Kardiyak Travma

Kardiyak travma geçici aritmilerden başlayarak kalp duvar rüptürünü içine alan ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Künt kardiyak travma genellikle motorlu taşıt kazalarından (% 50), motorlu taşıtların çarptığı yayadan (% 35), motosiklet kazalarından (% 9) ve önemli yüksekliklerden (% 6) düşme sonucu meydana gelen yüksek etkili travmadan kaynaklanır. (1)

Künt kardiyak travmanın altın standart bir tanı testi yoktur ve tanı konulması zordur.(2)

Künt travma nedeniyle ölümle sonuçlanan en sık görülen kalp yaralanmaları genellikle bir veya daha fazla kardiyak duvar rüptürü (% 64), venöz-atriyal konfluens yırtığı (% 33) veya koroner arter yırtığı veya diseksiyonundan kaynaklanır. (3)

Künt Kardiyak Travmanın Tanı ve Risk Sınıflandırması

Klinisyen klinik seyre ve mekanizmalarına göre karar verirler. Künt kardiyak hasarın altın standart tanısı yoktur.
Künt kalp hasarından şüpheleniyorsanız, negatif bir EKG ve negatif  troponin değeri ile kardiyak travma tanısını dışlamak için yeterlidir.

Travma sonrası pozitif troponin

Travmada sonrası troponin pozitif ise; travma şiddetini işaret edebilir. Ancak mutlaka künt kardiyak hasarı göstermez. (4)Travma sonrası yüksek troponinli hastaların nasıl yönetileceğine dair çok az kanıt vardır ve konservatif yaklaşım ve izlem önerilir. Künt kardiyak yaralanma ile ilgili bir özellik olmadığı sürece Troponin tüm travma hastaları için gerekli bir test değildir.(4)

Sternum kırık ise

İzole sternum kırığı hakkında fazla endişeye gerek yok, çoğu tahminen daha iyi huyludur.

Kardiyak travma düşündürecek bulgular 

Referanslar
  1. Huis In ‘t Veld MA, Craft CA, Hood RE. Blunt Cardiac Trauma Review. Cardiol Clin. 2018 Feb;36(1):183-191.
  2. Yousef R, Carr JA. Blunt cardiac trauma: a review of the current knowledge and manageJoseph B et al. Identifying the broken heart: predictors of mortality and morbidity in suspected blunt cardiac injury. Am J Surg 2016, 211, 982-88.
  3. Kalbitz M et al. The role of troponin in blunt cardiac injury after multiple trauma in humans. World J Surg 2017 Jan;41(1): 162-169.
  4. Odell DD et al. Sternal fracture: isolated lesion versus polytrauma from associated extrasternal injuries – analysis of 1867 cases. J Trauma Acute Care Surg 2013 Sep; 75(3):448-52.

 

 

Exit mobile version