Buz

Buz

- Bölüm: Hastane Öncesi Tıp
3577
Buz için yorumlar kapalı

Soğukla ilişkili hastalıklar

Özet: Kutup tıbbında kullanılan ilaçlar ile Asgard takip edilir

‘Yolundan ayrılma’

The Book of Eli

Polar

Yaşam başka yerde, kutuplarda olabilir. Ama Güney Kutbu’nda değil. Daha saptanmadı, can bulunamadı. Heyecanın nedeni bu, dedikleri doğru mu. Kutup ekibini hareketlendiren görüldüğü söylenilen çiçek dostlarım. Parlak, sapsarı daha canlısı saptanmadı. Eğer doğruysa yeni bitki çeşidi bulundu. Buradan yola çıkılarak neler neler keşfedilmez ki.
Asgard: Asgard, kalabalıkların adamı da diyebiliriz. Çiçek taşıyıcı. Kar, tipi, fırtına dinlemez, etkilenmez. Kutup köyünün efsanesi değilse ne. Söylentiye göre sonsuzlağa kadar durmaz, sürekli hareket halinde. Evet, çiçek onun elinde taşınıyor. Köy halkı inatla araştırmacılara sesleniyor. Yeni canı istiyorsanız fırtınadaki atlıyı takip edeceksiniz. Asgard’ı bulan, çiçeği bulur.

  • Çalışma programı: Bedeli var başarının. Eksi 70 dereceden bahsediyorum. Soğuk ile mücadele eğitiminde ekibimize verilen eğitim. Kültür fizik, yön bulma, kutup ayısından kaçma, soğukta kullanılan ilaçlara hakimiyet, giysibilim, taşınabilen gıdaları idareli kullanma sanatı, kızak yönetimi, buzlu suda boğulmamak için bilinmesi gerekenler, telsiz kullanma becerisi.
  • Ağrı kesiciler: Düşen düşene. Buz bu bir şeye benzemez. İnleme sesleri tüm ekibin dilinde. Basitle başla. Parasetamol 500 mg 2×1, en çok 8 adet/gün. Olmadı mı, tamam olabilir. Parasetamol 325 mg+kodein 30 mg, en çok 4 adet/gün. Bunlarla bitmiyor önerilerimiz. Diklofenak 50 mg 3×1, piroksikam 20 mg 1×1. Aspirin 325 mg 2×1 yanında metoklopramid 10 mg, mükemmelsin.
  • Antibiyotikler: Augmentin 500 mg, 3 adet/gün, 1 hafta. Penisilin allerjik isen azitromisin 500 mg 1×1, 5 gün.
  • Göz: Soğuk körlüğünü bilir misin, her yer beyaz ışık, gözü yakar, kurutur, yorar, enfeksiyon tavan yapar. Kloramfenikol göz damlası işe yarar.
man of ice
Asgard düşünüyor
Ekibin bir kısmı eleniyor. Doğal seleksiyon değil, Asgard yapıyor. Dünyevi olmayan fırtınalar çıkarıyor, buz kütlelerini kırıyor. Fransa’dan büyük buz parçaları yerinden oynuyor. Çiçeği mi istiyorsun, o zaman hak etmelisin diyor.

  • Gastrointestinal: Gastroenterit karşında, ishal oldun. İmodium 2 mg (aynı zamanda Nirvana’nın Breed adlı şarkısının ilk versiyonu) alabilirsin. Midende yanma, gaviscon işe yaramaz ise lansoprazol 30 mg. Konstipasyon şimdi de, sıvıyı arttır, gece yatmadan 25 mg’lık Senna’dan 2 adet tüket. Uyku yok, ama tıkanıklık da yok. Karnın halen ağrıyorsa Asgard’ı takip etme. Çünkü Asgard seni yendi, helikoptere haber ver, istasyona dön.   
  • Allerji: Klorfeniramin 4 mg, günde 3 adet. Uvula bakısını taşınabilir aynanla yap, şişlik artıyorsa seni de Asgard yendi.
  • Bulantı, kusma: Efsanevi ajan karşında, ilk öğrendiğin ilaç, metoklopramid 10 mg, günde 3 adet.
  • Cilt, soğuk yaraları: Döküntüler için klobetazon 0.05% krem, günde 2 kez. Uçlardaki çatlaklar için gümüş sülfadiazin 1.0%, günde 2 kez. Uçuklara asiklovir krem 5.0%, 5 kez.  
  • Yara bakımı: Kabarcıklara DuoDerm (salisilik+laktik asit). Ufak kesiler için yara kapatıcı strip, dermabond ile yapıştırabilirsin, antibakteriyel özellikte. Geniş, kanayan, durmayan yaralarda istasyona geri dön.
polar diseases
Kutup Hastalıkları

Kutuplar

Mars’a gitme isteğini anlıyorum da Dünya’yı bitirdin mi bakalım. En derin denizin dibini biliyor musun, veya volkanların içine inebildin mi. Kutupları bile tam tanımıyorsun, yaşam yok deyip olayı kapatıyorsun. Kendini bilmeden uzaylılarla sohbet etsen ne yazar.
 
Derece
Coldron JM. Antarctic medicine-the challenges of being a doctor in an isolated and confined environment. Wilderness Environ Med 2009;20:383-7.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cat