Hilesiz Hastalık Olmaz

Hilesiz Hastalık Olmaz

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
1191
0

Hastalıklar ve Hileleri

Özet: Kot kırığı-femur fraktürü, testis torsiyonu-epididimit, üst-alt gastrointestinal kanama, perikardit-miyokard enfarktüsü, organ ensefalopatisi-serebrovasküler olay, oksipital lob enfarktı-optik sinir hasarı, masif pulmoner emboli-sepsis, travmatik asfiksi-anafilaksi ve jones-avulsiyon fraktürü ile karışır.

Gerçek Hile
Kot kırığı Femur fraktürü
Torsiyon Epididimit
Üst GİS kanama Alt GİS kanama
Perikardit Miyokard enfarktüsü
Organ ensefalopatisi Serebrovasküler olay
Oksipital lob enfarktı Optik sinir hasarı
Masif pulmoner emboli Sepsis
Travmatik asfiksi Anafilaksi
Jones fraktürü Avulsiyon fraktürü

 

‘Gerçeklik, bizim kendisinden yarattığımız hayaldir’

Gunter Rohrbach

Peri

Gözlerime inanamadım, dere kenarı perilerinin fotoğrafları yayımlanmış. Resimdeki kızlarla konuştum, perilerin var olduğunu ama sadece canları istedikleri zaman insanlara gözüktüklerini öğrendim. Kırmızı peri az önce buradaymış, resimdeki kızın kulağına fısıldamış ama neler anlattığını bana kesinlikle söyleyemezmiş. Fotoğrafları istedim, getirmek için eve gitti, koşarak döndü, bu yazıyı fotoğrafların yanında buldum.

  • Femur kırığı kot fraktürünü gizler: Femur kırığı kazanın altındaki odunu çeker, hamurlar çiğ kalır, 10 üzerinden 10 ağrılar ile uğraşırsın minikleri eskiciye gider. Büyük kemik kırıklarını sapta, tedavi et, ikincil bakıda acının ardına gizlenenleri ara.
  • Torsiyon-epididimit: Ne futbolda baraj kurdu, ne de bisikletten düştü, ağrı başladı, sürüyor, insanlar karşıdan karşıya geçiyor, değişmeyen tek şey ağrısı oluyor. Zihnin puslu hava gibi, bulanık raylarda vagonlar yol alıyor. Travmatik veya atravmatik, torsiyon veya epididimit, tanı için USG gerekir.
  • Üst-Alt GİS kanama: Hızlı kanayan üst GİS hematokezya ile kliniklenebilir, yavaş kanayan alt GİS’ten ise melena beklenmez. Katran manzarası kanama odağını gastrointestinal sistemin üst kısımlarına yönlendirirken, parlak kırmızılar soru işaretlerini gri cevhere gömer, ikinci şık için irdeleyici ol.
  • Perikardit elevasyonu: ST elevasyonu en korkulan, benzerleri bilinmeli, perikardit ile başlıyoruz. PR deprese/tüm derivasyonlarda ST eleve ise anjiyo laboratuvarı soğuk karanlık kalır. Damar sulama alanlarına uygunsuz elevasyon, koronerden fakir öykü klinisyene EKO’dan bakar, kapı kapanır, hırsız yakalanır.
  • Serebrovasküler olay ve organ ensefalopatisi : Üremik/hipertansif/hepatik ensefalopati. Üçü de fikirleri emer, geleceği çalar. Yakındaki düşmanı yenmek için uzaktaki arkadaşını çağırırsın. Peltek konuşanın bazen beyin damarı tıkalıdır, ayırıcı tanıda organ yarı yolda kalmaları dışlanmalı. İşte bu yüzden inme hastasına hemo, biyo, tro istenir.
  • Oksipital lob enfarktı optik sinir gibi davranır: Daha sonra işgal etmek için ordunu, savaşta olmadığın ülkenin topraklarında yürütürsün, sonra sandaletlerinle çiğnediğin yerden ayrılmazsın, bir taşla iki ülke vurursun. Sen izin verme, görme bozukluğu içinde olanın nörolojik muayenesini yap, tablonun tümünü iste.
  • Masif pulmoner emboli kirişleri çaldı: Hong Kong’lu Tuo Fai nasıl mı zengin oldu, izin verin anlatayım. Ülkesinde kurulu İngiliz sömürge şirketlerini ucuza aldı, kendi haklarını duvarların içine yapıştırdı, uzakdoğulu arkadaşlar kaliteli İngiliz ipeği alıyorum zannetti, aslında Tuo’yu zengin etmektelerdi. Hipotansif, taşikardik, ateş yüksekliğine nefes darlığı eklenir, sen sıvı üçüncü boşluğa kaçtı, hastanın ciğeri su ile doldu dersin, aslında masif tarafından pulmoner emboli sağ ventriküle baskı yapıyordur, sepsisi wells skorlaması ile sınamak gerekebilir.
  • Travmatik asfiksi-anafilaksi: Papatyaya söylemek aslında güle anlatmak, sağı göstermek yukarıyı işaret etmek, koşmak ama aynı zamanda durmak, hepsi anafilaksinin travmatik asfiksiye benzemesi gibi. Yüzü kızarık, solunum açlığı içindeki olan bir de ACEİ kullanıyorsa steroidler havada uçuşur, öykü azıcık derinleştirilir, göğüs kafesine çarpan direksiyonun yüzde oluşturduğu venöz yük saptanır, normalde anafilaksi travmatik asfiksi ile karışmaz, ama karışa da bilir, hem neden karışmasın ki, öyle olmasa bile sen zihninde durumları harmanla, bak bakalım işler nasıl gidiyor, zaman birden fazla kesitte aynı anda yaşanır, hayattan tasarruf edilir.
  • Jones’un avulsiyon fraktürü: Dengeyi kaybetmeden delice hareket edene dikkat et, avulsiyon sarsmaz da jones kırığı seni senden alır, yeryüzüne basamaz hale getirir. Prognozları farklı giden bu ikili reyonda yan yana durur, tüketici fark etmeden tuz ruhu yerine fayans kırıcı alır, zeplin şehrin en kalabalık yerine çakılır.

Kırmızı Ay
Mattu A, Grossman S, Rosen P, et al. Geriatric Emergencies. 2016
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.