Taşınabilir Ultrason

Vahşi Hayat Ultrasonu (Çölü Geçen Adam)

‘Tam denize yaklaşırken koşmaya başlıyordu’
Giyinik

KumAdam
Tamam, borcum olabilirdi. Ama neden dinlemedi. Belki verecektim parasını. Cezam bu kadar ağır olmamalıydı. Çölde ne işim vardı. Atın başına asılı su ise ne ona ne de bana yetecek. Zaten suyu kimse içemeyecek. Neyse ki taşınabilir ultrasonumu almadı, belki bir işe yarar demek istiyordum ama bu hayaldi. Dur bakıyim, bu sesler de neydi. Nece konuşuyordu bunlar. Türkçe hem de. Seslenen kadın sesleriydi.
K: Yabancı sen de kimsin.
KA: Yabancıyım dediğiniz gibi, bakın beni ne hale getirdiler. Hakları olmayan parayı vermediğim için.
K: Diyelim ki seni kurtardık, ne faydan olur ki bize.
KA: Ultrasonum var yanımda, bakarım sağ-solunuza.
K: İndir şunu attan Kalima, görelim söylediklerinin ne kadarı yalan.
Kadınların bir kısmı gebe, çoğu hipovolemik ve periferik venleri sönmüş, dolaşımları bozuk. Uzun çöl yürüyüşleri sebebi ile birinin ayağında stres kırığı var. Sol ventrikülleri vasıfsız çöl yemekleri sonucunda randımanlı çalışmıyor.
Adamın elleri çözülür ve attan indirilir. KumAdam derin tebessüm ile ekler.
KA: Geniş teşekkürlerim size bayanlar. Belli ki çoğunuz hasta ama halen güzel. Sizin gibi bayanlar hep mutlu olmalı. Ultrasonum ile hizmetinizdeyim, isterseniz başlayalım.
Ultrason ile Fraktür Bulma, İnferior Vena Kava Görüntüleme, Ekokardiyografi, Gebelik ve Periferik Ven Tespiti Hakkında

Metatars Kırığı
İnferior Vena Kava
Ven Tespiti
Ektopik Çocuk
Balonlar

 Vaha

Acil servisler hızlı ve doğru eylemlerin yerleri. Peki bu nasıl sağlanır. Serum ve direkt grafilere erişmek zaman alır. Hastanın vital stabil olma gerekliliği de cabası. Acil tıp emeklemenizi beklemez ve sizi yarı yolda bırakır. Bu nedenle ultrason bilme büyük süt dolu bulutlardan kancalarını uzatır. Hemen için bu sütü dostlarım.
 
Peyzaj
N. Stuart Harris and Peter J. Fagenholz. Ultrasound and Telemecine in the Wilderness. In: Paul S. Auerbach. Wilderness Medicine. 6th ed. ELSEVIER;2012:1845-62.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Exit mobile version