuğun her türlü zararı bertaraf edildi. Şimdi sırada ne var soruları duvarlara sürünüyor. Yılanlar peşimize düştü mü trombositlerin korkudan miktarı azalıyor. Ver elini kurt bir kez daha demek bize düşmez ki.

Kurt

–          Sürekli izliyorum. Çalıların içinden, tepelerin gözlerinden, bulutların açıklığından. Varlığım onu koruyor ve bundan zevk alıyorum. Tehlikeler altında yoluna devam ediyor, sadık hizmetkarıyım.

Sür

Kompartman sendromu hiç uzak değil

Kırk küçük şişeye kadar antivenom hakkı

Kim Korkar

Yılan ısırıklarının ender ama önemli komplikasyonları fasyotomi ve ampütasyon. Antivenom cerrahi girişimlerin sayısını azaltıyor, bu unutulmamalı kaptanlar. Tetanoz uygula ve laboratuvar hasta takibinde el feneri. Trombositler, koagülasyon paneli ve böbrek süzme değerleri bizle salınarak geziyor.  

Kurt

–          Son olmasın ve durumlar kaskatlarını korusun. Karanlığın yaklaştığını hissediyorum, tehlikelerin anlık artışları burnuma sürünüyor. Bir dahaki sefere gücümün yetmemesinden korkuyorum. Varlığımın farkına varması takibin sonu mu.

Zehir

Yılan ısırıklı saatler boyunca izlenmeli, ilk laboratuvar değerleri ilerleyen takip amaçlı gönderilmeli, acil servis içinde hasta monitör sayıları ile sarmalanmalı dostlarım.
Kürsü
Gold BS, Dart RC, Barish RA. Bites of venomous snakes. N Eng J Med. 2002;347(5):347-356.

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Exit mobile version