Ultrasoncum 2/2

‘Söylediklerine inanamıyorum’

Bruce Lee

Prob Odası

Hatırlatma

Yazının ikinci kısmı kavanozun dibi sıyrılarak yapıldı. Kenarda köşede kalan kırıntılar vakumu yüksek ile toplandı. Prob konuşmalarına devam edelim dostlarım.

Sellülit: Arnavut kaldırım taşı görünümü

Apse: Bildiğin apse gibi gözükür

Peritonsiller apse: Lenf nodu ile karıştırılmadığı sürece (renk koyun), klinik sorgu ile birlikte tanısaldır

Dengesiz hastan var ise: Acilde hipotansif görürsen k(m)ork. Toplumlar hipertansiflerden çekinir ama acil tıp tersinden. Hipotansifi ekmek almaya bile gönderme! Hemen beyaz çarşafa yatır ve özellikli yerlerine prob koy. Neresi mi bu yerler? Kardiyak kasılma kusuru (miyokard infarktüsü), ejeksiyon fraksiyonu düşüklüğü (kalp yetmezliği), perikardiyal alan sıvısı (tamponad), abdominal aorta çiftliği (diseksiyon), inferior vena kava çapı < 1.5 cm  (hipovolemi), morrison aralığı suyu (kan olabilir) hedefleriniz arasında olsun.
İnsan-Makine de hata yapar: Probun ışık ayarı doğru yapılmaz ise ne olur! Travma ve ektopik gebelikte az açılmış ışık serbest sıvının saklanmasına neden olur. Derinlik ayarının doğru yapılmaması ise diseksiyon yaprağının kaçma nedenidir. Derinlik ayarı abartılırsa Güliver Cüceler Adası’na (her şey küçük), ayar sığlaştırılırsa Devler Adası (çok şey olduğunda büyük) Güliver tarafında ziyaret edilir. Işık ve derinlik ayarlarına hakim olmak, olmazsa olmaz olur.

(Ultra)Son

Medeniyet yok teknoloji var demişler. Tıp mühendislik kadar teknolojiden faydalanmalı, güncel dijital göstergelerden yararlanmalı. Hangimiz kırmızı ışıkta durunca aracın kendi kendine kapanmasını istemez ki!
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Exit mobile version