Non Steroidal Antienflamatuar İlaç Kullanımına Bağlı Semptomatik Sinüs Bradikardisi

Non Steroidal Antienflamatuar İlaç Kullanımına Bağlı Semptomatik Sinüs Bradikardisi

- Bölüm: Posterimiz
1826
2

Non Steroidal Antienflamatuar İlaç Kullanımı

Senkop acil servise sık başvuru nedenlerinden biridir ve etiyolojisini açıklamak her zaman kolay olmayabilir. Acil tıp doktoru mortal senkop nedenlerini dışlamalı ve gerekli tedavilere hızlı bir şekilde başlamalıdır. Non steroidal antienflamatuar ilaç kullanımı renal prostoglandin sentezini inhibe ederek vücuttan idrar yolu ile atılan potasyum miktarının azalmasına neden olmaktadır. Serum potasyum düzeyindeki ani yükselme sinoatrial nodun çalışmasını baskılayarak geçici sinüs bradikardisinin nedeni olabilir. Bu yazıda ek hastalığı olmayan genç hastada non steroidal antienflamatuar ilaç kullanımı sonucunda sinüs bradikardisi zemininde gelişen senkop atağı bildirildi
 

İndir (PDF, 233KB)

ardisi.pdf”]  

2 Comments

  1. T. Alper YILMAZ

    İyi günler dilerim, sayfranızı vakit buldukça takip ediyorum ve faydalanıyorum. Eliniz sağlık. ancak okuduğum NSAİ ilaç kullanımı sonrası gelişen bradikardi ile ilgili yazının sonuç bölümünde arı sokması sonrasında gelişen taşikardiyle ilgili bölüm var. Sanırım bir yanlışlık olmuş.
    Dr. T.Alper YILMAZ.

    1. Çağdaş Can

      Yazıdaki yanlışlık düzeltildi, ilginiz için teşekkür ederiz.

Yorumlara kapalı