Hileleri Olur Hastalıkların

Hileleri Olur Hastalıkların

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
1426
0

Hastalık Hileleri

Özet: Kalp-böbrek yetmezliği, derin ven trombozu-selülit, pulmoner ödem-pnömoni, mezenter iskemi-özelleşmemiş karın ağrısı, çene çıkığı-inme, ailesel akdeniz ateşi-içi boş organ perforasyonu, herpes zoster-akut koroner sendrom, sinüs ven trombozu-subdural hematom ve EKG elektrot yerleşim hatası-koroner tıkanıklık ile karışır.

Gerçek Hile
Kalp yetmezliği Böbrek yetmezliği
Derin ven trombozu Selülit
Pulmoner ödem Pnömoni
Mezenter iskemi Özelleşmemiş karın ağrısı
Çene çıkığı İnme
Ailesel akdeniz ateşi İçi boş organ perforasyonu
Herpes Zoster Akut koroner sendrom
Sinüs ven trombozu Subdural hematom
EKG elektrot yerleşim hatası Koroner tıkanıklık

 

‘Güzel karmaşa’

Karga

Perde

Sonsuza kadar seveceğimi söyledim ve günde on beş kez arıyorum, nasıl olduğunu merak ediyorum, başka zamanlarda bile onu düşünüyorum. Evin içindeki kilitleri topladı, kapılar sahipsiz kaldı. İlişkimiz akan nehir gibi olmalıymış, değişimler kitabı okunmalıydı. Yalnızlık yıkıcı, masadaki örtüler varlığının kanıtı. Ben bira almaya gidiyorum.

  • Kalp yetmezliği için nefrolog: Herkese gülüyor, mutlu mimiği toplumu etkiliyor, düşük ejeksiyon fraksiyonlunun yüksek kreatinini için nefrolog istiyor, tebessümün ardına hançer gizliyor. Kalp yetmezliği prerenal böbrek yetmezliği yapar, tedavisi ile kreatinin normale döner.
  • Selülit derinlerden bakar: Selülit erik ise derin ven trombozu şeftalidir. Birbiri gibi bakar, şaşırtır. Şiş/kızarık baldırın homans pozitifliğini kim hemen tanılıyabilir, selülit derin ven trombozunun tahtını kuşatır. Eriğin tadına bakmadan şeftaliyi fark et.
  • Pnömoni ödemi: İki tip çoban var, biri kayıp koyunun yanından geçer, diğeri sürüsüne katar, bulduğum benimdir der. Bronkovasküler öbeği pnömoni gibi yorumlayan şehrin en uzak eczanesinden idrar söktürücü almaya gönderilir.
  • Rahat karın, acı çeken mezenter: Bunları diyenden kork; eğer böyle olsaydı, diyelim ki şöyle, veya, biliyorum saçma ama bir de şu öneride bulunayım’ gibi konuşmalar çok tehlikelidir. Karşı taraf senin sınırlarını ölçüyor, ne koparabilirimi sorguluyordur. Mezenter iskeminin batını rahat olur, dört bir yandan palpasyon yaparsın hasta bana mısın demez. Fizik muayene yanıltır, sen de kanarsın, ve mezenter iskemi gastrointestinal kanama ile başlar.
  • Çene çıkığı inme ile karışır: Ruhlar ödünç alınabilir, geçmişin mezar taşları ile çarışımlar yapılır, çene çıkığı inme ile karışır. Yürüyen, konuşan, yutkunan, bilinci açık ağrılı çene nöroloji ile konsülte edilir, nörolog çeneyi yerleştirir, bir daha çıkmaz.
  • Ailesel akdeniz ateşinin perforasyon üzerine etkisi: Dağdaki kaplan tehlikelidir de ovada yürüyenden korkulmaz, herkes yerinde ağırdır. Ailesel akdeniz ateşinin ağrıyan karnını içi boş organ perforasyonuna benzetirsin, kontrastlı tomografiye kadar gidersin. İki kere iki bu durumda bir eder.
  • Herpes zostere koroner anjiyo: Göğsü ağrıyor, kaşınıyor, kızarıyor, biraz beklesen döküntüler başlayacak gibi duruyor, sanki eforla tetikleniyor. Büyük ihtimalle koroner dedin, altı saatlik takibe başladın. Yakalamak için önce serbest bırakmalısın. Göğüs dermatomundaki zoster kalbi ağrıtır, sen kardiyoloğa seslenirsin.
  • Zebra sürüsü filleri yendi: Subdural hematoma alışıksın, tarihin kitaplarında doğru tanıların kayıtlı. Peki bu ne, epileptik nöbet gibi kliniklenene hiç rastlamadın. Oksipital kemik komşuluğundaki sıvama beyazlığı ile başvurdu, subdural dedin, beyin cerrahisi ile konuştun, altın elde etmek için tuğla fırlattın, ama olmadı, tıkanan aslında sinüsün venli trombozuydu.
  • Yanlış EKG hastaya yatak buldu: Sedye temiz, forman ütülü, koridor paspaslı olabilir ama bu güzellikler yetmez, haydut çetesini bitirmek için lideri yakalamak gerekir. Elektrotları yanlış takılmış EKG’yi ciddiye alırsan hastanın kalbini kendi ellerinle sarsarsın, bir daha kimse sana inanmaz, mobilyaların yavaşça evi terk eder.

Kantin
Mattu A, Grossman S, et al. Geriatric Emergencies. 2016
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.