Suda Boğulmak

Boğulmak

 ‘Şimdi kendine sor’

Luc Besson

Hatırlamanıza

…kayıp yolu biliyorsun, içindeki yaşayayazanları da. Her yıl bir kez geçerim buradan, bilemiyorum, bana uyan bir şeyler var. Artık gitme zamanı, el salla bak uğurlamaya geliyorlar bizi hahahaha. Yolu ne kadar kısalttığımızı tahmin bile edemezsin.
Otostop-4
Derler ve deniz kenarındaki Kafe 4/2’ye giderler. Gökkuşağı ile zenginleşmiş gökyüzü ve diğerleri. Konuşmalar başlar.

Solunum sıkıntısı olmadan suya batıp çıkmaya sudan kurtarılma denir, boğulma değil
Kuru boğulma laringospazm sonucu görülen asfiksi halidir

Gökkuşağının tamamlanması için gereken üç renk deniz kenarında gözükmemekte, bu yolcunun tadını fena halde kaçırmakta. Sürücünün kahvesi gelir ve konuşmalar sürer.

Fatal olmayan boğulma hipoksi, pulmoner ödem, ARDS, disritmi ve hipotermi ile sonuçlanabilir. Elektrolit bozukluğu ve servikal yaralanma (kişi sığ suya atlamadıysa) genellikle beklenmez

Renkler, mor ve turuncu elbiselerin kurtarılması ile, tamamlanmak üzere. Ancak halen bir renk eksik. Kırmızı elbiseyi bulmak için ikili kumsalda yürümeye başlar.

Derine dalışlarda en sık ölüm nedeni pulmoner barotravmadır, köpekbalığı saldırısı ikinci sırada

Alveollerden kapillere sızan hava kabarcıkları arteriyel dolaşıma katılır, kişiyi pulmoner emboli, miyokard enfarktüsü veya inmeye sürükler. Patent foramen ovale ve septal defekt hava embolisine yatkın kılar
Hızla yüzeye çıkan dekompresyon hastalığından yakınır, bilinç kaybı beklenmez, üst ekstremite ağrıları, kaşıntı, eritem ve kutis marmorata klinik verir. Hidrasyon, 100% oksijen, sol lateral dekübit pozisyonu tedavide etkindir
Nitrojen narkozu>30 metre derine dalanda görülmekte, motor becerilerde azalma bilinç kaybı ile sonuçlanmakta

Mavi

Mevsimlerden kaçamayız dostlarım. Kuru, ıslak boğulma, dekompresyon hastalığı ve nitrojen narkozu güzel yaz günlerinin vazgeçilmeyenleri olur. Renkler derinlerde kaybolmasın.
Batık
Schmidt ACSempsrott JR, Hawkins SC, şişedeki el yazması. Wilderness Medical Society Practice Guidelines for the Prevention and Treatment of Drowning. Wilderness Environ Med 2016;27:236-51.
Not: Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor bir araya gelir, gökkuşağı oluşur.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

 

Exit mobile version