Hasta Sunarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sayılanlar kurgudur, hiç tanık olunmadı ama oluna da bilir, kim bilir.

Kabul ettirme: Hastanın vitalleri stabil, genel durumu iyi, lab/X-ray normal, biraz takip edip taburcu edebilirsiniz, hadi görüşürüz, otobüsümü kaçırmak üzereyim. Bu gereksiz yönlendirmeyi acilden çaresizce ayrılma takip eder.

Kolaylaştırma: Basit bir idrar yolu enfeksiyonu, tahlilleri aldım, bekliyorum, hasta polikliniğe çıkacakmış, yakını gelinceye kadar acilde takip edersiniz. Kolay hastalıklar ile tanının içi boşaltılır, mortalite yanlış açıyla ileriye itilmeye çalışılır, peki ya renal ven trombozu, açık kapıdan bakar.

Tehlikesizleştirme: Şimdi 112 aradı, kırmızı kod denildi ama değil, ben görüştüm komuta kontrol ile. Gerçekten konuşuldu ama yanlış kişiyle, hastayı az bilenden alındı bilgi, hastanın yanındakiler dördüncü kez defibrile etti bile hastayı.

Dramatize etme: Ben demiyorum, konsey kararı bu, bak belgeler var, hasta taburcu olamaz demek oluyor. Zaman aşımına uğrayan eski bilgilere akut sos katılır, gerekçeler kendi yönlendirmelerini kolayca bulur.

Güzelleştirme: Camları kırdıklarına bakma, aslında çok iyi insanlar, elektrik faturası beklediğinden fazla gelmiş, ondan bu sinir. Kolay devrin yanlış ilacı, kötülük yoktur, Polyanna vardır, gerçekten öyle olsaydı keşke.

Güncelleme: Son kaynaklardan haberin yok herhalde, göğüs ağrılarına bundan sonra bu verilmiyor, onun yerine şu veya o daha uygun. Unuttuğu tedavileri güncel kılavuzlardaki hiç olmayan yeniliklerin arkasına saklar.

Silinmiş olanın sorumluluğundan sıyrılmak: Gözlemde yazmışın ama okunmuyor, okunmuyorsa yapılmamıştır, yapılmamışsa hata vardır. Lütfen okunaklı olalım. Okunmaya bilir ama bazen okunur da, siz yine de net yazın, yaklaşımlarınızı yorumlara kapatın.

Şişinmek: Bizden önceki ekibin eline sağlık, mükemmel iş çıkarmışlar, bu nedenle biz dokunmadık bile hastaya. İşte sorun burada başlar, on iki saatlik yaşanmışlık, devredilen ekibin en baştan başlayacak zorlu çabalarına emanet edilir.

Hasta hakları: Kim hasta haklarını çokça dile getiriyorsa orada durup düşünmek gerekir, hastanın çıkarı için yaptık, insan hakları için istedik, dünya için konsülte ettik gibi cümleleri kullanıyorsa muayene dikkatle tekrarlanmalıdır.

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Exit mobile version