Koroner Damarları Açık ST Elevasyonlular

Koroner olmayan ST Elevasyon

 

‘Delinin günahları’

H.G.Wells

 

Bilginize

Birçok nedenler var koronerler içinde, ST elevasyonları oluşturmak için. Çarşafın rüzgarda salınması gibi ST’ler yerli yersiz yükselmekte. Ama bu nedenler tek yanlı (koroner kökenli) araştırılırsa tüm hastaları kardiyolojiye yatırmamız gerekecek. Litik fiyatlarının yükselmesini istemiyorsanız, bu yazıyı okumanızı öneririm dostlarım.
ST elevasyonlarının %50-80’i koroner tıkanıklık ile karakterize. Dal blokları, büyük kalpler, kalp zarı iltihapları ve erken repolarizasyonlar kafaları karıştırmakta. Hangi ST şahlanması anlamlı, hangi durumlarda kardiyologlar tatlı uykularından uyandırılmalı. Çoğu kişinin nedense ST segmenti eleve. Yerçekimi mi bu segmenti hatta tutuyor. İşte size yanıtları.

Pulmoner Emboli ve ST Segment Şahlanması

Değerlendirme

Tüm EKG acayipliklerinin koroner kökenli olmadığı bilinmeli, ayırıcı tanıların çokluğu karşısında şaşkınlığa kapılmamalı, Acil Tıp Doktoru varlığının yerli yersiz konsültasyonları önlediği bilinmelidir.
 

Tat

  1. Wang K, Asinger RW, Marriott HJ. ST-segment elevation in conditions other than acute myocardial infarction. N Eng J Med. 2003;349:2128-2135.
  2. American College of Emergency Physicians. Clinical policy: Critical issues in the evaluation and management of adult patients presenting with suspected acute myocardial infarction or unstable angina. Ann Emerg Med. 2000;35:521-525.

 

Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ

Exit mobile version