Uzmanlığa Ramak Kalmış Acil Servis Kıdemlisinin En Sık Yaptığı Hatalar 2/2

Uzmanlığa Ramak Kalmış Acil Servis Kıdemlisinin En Sık Yaptığı Hatalar 2/2

- Bölüm: Dahili Aciller
1764
Uzmanlığa Ramak Kalmış Acil Servis Kıdemlisinin En Sık Yaptığı Hatalar 2/2 için yorumlar kapalı

‘Kız hiç büyümüyor’

John Nash

Hatırlamanıza

Adam aynalar salonuna adım atar. Yansıması karşısına çıkar
Bazen gerçek yüzünü görmekte. Bazen yabancısını
Ayna yansımasına aşık olur. Ve resim bozulur
Olmak istediği kişiyi yaptı. Yeni kişiliğine kavuştu 
Aynada yaşıyor ve kendi yansımasına hayran kalıyor
En parlak yıldızlar bile ayna karşısında kendine benzemez

  • Amfizematöz kolesistit atlanabilir: Tip 2 diyabet hastalarında sık görülmekte. Sıradan kolesistitten klinik farkı pek olmamakta. Peritonit bulgulu, yaygın karın ağrılı ileri yaşların hastalığı. Üçüncü boşluğa sıvı kaybı olduğundan hastalar septik şok balonunda seyahat etmekte. Safra kesesi intramural gazı direkt abdominal grafide bile saptanabilmekte, bu grafide balonlar sayılabilmekte. Ani ölümün önde gelenlerinden olduğu ramak kalanımız tarafından unutulabilir.
amfimetoz kolesistit
Amfizematöz Kolesistit
  • Sarhoş hasta pek tetkik edilmeyebilir: Alkol altında bilinci bozulan hastada neler düşünülmeli. Vitaller (6.Vital dahil), parmak ucu glukoz, fokal nörolojik hata veya pupil asimetrisi. Son olarak unutmayalım dostlarım bu tip hastaların ek tıbbi (kafa içi kanama, pankreatit, pnömoni, dilate kardiyomiyopati, gastrointestinal kanama, hipertansiyon, koroner arter hastalığı) sorunları var. Bilinç bozukluğu sadece ve sadece alkol ile ilişkilendirilmemeli.
  • Kronik obstrüktif akciğer hastalarına oksijenden fakir diyet verilir: Obstrüktif ciğerlere az oksijen verme fikri uzmanlığa ramak kalan kıdemlimizin cilt altı dokusuna işlendi. Bu nedenle eli bir türlü KOAH’lı hastalara oksijen vermeye gitmedi. Az oksijen kötüdür. Hastanın hemoglobin oksijen doygunluğu 90-94% olmalı, daha az değil.
  • Bilinci bulanık hastada karbonmonoksit zehirlenmesi düşünülmeyebilir: Dumanlardan kurtulan akıl oyunları içine hapsolmuş olabilir. Havayolunu kapatan ödem hastaya nefesini unutturabilir ve ilk yirmidört saat içinde yanık hastaları semptomsuzlar kayığında kürek çekebilir. Erken sürede 100% oksijeni hak eder bu hastalar. Reaktif akciğer hikayesi olmayan monoksit zehirlenmesine kortikosteroid uygulamak sadece ve sadece fırsatçıları sevindirir. Enfeksiyon kanıtlanmamışsa yanık hastasına antibiyotik başlamanın anlamı olmadığı savunulmakta. Kan gazındaki artmış alveolo-arteriyel değer ise ilk pulmoner zedelenme belirtisi. Yanan plastik kan siyanid düzeyini yükseltir ki, bu hiç istenmeyendir. Kan laktat düzeyinin 8 mmol/L üstü olmasını ‘siyanidin kanda seyahat belirtisi’ olarak kabul edin ve tedavisinde sodyum tiyosülfatın olduğunu ramak kalana hatırlatın.
  • Tanıya kadar tedavi bekletilebilir: Tanı koymak ramak kalan kıdemlimiz için kutsal damacana. Tetkikler Kızılmaske’nin yumruğu gibi acil servis koridorlarında uçuşur. Tamam, tebrik ederiz. Tanı kondu ama tüm bu süreç içinde hasta gram rahatlamadı. Tedavi tanıdan önemlidir kaptanlar, siz tedavi öncelikli olun.
  • Canlandırmama kararı erken verilebilir: Sanki hasta canlandırmama kararı almak bilgi ile yüklü olmanın göstergesi. Böyle algı burkulmaları uzmanlığa yaklaştıkça zihinde perçinini kurar. Uzmanlığa ramak kalan kıdemlimiz bu kararı çok geç vermeli, hatta belki hiç vermemeli.
  • Hasta taburcu etmek ve devretmemek başarı kabul edilir: Risk alınan davranışlardan bir ikisi daha. Bol taburculuk ve devretmedeki hasta sayı fakirliği ramak kalanımız için vanilya kokulu pandispanyadır. Bol bol risk alınır, hem de ne uğruna.

Sonra

…dörtten sonra beş, beşten sonra altı ve daha birçok bilinenler. Ortaklar dikkat ederseniz kamyonlar hep varış noktasına yakın yerlerde devrilir. Rahatlık içi ileri özgüven şeytanın bol tüylü yatağı olur. Kendine güven medeni insanın olmazsa olmazı ancak hata yapmak için ekmek arası olmamalı, özellikle kendine en çok güvendiği anda insanın hataya en yakın olduğu uykudan önceki ninnilerde kulağına fısıldanmalı.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

çati