Sen Sor!

 Sen sor, uzmanlar yanıtlasın!! 

Yorum 17

 1. hilmi kücük says:

  Anjio olduktan sonra Karum isimli ilaç başlandı. Ara sıra mide yanmam oluyor, önceden nexium kullanıyordum. Sakıncalı olduğu söyleniyor. Ne kullana bilirim?

 2. kerem keles says:

  Merhaba, Yılan,akrep ve arı sokmalarına karşı, 4-5 saat veya daha uzun süreli tıbbi yardım alamayacağımız olası en kötü durumlarda (Kamp,tırmanış vb. yerlerde ve hayvanlar zehirli türler ise) yanımızda bulundurmamız gereken tıbbi malzemeler nelerdir ve kullanımları nasıl yapılmalıdır.

  • Bu durumlarda en iyi hareket koruyucu faaliyetler olsa gerek. Yılan serum ve akrep serumları türe özgü etki gösterdikleri için Türkiye’de ki çoğu ısırıklarda kullanımı gerekli olmaz.
   Ağrı şişlik ve ödem nedeniyle ikincil sonuçlar doğurur. En iyi yapılacak tedavi
   1- Soguk uygulama, 2. Mümkünse ısırılan yerin hareketsiz olmasının sağlanması,3. tetanoz kuduz gibi koruyucu aşılar 4. Anaflaktik reaksiyonlara karşı adrenalin otoenjektör 5. iletişim araçları ve yedek şarj bataryası bulundurmaktır.

 3. alper says:

  Merhaba

  Aynı sorunu bizde yaşadık kimse yemedi yutmadı.. Elimden geldiği kadar temizledim civa parcalarını odayı sürekli havalandırıyorum vantilatörü camın önüne koydum dışarı atıyorum ortamdaki havayı.. Peki civa buharıda civa gibi ağırmıdır.. Şuan ortamda gaz halinde bulunan civa nekadar etkileyici olabilir

  Teşekkürler…

  • Civa zehirlenmesinde başlangıçta ateş, baş ve kas ağrısı, ağız ve boğazda yanma, gingivostomatit, ağızda metal tadı, bulantı, kusma, ishal ve karın krampları görülür. Bu belirtiler yoksa zehirli dozla karşılaşılmamış demektir. Alınan civa zamanlı vucuttan atılır.
   Civa buharı havdan ağır olacağı için zemine çökecektir. Pencereden ziyade kapı vasıtasıyla havalandırma daha etkili olacaktır.

 4. ayse says:

  Çocuğum termometreden çıkan civayı yemiş. Eşim çok sinirli hastaneye gitmeme korkuyorum acaba çocuğuma bişey olur mu?

  • Termometrelerde elementer civa bulunmaktadır, kabızlık gibi dışkı sorunu yok ise genelde zehirlenme beklenmez. Ancak oyun olarak oynandı ise hem buharlaşma hemde deri yolu ile emilim olabileceğinden düşük dozda maruziyet soz konusudur. Bu nedenle en azından çocuk uzmanlarınca kontrolü gerekir. kaynak: https://aciltıp.com/civa-zehirlenmesi

 5. kuyu köylü says:

  Gece fare kulağımı ısırdı çok ağrıyor. Acaba aşı olmam gerektirimi köyde sağlık ocağı yok.

  • Çağdaş Can says:

   Fare tarafından ısırılma kuduz riski taşımaz, tetanoz aşısı (daha önce yapılmadıysa) yaptırın

 6. H.Konuk says:

  Kene ısırılması sonrası kendim çıkardım. 2 gün geçti kan tahlili baktırmalı mıyım?

  • Çağdaş Can says:

   Hemogramınızdaki trombosit sayısını öğrenmeniz gerekiyor

 7. mediş says:

  resip rok ekg nedemek?

 8. bahri k says:

  öncelikle fizik tedavi öneririm

 9. kemal un says:

  Bel ağrısı için hangi ilacı önerirsiniz?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

%d blogcu bunu beğendi: