Hilesiz Hastalık Bekleme

Hilesiz Hastalık Bekleme

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
1241
0

Hileli Hastalıklar

Özet: Hemoptizi-özofagus varis kanaması, sol dalın atriyal fibrilasyonu-ventriküler taşikardi, nötropenik enterokolit-apandisit, kalça cerrahisi-tıkalı koroner, psödomembranöz enterokolit-alt gastrointestinal kanama, abdominal aort anevrizması-renal kolik, septik-reaktif artrit, hiatal herni-pnömotoraks, pulmoner emboli-konversiyon ile karışır. 
 

Gerçek Hile
Hemoptizi Özofagus varis kanaması
Sol dal’ın AF’si Ventriküler taşikardi
Nötropenik enterokolit
Apandisit
Kalça cerrahisi Tıkalı koroner
Psödomembranöz enterokolit Alt GİS kanama
Abdominal aort anevrizması Renal kolik
Septik artrit Reaktif artrit
Hiatal herni Pnömotoraks
Pulmoner emboli Konversiyon

 ‘Karşıtlıkta güç bulmak’

Stuart Crainer

Voltran

Bazen yazı konusu bulmakta zorlanıyorum, beklemeye başlıyorum, eninde sonunda Voltran geliyor, beni kurtarıyor. Geçenlerde Mavibahçe’de filtresiz kahve içiyorum, Voltran bozuk çamaşır makinası sesi çıkararak karşımdaki otların üstüne yuvarlanıyor, dumanların içinden sesleniyor, gövdeyi oluşturan parçamda işletim hatası var, yardım eder misin, ben onu tamir ederken o da bana dokuz hile anlattı.

  • Özofagus varis kanaması hemoptizi ile karışır: Dört kedi var, bir tanesi senin, hiç ayrılmıyorlar, beraber miyavlıyor, süt içiyorlar, kedin çatıdayken komşun merdiveni alıp kaçıyor, karaciğer yetmezliği olan hastanın kanamasına hemoptizi diyemiyorsun, öyküyü derinleştirmedin, PA-Akciğer grafisi istemedin, ne kedin, ne sen, ne de hastan mutlu o an.
  • Sol dalın AF’li ventriküler taşikardisi: Vitrinin önündesin, yapma çiçeklerle bezenmiş çam ağacını izliyorsun, her gün bu dükkanın önünden geçiyor, bakmadan edemiyorsun, acile gittin, kapıdan girer girmez sordular, geniş QRS, AF, sol dal veya ventriküler taşikardi, yoksa ne, kafan hala ağaçta, ruhunu emiyor, hasta kocaman gözlerle yanıt bekliyor, elini uzatmış amiodaron veya diltizem diyor, yapma çiçekler seni düşünüyor şimdi.
  • Apandisit ve enterokolit: Beklediğin misafirin geldi, şundan bundan konuşuyor, eskileri canlandırıyorsunuz, öyle çok konuşuyorsunuz ki bir süre sonra kim ev sahibi kim konuk karışıyor, bunun üzerine arkadaşın senin evine kendi arkadaşlarını çağırıyor, kendi evinde konuk oldun, nötropenik enterokolit akut apandisite benzer.
  • Kalça cerrahisi koroneri tıkadı: Gözlerini alamadın, büyüleyici kadının etkisine kapıldın, dikkatin artık sadece onun için çalışıyor, glukozunun tek metaboliti hayallerin oluyor, koronerden fakir öykülüye kan istedin, kalça cerrahisinin tek başına serum troponini sayıca arttıracağını unuttun.
  • Psödomembranöz enterokolit alt GİS kanama gibi, veya tersi: Senin bir milyon adamın, onun ise dokuz kişisi var, orduları durdurdun, kalesini izliyorsun, şaşırman giderek artıyor, kale kapısı sonuna kadar açık, kralın elinde mandolin, şarkılar söylüyor, oğlun, hadi baba bu fırsat kaçmaz, saldıralım diyor, sen ise tuzaklara kanma, çaresizliği sadece yanılgı, görmüyor musun oğul diyorsun, görüntülere inanmaman taa asistalıktan kalma, nasıl da psödomembranöz enterokoliti GİS kanama ile karıştırmıştın.
  • Abdominal aort anevrizması renal kolik gibi davranır: Bilerek anlaşmazlık çıkarmaya çalışıyor, seni kendi topraklarına çağırıyor, aldırmıyorsun, viyolonsel çalıp satranç oynuyorsun, bana mısın demiyorsun, yan ağrılı hasta acile başvuruyor, hematürisi var, her şey yolunda giderken bir anda fenalaşıyor, gerçi aklına geldi abdominal aort anevrizması ama yeterli mitarda değil.
  • Septik artrit ile reaktif artrit: Kendini sakatlama, acındırma, yere yuvarlanma işe yarar ama Alman futbolunda ikili mücadele sonrası ayakta kalan alkışlanır, Özgür Çevrim’in Beşiktaş’ı gibi. Şiş eklem var karşında, biraz reaktif, hafif septik, hangi ölümlü dışlayabilir ki tanıları hemen, eklem içindeki hücreleri bilmeden.
  • Hiatal herni pnömotoraksa karıştı: Yıllar içinde gelişti, giderek semptomları derinleşti, malnütrisyonu demirsiz anemiye dönüştü, son günlerde derin inspiryumuna göğüs ağrısı eklendi, sanki diyaframının yeri değişti, doğuda gürültü etti, yılanı ürküttü, tuğla fırlattı, kapıyı kapattı, odunu aldı, çöpleri attı, tüm bunlara rağmen hiatal herni ile pnömotoraksı her başvuruda birbirine karıştı.
  • Pulmoner embolili konversiyon: Yeni doğum yapmış, nefesi dar, tadı kaçık, aklına doğum sonrası depresyon geldi, bir anda rahatladın, trombolik süreçler zihninin alt katmanlarında kaldı, ne derin ven trombozu için doppler istedin ne de wells skorlaması ile puanlama yaptın, durumları kendi haline bıraktın, birkaç saat sonra hastanın pulmoner embolisi ile tanıştın, dolabının yanında düşüncelere daldın, etrafındaki ışıklar yavaş yavaş azalıyor, çantanı karıştırmaya başladın.

Boynu Bükük Antilop
Mattu A, Grossman S, Rosen P, Anderson R, et al. Geriatric Emergencies. 2016
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

 

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.