Bir Elimde Laringoskop

Bir Elimde Laringoskop

- Bölüm: Hastane Öncesi Tıp
1619
Bir Elimde Laringoskop için yorumlar kapalı

‘Kan bile kırmızı değil’

Cartel

Jethro

 • Zor havayolu: Entübe etmek mi, etmemek mi. İşte bütün mesele bu. Entübasyon başlı başına bir seremonidir. Entübasyon öncesi ve sonrası entübe etmek kadar önemli. Girişim fayda içerdiği kadar beraberinde komplikasyonları da barındırır. LEMON kısaltması zor havayolları için oluşturulmuştur.
 1. Look: Kraniyofasiyal travma, kısa-kalın boyun, küçük çene, büyük dil, belirgin kesici diş varlığı.
 2. Evaluate (3-3-2 kuralı): Üç parmak hastanın üst ve alt dişleri arasına, üç parmak hyoid-mental mesafeye, iki parmak tiroid-ağız tabanı mesafesini içermelidir.
 3. Mallampati: Anesteziyolojistlerin ilgi alanına girer, acilde kullanımı uygun değildir.
 4. Obstruction: Oral pasajı tıkayan kan, kusmuk ve yabancı cisim varlığı. 
 5. Neck Mobility: Dejeneratif eklem hastalığı, romatoid artriti olan geriatrik hasta grubunun hareket ettirilemeyen boyunları için kullanılır.
 6. Bu madde de bizden: Entübe etmeyi planladığınız hastayı limon sıkar gibi incelemeniz gerekmektedir.
 • EtCO2 zamanı artık: Japonlar yapmış dostlarım, artık hastanın doğru havalandığını söylemek için elinizde EtCO2 değerinin olması gerekmekte. Komşunuzun yaşadığını attığı çöplerden anlamanız gibi hastanın etkin havalandığını da oluşturduğu karbondioksitten anlama ilkesine göre çalışır. PEtCO2 değerinin 35-45 mmHg aralığında olması hedeflenmelidir.
 • Hızlı ardışık entübasyon: Entübasyon girişimi tüm arrest hastalarda gerekli midir. Bu soru ayrı bir konu başlığıdır ve başka bir yazıda masaya yatırılacaktır. Entübe edilmesi gereken hastalar kimlerdir. Salondaki uğultu bu yazının yazıldığı odadan bile duyuluyor. Ama konuyu tek tek maddeleştirmemiz gerektiğinde seslerin azaldığı hissediliyor. Entübasyon gereklilikleri:
 1. Bilinç durumunda hızlı ilerleyen bozulma
 2. Koma
 3. Kontrol edilemeyen nöbet-‘acil nöbeti değil’
 4. Havayolu obstrüksiyonu nedeni olabilecek maksillofasiyal travma
 5. Havayolu yanıkları –‘Sabiha Gökçen değil’
 6. Apne periyodları
 7. Bilinç durumunu bozan veya bozabilecek intoksikasyonlar
 8. Anjiyoödem-Anafilaksi – ‘ACEİ kullanım öyküsü entübasyon kararını hızlandırmalıdır’.
 • Entübasyon ve ilaçlar: Etomidat ve roküronyum birlikteliği uygun bir evlilik değildir. Etomidat 7-14 dakika etkili, roküronyum ise yaklaşık 45 dakika etkilidir. Hastanın tüm acil servis çalışanlarını dinleyip dava edeceği kişilerin adlarını ezberlemesini istemiyorsanız uzun etkili paralizan ile kısa etkili indüksiyon ajan birlikteliğini hastanıza uygulamayın.
 • Entübasyon doğrulama: Çok eskiden ölüm, ağız çevresine yaklaştırılan aynada oluşmayan buhar ile anlaşılırmış. Benzer mekanizmadan yola çıkarak kapnograf icat edildi. Peki, entübasyon en sağlıklı nasıl doğrulanır. Akciğeri dört kadrandan dinlemekle mi. Hastanın pupillerinin ışığa yanıtı ile mi. Vokal kordların arasından geçtiğini iddia eden entübatörün sözleri ile mi. Hayır dostlarım hiçbiri ile değil. Güvenebileceğiniz tek cihaz muhtemelen acil servisinizde olmayan kapnograftır.

 

Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ

cagdas tibette