Gebelerde Radyoloji Korkusu Yersiz Midir

Gebelerde Radyoloji Korkusu Yersiz Midir

- Bölüm: Radyoloji
7597
104

Gebe Radyolojisi

‘Kafamı koyduğum yer evimdir’

James Hetfield

Özet

 • Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekolojistler Birliği gebelik süresince tek sefer yapılan radyolojik incelemenin fetus üzerine zararlı etki göstermediğini belirtmektedir.

Giriş

 • Alien filmi 1979 yılında çekildi. Kendisi zengin görsellik içeren etkileyici bir yapıt. Bir grup bilim adamı uzun ışık yolları teperek ulaştıkları Meskalined gezegeninde bilimsel araştırmalar ile haşır neşir olur. Alien soyu diğer bilim kurgu karakterleri aksine zeki bir medeniyet değildir. Yaşam ve üreme döngüsü dışında hayattan beklentileri yoktur (benzer cinsler çoktur). Yaratığın cinsel görünümü kasten belirsiz bırakılmış, bu sayede hem kadın hem de erkeklerin cinsel korkularına çağrışım yapılabilmiştir.
 • Alien’e radyolojik inceleme yapılsaydı doğacak yaratık yavruları ne kadar etkilenirdi bilemiyoruz ama insan yavruları radyasyondan etkileniyor.
 • Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombası sonucunda görülen prenatal ölümler, mikrosefali, mental retardasyon, malformasyonlar ve çocukluk çağı kanserlerindeki artış nedeniyle gebelerde radyolojik inceleme yapılmaktan kaçınılmaktadır.
 • Fetusun maruz kaldığı radyasyon miktarı kadar kaç haftalık olduğu da radyasyondan etkilenme oranını gösteren bir parametredir. Fetal malformasyon sıklıkla gebeliğin 2 ile 8.haftasında, organogenez nedenli, daha fazla görülmektedir. Fetal santral sinir sistemi radyasyondan gelişiminin en yoğun olduğu 8 ile 15.haftalar arasında etkilenir. Fetusun ışık duyarlılığı gebeliğin 15 ile 25. haftaları arasındaki azalır.

   Radyasyon Malformasyon İlişkisi

Malformasyon

Yüksek Risk Haftası

İyonize Radyasyon Düzeyi

Mental Retardasyon

8-15

0-8 hf: Yok

8-15 hf: 6-31 rad

16-25 hf: 25-28 rad

25 hf ve sonrası >50 rad

IQ Düzeyinde Düşme

8-15

10 rad                

Mikroensefalopati

8-15

 > 2000 rad      

Diğer Malformasyonlar 

3-11

> 20 rad       

Radyolojik Görüntüleme Yöntemleri ve Fetal Radyasyon Maruziyeti

Çekilen Grafi

Fetal Maruziyet (Rad)

İki Yönlü Akciğer Grafisi

< 0.001

Direkt Abdominal Grafi

0.1

Pelvik Grafi

0.2

Kafa ve Göğüs Tomografisi

< 1

Batın ve Lomber Bölge Tomografisi

3.5

Pelvik Tomografi

0.25

Güliver’in Gebe Eşine Batın Tomografisi Çekilirken Ortama Yayılan Radyasyon

 – Katalan lider Mas’ın dediği gibi ‘la independència és el poder més  gran’ ‘ben de anne karnında radyasyona maruz kaldım ama bakın yine de bağımsızlık arayabiliyorum’ anlamına geliyor. Radyasyon almış bir fetusun aklını koruduğunun kanıtıdır bu.

– Evet sorularınız lütfen,… tek tek hanımlar.
– Sizden başlayalım kucağında kaniş köpeği taşıyan kilolu bayan.

 • Soru 1: Gebe olduğumu bel ağrım için çektirdiğim manyetik rezonans görüntüleme ile öğrendim. Bebeğime bir zarar gelmiş midir.
 • Size: Manyetik rezonans görüntüleme bebeğinize hiçbir zarar vermez. Gebelikte kullanımı, ultrason ile birlikte, en güvenilir radyolojik tetkiktir.
 • Soru 2: On dört haftalık gebeyim (bir alkış fırtınası kopar-hastanın yüzü kızarır) ve geçirdiğim trafik kazası nedenli doktorum bana batın tomografisi çekti. Çocuğuma bir zarar gelmiş midir.
 • Size: On dört haftalık fetusun radyasyondan zarar görmesi için en az 6 (rad)lık radyasyon alması gerekmektedir (Tabloları inceleyin hanımlar). Batın tomografisi nedenli maruz kaldığınız radyasyon 3.5 (rad)dır ve tek sefer olduğunu düşünürsek zararı yoktur.
 • Soru 3: Ben de gebeyim ve ayak bileğimde burkulma sonrası ciddi ağrı oluştu. Doktorum kırık olabileceğini söylüyor. Direkt grafi çektireyim mi.
 • Size: Direkt grafiden alabileceğiniz en fazla radyasyon miktarı 0.2 (rad)dır ve herhangi bir gebelik haftasında malformasyonlar 6 (rad)’dan başlar. Bir zarar görmeniz mevzubahis değildir.

 Her Şey

Gebelerde fetusa zarar verme korkusu ile radyolojik incelemeden kaçınmak ileriki süreçte doğacak çocuğa daha büyük zarar verebilir (sakat bir anne). Fetusun radyasyona en duyarlı olduğu zaman dilimi gebeliğin 8 ile 15. haftasıdır. Doğumsal anomali için gereken rad miktarı en az 6 dır. İnsanoğlunun çektiği hiçbir radyolojik inceleme (batın tomografisi dahil) 4 (rad)’ın üstü değildir. Gebelikte manyetik rezonans görüntüleme ile apandisit, ultrasonografi ile derin ven trombozu tanısı güvenli bir şekilde konulabilir.

 • Tüm bu yazılanlar gebelik süreci boyunca yapılacak ‘tek sefer radyoloji’ sloganı için geçerlidir.

 Dr Çağdaş Can, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp, Elazığ

Dr Aydın Sarıhan, Başakşehir Devlet Hastanesi, Acil Tıp, İstanbul

aciltıp.com

 

 

Sancılar

 1. American College of Obstetricians and Gynecologist. Guidelines for Diagnostic Imaging During Pregnancy, ACOG Committee Opinion No. 299. Obstet Gynecol. 2004;104:647-51.
 2. Kennedy A. Assessment of acute abdominal pain in the pregnant patient. Semin Ultrasound CT MR.2000;21:64-77.

 

104 Comments

 1. Hocam eşim hamile olduğunu bilmeden beyin tomografisi çekildi. 4 – 4.5 haftalık hamile olduğu anlaşıldı. Risk var mıdır? Varsa risk oranı nedir?

  1. Çağdaş Can

   Merhaba İbrahim bey
   Erken gebelik haftası için (<8 hafta) radyasyon hakkındaki risk bilgilerimiz sınırlı ve fetal malformasyon genellikle gebeliğin 2 ile 8. hafta aralığında görülür.

 2. Merhabalar son adet tarihinin 26 Mart 17 ve 18 Nisan’da 2 yaşındaki bebeğime beyin tomografisi çekildi bende kızının kafasını tuttum kibirdatmamasi için ve şuan gebe oldugumu öğrendim bı zararı olur mu

  1. Çağdaş Can

   Merhaba Aylin hanım
   Erken gebelik haftası için, < 8 hafta, radyasyonun gebelik üzerine etkisi hakkındaki bilgilerimiz yeterli değil.

 3. Murat seyrek

  Eşim 45 gunluk hamile nisan ayında 6,9,12 28 günlerinde röntgen çektiren birinin yanında röntgen odasında bulundu sıkıntı yasarmiyiz

  1. Çağdaş Can

   Merhaba Murat bey
   Röntgen odası korunaklı bölgeler içinde, ışığa maruz kalan birinin yanında bulunma ise tehlike içermiyor. İki bilgiyi topladığımızda eşinize zarar verebilecek bir durum söz konusu değil.
   @aciltıp.com eşinize iyi bir gebelik süreci diliyor.

 4. Merhaba doktor bey ben şuan 5 hafta 5 günlük hamileyim bundan 8 gün önce bilmiyordum gebe olduğumu bt Abdomen çekildi bebeğime ne gibi bir zarar verdi

  1. Çağdaş Can

   Merhaba Zeynep hanım
   Erken gebelik haftası için (< 8hf) bebeğe zararlı radyasyon miktarı ile ilgili bilgiler yeterli değil.

 5. mrb hocam son adet tarıhım25 kasım 13 aralıkta hastanede beta ya bakıldı negatıf cıktı ilaçli tomografı ve rontgen cekıldı ıkı hafta sonra ise mr ve rontgen cekıldı 25 aralıktatan sonra gecıkmem oldu 1 hafta sonra beta testı yaptırdım 5 haftalık hamıle oldugumu ögrendim doktorum radyolojı bölumune sevkettı sorun olmadıgı yazıldı raporda her ihtımale karşı kurula sevk edildi kuruldada sorun olmıycagı cıktı ama hala içim rahat degil cevap verırseniz cok sevınırım…

  1. Çağdaş Can

   Kanda negatif B-HCG sizi, klinisyenleri ve doğmamış çocukları radyasyondan koruyor.
   Negatif gebelik testi sonrası nasıl beş haftalık gebe olduğunuzu anlamak zor.
   İdrarda gebelik testi güvenilir değil, kandaki değerler ile radyolojik inceleme istenmeli.
   Verdiğiniz tarihler ilaçlı tomografi çekildiğinde gebe olduğunuzu işaret etse de kurulun verdiği karara güvenmelisiniz.

 6. Emine Kement Kaça

  Merhaba 11 aralık son adet tarihim 28 aralıkta apandisitten süphelenilerek ilaçlı bt çekildi .bhcg negatif idi. Ama şimdi hamile olduğumu öğrendim bebek zarar görmüş müdür. Acil cevap verirseniz sevinirim.

  1. Çağdaş Can

   Merhaba, sorunuzda iki adet düğüm bulunuyor, tek tek inceleyelim.
   1) 28 aralıkta kanda B-HCG değeriniz negatif ise sorunuz yanıtlandı, bebeğiniz zarar görmedi, tomografi çekildiği zaman diliminde gebe değildiniz.
   2) İdrarda B-HCG negatif olsa bile yine de gebe olabilirsiniz. Kontrast madde ve erken gebelik dönemimde çekilen tomografi gebeliği olumsuz etkileme potansiyeli taşıyor. Kesin yorum için kadın doğum doktoruna danışmanızı öneriyorum.
   Sağlıklı gebelikler

   1. Emine Kement Kaça

    Her iki bhcg değerlendirmesi kanda yapıldı . 28. Aralıkta 0.2 nin altında iken 9.1.19 tarihinde 5464 etkilenme oranı nedir sizce en kısa zamanda kadın doğum doktoruna gideceğim zaten ama çok endişeleniyorum😓😓

    1. Çağdaş Can

     B-HCG’nin 0-10 mIU/ml aralığı gebelik için negatif kabul ediliyor ama bir sonraki B-HCG değeriniz 5464 saptanmış.
     0.2 değeri yükselme eğiliminde olan gebelik hormonu. Kontrast ve tomografi erken gebelik dönemi için risk taşıyor.

 7. Merhaba hocam 2 eylülde hamile olduğumu bilmeden bel röntgeni çekildim 3 ağustos son adet tarihim bebekte bir sorun olur mu röntgende ne kadar radyasyon aldığımı hastane bilmiyor elimize bir kâğıt verdiler kâğıtta: LSV.AP=85 kv.320 MA 32 MAS LSV.LAT= 95 KV.320 MA 40 MAS ne kadar radyosyan almışım 🙁

  1. Çağdaş Can

   Son derece az radyasyon aldı siz ve bebeğiniz, erken dönem gebelik tek risk faktörünüz. Milyonlarca riskin olduğu bu hayatta tek risk faktörüne sahip olmak kabul edilebilir. @aciltıp.com sağlıklı bir gebelik süreci beklediğini düşünüyor sizi.

  2. Hocam iyi günler benim eşim hemşire ve ameliyathanede çalışmakta gebelik durumunu fark etmeden girdiği bi vakada skopi çekimine maruz kalmış gerekli önlemler alınamadan bu durumun oluşturabileceği zarar ne ölçde olur… Teşekkürler.

   1. Çağdaş Can

    Röntgen banttan ise, skopi canlı yayın diyebiliriz. Canlı yayına (skopiye) ne kadar, kaç gün maruz kalındığında gizli sorunuzun yanıtı. Röntgen kadar kısa süre, tek sefer ise korkulacak bir şey yok, ama yıllardır, her gün ise sorun olabilir.

 8. Onur Selin

  Hocam merhaba. Eşim 10 günlük gebeyken böbrek tomografisi çektirdi. Sizce riskimiz nedir? Bazı doktorlar aldırın dedi bazıları ise sıkıntı olmaz dedi. Tomografiden aldığı toplam ışın miktarı ise total :143 mgy. Yorumunuz nedir hocam? Biraz yüksek değil mi bu miktar?

  1. Çağdaş Can

   Erken gebelik (0-5 hafta) ile radyasyon arasındaki ilişki henüz tam olarak hakim olmadığımız topraklar. Bilinenden bilinmeyene gidelim o zaman. Eşiniz böbrek taşı sebebi ile tomografi çektirdiyse ve bu taş ağrı ile belirti verirse:
   1) Düşük yapıyor sanılabilir
   2) Taş düşük nedeni olabilir.
   Üstüne gidilecek olan sorun şu an için taşın kendisi.

 9. Gebe oldugumu 5haftalikken ogrendim 10 gun oncesi omuzumun filmini cektirdim doktorum ya dusuk yaparsin yada ilerki zamanlarda ufak sorunlar cikabilir dedi cok endişeliyim lutfen yardimci olun suan gebeligin 10nuncu haftasindayim

  1. Çağdaş Can

   0-5 haftalık fetüsün radyasyondan ne kadar etkilendiğini söylemek için yeterli bilgimiz yok henüz, bu olayın negatif tarafı.
   Yaşadığınız durumun pozitif tarafı ise direkt grafinin çok az radyasyon içermesi.
   Net bir şey söylemek gerekirse, hem omuz olması (çocuğa uzak), hem de direkt grafi çekilmiş olması olası zarar riskini son derece düşürüyor.

 10. Merhaba Çağdaş bey,hamile olduğumu bimeden beyin tomografisi çektirdim.8 gün sonra test yapınca hamile olduğumu öğrendim.çok tedirginim yorumlarınızı bekliyorum.kafama çok takıyorum.doktorum bir defa bi şey olmaz dedi ama içim rahat etmiyor…

  1. Çağdaş Can

   Doktorunuz çok doğru söylüyor, sorun yok, sağlıklı gebelikler.

 11. Merhaba hocam. 27 haftalık hamileyim. Annem sabah acil olarak rahatsızlandı hastaneye götürdüm .Ultrason çekildi.ben ultrason çekilen odaya girmedim. Röntgen çekilen odalarda vardı yanyana. Kapıda hamileler giremez uyarısı vardı. Odaların olduğu kolidora da girmedim. Kolidorun dışındaki kolidorda bekledim. Oradaki görevli hamile olduğunu bilsem bu kata çıkarmazdım dedi.o öyle deyince korktum. Bir sorun teşkil eder mi çok panikliyorum

  1. Çağdaş Can

   Kutupta sincap bulmak kadar zor zarar görmeniz, hatta imkansız, iyi bir hamilelik dönemi geçirmeniz dileği ile.

 12. Apandisit ağrısıyla acile gittim. Tomografi çekildi.iki gün sonra 4haftalık hamile olduğumu öğrendim. Doktor zarar görmüş olabilir dedi.

  1. Çağdaş Can

   Fetusun radyasyona en duyarlı olduğu zaman dilimi gebeliğin 8 ile 15.haftasıdır. Doğumsal anomali için gereken rad miktarı en az 6 dır. İnsanoğlunun çektiği hiçbir radyolojik inceleme (batın tomografisi dahil) 4 (rad)’ın üstü değildir.
   Bu bilgiler ışığında bebeğinizin zarar görmüş olması olası değildir ancak 0-4 hafta gebeliklerde radyasyona maruziyet sonrası gelişen zararlar hakkında tıp literatürü henüz yeterli bilgiye sahip değildir.

   1. Cagdaş bey eşim idrar kanaması gecirdi.o yüzden böbrek tomografisi cekildii ama gebelik testi yapılmişti cekilmeden negatif cıktı dün itibariyele test yapıldı 470 gebelik degeri cıktı keseye rastlanmadı eger gebelik devam ederse herhangi bir sıkıntı yaşarmıyız cok endişeliyiz lütfen cvp bekliyoruz

    1. Çağdaş Can

     Gebelikte tek sefer tomografi
     Hangi bölge olursa olsun
     Zarar vermemekte

 13. selam doktor bey 2 haftalikken kuyruk kemigimden bide belden 3 kere ardi ardina rontgen cekildim ve agir agri kesiciler verildi bebegime zarar vermismidir

  1. Çağdaş Can

   Çekilen röntgenler size sorun çıkarmayacak ama kullandığınız ağrı kesiciler bebeği etkileyebilir. Bu etki hafif risk olarak adlandırılıyor.

 14. Slm hocam ben 20 Şubat son adet tarihi olan 29 martta kuyruk sokumu rontgeni çektirdim birde diz kapağı röntgeni hamile olduğumu bilmiyordum şimdi 11 haftalik hamileyim bir zararı olmusmudur lütfen yardımcı olurmusunuz Dr aldirilabilir dedi

  1. Çağdaş Can

   Çektirdiğiniz röntgenler gebeliğiniz için risk taşımıyor.

 15. EŞİM 8 HAFTALIK HAMİLE BİZ BUNU BİLMİYORDUK DÜN BATIN BÖLGESİNDEN APANDİS ŞÜPHESİ İLE TOMOGRAFİ ÇEKTİRDİK ZARAR GÖRME OLASILIĞI NEDİR takip eden süreçte bi sorun yaşar mıyız

  1. Çağdaş Can

   Doğumsal anomali için gereken rad miktarı en az 6 dır, insanoğlunun çektiği hiçbir radyolojik inceleme (batın tomografisi dahil) 4 (rad)’ın üstü değildir. Eşiniz ve çocuğunuz zarar görmedi.

 16. Ebru Ceyhan

  Ben şu an 5 haftalık hamileyim bebeğim 2 haftalıkken bilmeden başımdan tomografi çekildim doktorla durumu paylaştım açıkçası biraz korktum çünkü etkilenmiş olabileceğini etkilenmişse haftaya kalp atışlarını duyamayacağımı ancak organlarda herhangi bir sıkıntı olursa bunun daha uzun bir süreçte anlaşılacağını söyledi ve moralim çok bozuldu.Yazınızı okudum ama yine de korkuyorum.

  1. Çağdaş Can

   Beyin tomografisi ile 1 (rad)’dan az radyasyon aldı bebeğiniz. Doğumsal anomali için gereken rad miktarı en az 6 dır. İnsanoğlunun çektiği hiçbir radyolojik inceleme (batın tomografisi dahil) 4 (rad)’ın üstü değildir. Kimse zarar görmedi, merak etmeyin.

   1. 14 yıldır RÖNTGEN TEKNİSYENİ OLARAK çalıştım halende çalışmaktayım…şöyle bir durumum var. 40 yaşındayım.2.bebeğime hamilelik planladım 2 ay önce dış gebelikten dolayı düşük yaptım.şimdi tekrar planlamak istiyorum …günde en az 40 hastanın mamografi filmini çekiyorum (her bir hastaya 4 şutlama) toplamda 160 şutlamanın sekonder radyasyonuna maruz kalıyorum..bebeğim yaklaşık 35 gün sekonder radyasyona maruz kalacak… malesef kanunlar gebe olmadan röntgen dışında başka yerde çalışmaya izin vermiyor.yani bebeğim 35 gün x-ışınına maruz kalacak.. bebeğimin ne kadar radyasyona maruz kalacağı hakkındaki düşünceniz nedir ? şimdiden çok teşekkürler
    teşekkürler

    1. Çağdaş Can

     10 msv 1 rad eder ve mamografi çekilen hasta 0,5 msv radyasyon alır. Siz mamografiyi çeken kişisiniz gerçi ama biz en kötü senaryoyu düşünelim.
     40 (günlük hasta sayısı) x 0,5 msv (radyasyon miktarı) x 35 (gün): 700 msv ışık alacaksınız. 700 msv 70 rad eder. Radyasyon açısından risk altındasınız.

 17. hocam kolay gelsin eşim 9 haftalık gebe iken akciğer embolisi şüphesi ile tomografi çekmek zorunda kaldık. kurşun yelek giydirildi ama yaptığım araştırma ve sorupta aldığım cevaplar endişe verici. ikiz gebelik var ayrıca bi sıkıntı olur mu?

  1. Çağdaş Can

   Tek sefer radyoloji, tomografi bile olsa, bebeğe zarar vermeyecek. Pulmoner emboli için yapılan tanısal tomografilerde genellikle damar içi kontrast madde kullanılır. Kanıt düzeyi düşük çalışmalar veya hayvan deneylerinde kontrast madde kullanımının gebelerdeki teratojenik etkisi kanıtlanamamıştır. Bu bilgiler doğrultusunda ikizlerinizin zarar görmüş olması olası değildir.

   1. İyi günler, eşim şu an 4 hafta 3 günlük hamile. Geçenlerde bir hastanenin acil servisine gitmesi gerekiyordu ve bu acil servis zaten çok küçük olmasınra rağmen röntgen odası acil serviste yer alıyor ve eşim o odanın etrafında yaklaşık 15 – 20 dk beklemek zorunda kalmış. Şu an çok büyük endişeler yaşıyor. Acaba sadece röntgen odasının yanında beklemekle, bebek röntgenden etkilenir mi?

    1. Çağdaş Can

     Röntgen çekilmiş bile olsa bebeğiniz etkilenmeyecekti Mehmet bey.
     Bu bilgiler ışığında endişe edilecek bir durum yok.

 18. Cagdas bey esim 9 haftalik hamile akciger emboli suphesinden tomografi çekmek zorunda kaldik korumali kursun yelek giydirildi . Ama inanin icim hic rahat degil ve ikiz gebelik oldugu icin cok korkuyorum .Nasıl anlayabiliriz zarar gorup gormediklerini kolay gelsin.

 19. merhaba çağdaş bey ben hamileliğimin 5. haftasında bilmeden kalça bölümünden röntgen çektirdim şimdi hamile olduğumu öğrendim ve çok korkuyorum lütfen tekrardan benim için açıklarsanız çok sevinirim

  1. Çağdaş Can

   Doğumsal anomali için gereken radyasyon miktarı en az 6 rad, insanoğlunun çektiği hiçbir radyolojik inceleme (batın tomografisi dahil) 4 rad’ın üstü değil, kalça röntgeni ise ancak 0,2 rad. Bırakın zarar görmeyi bebeğiniz hissetmedi bile çekilen grafiyi. @aciltıp.com sağlıklı gebelikler diliyor Merve hanım.

 20. Yağmur hanım hamilelik takibi diye bir uygulama var bir bebek yüzü var mavi kurdaleli orada bir sürü hamile sorunlarından bahsediyor birbirimize yardım etmeye çalışıyoruz sizde indirin isterseniz oradan haberlerinizi almak isterim doğrusu.

 21. Allah acil hayırlı şifalar versin. Rica ederim dilerim herkes bebeğini sağlıcakla kucağına alır. İyi haberlerinizi almamız dileği ile.

 22. benimde suan riski bi beyin ameliyatim var..belki gebelik 4-5 aylik olunca yapilacak belkide dogumdan sonra..yada bu bebek bir mucize olup benim hastaligima sifa olur..cunku dusunmediginiz bir anda nasip oldu..hastaligim arastirilirken hamileymisim ve haberim yoktu..ins bebeginde sagliklidir ve bana da sifa olur..cvplariniz icin sizede cok tsk ederim..Rabbim sizinde bebeginizi saglikla kucaklamanizi nasip etsin..

  1. Yağmur hanım merhaba bende de gebelik oluştuğu dönemde lazer, saç boyası, beyin tomografisi,diş röntgeni çektirdim haberim yoktu ? Sizin durum nE oldu ?

   1. Serpil hanim sonuc ne oldu peki bende beyin tomografisi ve dis rontgeni cektirdim bilmiyodum

 23. Benim ilk kadın doğum uzmanım kanamam vardı ve bana müdahale etmedi sen tomografi çektirmişsin bırakalım düşsün dedi ben hayır benim bebeğim etkilenmedi elinizden geleni yapın dedim hiç vazgeçmedim bebeğim den şimdi böbreğimde genişleme var kartel takılması gerekiyormuş ama oda erken doğumu tetikliyormuş taktırmadım ben bebeğim için böbreğimden bile vazgeçtim.

 24. İnşallah hiçbir zarar görmemiştir Allah’ın izniyle. Ben 25 haftalık oldum ama 25 yıl gibi geçti belki yüz tane yazı okudum hep 5 rad ve üzeri almak gerekiyor ve ilk haftalarda ya hep ya hiç kuralı geçerliydi.en kötü tarafı ben hamile olduğumu biliyordum ve söyledim buna rağmen çektiler ve beni suçladılar güya ben emziriyorum demişim. İlk zamanlar günlerce ağladım iki kilo verdim delirmek üzereydim ama çok şükür artık rahatım sizde ikili test ve ayrıntılı ultrason dan sonra rahat edersiniz umarım.

 25. cok tsk ederim…inanin birkez daha rahatladim…bizde cok hastane prof onkoloji radyaloji dolastik..cogu umutsuz konustu bikac kisi az zarar gormustur dedi..ama en net soyleyen cagdas hocaydi ve ben 100 kisiye deil 1 kisiye inanip yola devam karari aldik…Rabbim saglikli sekilde dunyaya getirmeyide nasip eder ins..bizde cok dua ediyoruz Cagdas Hoca ya..

 26. Allah razı olsun sizden. Bu tomografi olayı beni mahvetti 24 haftalık olduk ama bide bana sorun siz böyle net konuşunca çok rahatlıyorum inanın.

  1. Fatma hanim merhaba..ayni korkuyu yasiyoruz ama ben daha fazla 3 defa girdigim icin..sormak isedigim bisiy var..2 li 3 lu testler yaoildimi size..benimki henuz kucuk..sizde yapidiysa yada detayli usg ye girdiyseniz onlarda bisiy cikmadi dimi?

   1. Merhaba Yağmur hanım. Evet 2li ve detaylı ultrason yapıldı Rabbime binlerce şükürler olsun herşey yolunda. Sizde kalbinizi ferah tutun benim doktorum 10 kere girsen anca etkisi olur sana %100 garanti veriyorum dedi. Ama anne yüreği durur mu geçen gün tekrar ayrıntılı ultrasona girdim ve doktora kalbine lütfen çok dikkatli bakın dedim. Oda baktı bir sorun yok beyin olduğu için etkilenmez hemde daha çok küçükmüş dedi. Kaldıki etkilense asla yaşamazmış. Yaşadıysa demek ki hiçbir sorun yoktur dedi. Neler yaşadığınızı benden iyi kimse bilemez size tavsiyem Çağdaş hocama güvenin ve kalbinizi ferah tutun. Eminim Rabbim o küçücük yavruyu korumuş ona zarar gelmesine engel olmuştur. İnşallah yavrularımız sağlıklı bir şekilde doğar.

 27. Çağdaş Bey ne olur bir kez daha cevap yazın lütfen

  1. Çağdaş Can

   Fetal eko için gereklilik bulunmuyor Fatma hanım, rutin kadın doğum poliklinik takibi yeterli.
   İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

 28. Çağdaş hocam bir yazıda radyasyona maruz kalan annenin fetal eko yaptırması gerekiyor diyordu ben 4 haftalıkken beyin tomografisi çektirdim benim fetal eko yaptırmam gerekiyor mu? Bebeğimin kalbinde bir sorun olmuş mudur?

 29. Bende 4 haftalıkken beyin tomografisi çektirdim Çağdaş hocam bebeğiniz zarar görmedi diyene kadar öldüm öldüm dirildim. Radyoloji uzmanı aldırın dedi kadın doğumcum bebeğim zaten düşecek diye hiç onu umursamadı. Ama ben vazgeçmedim bebeğim den. Şimdi 23 haftalık olduk çok şükür. Sizden Allah razı olsun Çağdaş Bey. Dilerim ayağınız taşa değmez.

 30. Ikinci haftada deil ama 5 haftlikken yapildi hocam..

  1. Çağdaş Can

   Toplam 3 rad radyasyon aldınız, fetusun radyasyona en duyarlı olduğu zaman dilimi gebeliğin 8 ile 15. haftası ve doğumsal anomali için gereken rad miktarı en az 6.
   Çocuğunuz zarar görmedi.

 31. Gitmedigimiz sormadigimiz dr prof radyolog kalmadi:( hepside risk cok buyuk sonlandirin dedi..rajatlayabilirmiyiz gercekten cagdas hocam dua ederiz valla size bol bol..emin olalim mi gercekten sizden ricam yardimci olabilirmisiniz sizinde varsa taniginiz radyolog filan lutfen bizim icin sorabilirmisiniz .tam rahat etmemiz icin yasadigimi bilemezsiniz ne zor saniyeler geciriyorum..bos kacagindan supheleniliyor diye cektirdim hep ve daha sonuclanmadi ustune bununla karsilasinca hepten stres skinti yaptim..:(((

  1. Çağdaş Can

   İkinci haftada bile değil gebeliğiniz, fetal malformasyon sıklıkla gebeliğin 2 ile 8. haftasında görülür. Bebeğin santral sinir sistemi ise radyasyondan en çok fetal gelişimin 8 ile 15. haftaları arasında etkilenir. Beyin tomografisi karnınıza uzak bölgeyi görüntüler.
   Nereden bakarsak bakalım risk düşük, kesinlikle gebeliği sonlandırmayın, kadın doğum takiplerinize devam edin.

  2. Yağmur sonuç be oldu

 32. Hamile oldugumu bilmeden 10 gun icinde 3 defa beyin ve yuz tomigrafisine girdim..ve 1 gun sonra hamile oldugunu ogrendim..meger 5+ 4 gunluk hamileymisim:( bebegim ne kadar etkilenmistir bilemiyorum yardimci olurmusunuz?

  1. Çağdaş Can

   Üç kez tomografi çektirdiğinize göre toplam 3 rad radyasyon aldınız.
   Fetusun radyasyona en duyarlı olduğu zaman dilimi gebeliğin 8 ile 15. haftasıdır ve doğumsal anomali için gereken rad miktarı en az 6 dır.
   Bu bilgiler ışığında bebeğiniz zarar görmedi Yağmur hanım.

   1. Çağdaş bey merhaba gebeliğinin ilk haftasında bilmeden katın validenin film çekildiği radyasyon odasındaydım eklem grafisi pelvis grafisi vertebra grafisi çekildi katın validem ve bunlar çekilirken odadaydım bekliyordum bebeğine birşey olurmu çok korkuyorum

    1. Çağdaş Can

     Anlattığınız grafiler gebeliğiniz için bir risk taşımıyor Eda hanım.
     @aciltıp.com sağlıklı bir gebelik süreci diliyor.

 33. 9 haftalik hamleyim. Yapılan bir tahlilde tuberkiloz olma ihtimalim çıktı. Kan değerlerime bakıldığında problem yok denildi ancak akciğer filminde net belli olurmuş. Bebeğin zarar görme ihtimalinden dolayi korkuyorum ne yapmam gerekir bilmiyorum

  1. Çağdaş Can

   Akciğer grafisi çektirebilirsiniz, çocuğunuza zarar vermeyecek.

 34. Teşekkür ederim Çağdaş Bey

 35. Çağdaş Can

  Beyin tomografisinden <1 rad aldınız, bebeğinizin zarar görmesi için en az 6 rad gerekliydi. Radyasyon kaynaklı düşük tehlikeniz bulunmuyor Fatma hanım.

 36. Ben daha kesem bile oluşmamışken beyin tomografisi çektirdim. Doktor etkilendiyse düşecektir yoksa bir sorun olmadan yaşayacaktır dedi. Şimdi 13.haftamdayım bebeğimin radyasyondan etkilenmediğini varsayıp derin bir nefes alabilir miyim yoksa hala düşük tehlikem var mı?

 37. 22 haftalik hamileyken burkma sonucu ayak bilegimde kotu kirik olustu.su anda 34 haftalik hamileyim ve bu zamana kadar 2 ameliyat gecirdim.belden uyusturdular.ve beni en cok uzende bugune kadar yaklasik 15 tane rontgen cekilmek zorunda kaldim.hepsi kursun yelekliydi ama bebegim icin endiseleniyorum.sıkıntı olmusmudur bebegim icin yada olussaydi ultrasonda belli olurmuydu..

  1. Çağdaş Can

   Doğumsal anomali için gereken rad miktarı en az 6. Grafilerden aldığınız miktar ise 15×0.001:0.015 rad, kurşun yelek bu sayıyı daha da azaltacak. Bu bilgiler ışığında çocuğunuz radyasyon kaynaklı zarar görmedi.

 38. Merhabalar son adet tarih baslangici 19 ekim.16 kasımda bobrek agrisi nedeniyle dr gittim ama gebelik olma ihtimali olabilir diye ilk once kadin doguma gittim ultrasonda ve kan testi negatifti.kese de gorunmedi ve ben o aksam alt ust batin tomografi çektirdim. 24 kasımda hala regli olmayinca tekrar kan testi yaptirdim ve deger 1865 cikti tahmini 4 hafta ve 3 haftalikken tomografi cekilmis oldu sizce bebegime bir zarari olur mu.syg

 39. Çok teşekkür ederim vicdan azabı çekmeyecğim en azından hep benim suçum diye düşündüm.

 40. Çağdaş Can

  Radyasyon değil ama gebeliğin diğer sorunları ile ilişkisi olabilir. Kadın doğumcunuz sizi aydınlatacaktır.

 41. Çağdaş bey ben beyin tomografisi çektirmiştim şimdi 8 haftalık hamileyim ve tam kesenin yanında bir kan kesesi daha var acaba radyasyondan oluşmuş olabilir mi?

 42. Çağdaş Can

  Akciğer grafisi ile < 0.001 rad’lık radyasyon aldınız. Doğumsal anomali için gereken rad miktarı en az 6 dır. Çocuğunuz zarar görmedi.

 43. Merhaba 4 haftalik hamile oldugumu bilmeden akçiger filmi cektirdim çok korkuyorum bebegime bir sey olacak diye dr.bey sizce ne yapmaliyim .

 44. Yazılarınızı okudum belli ki harika bir doktorsunuz içimi rahatlattınız dilerim Allah dan ayağınız taşa değmesin teşekkür ederim

  1. Çağdaş Can

   Kadın doğum ile direk ilişkisi olmayan tek bir semptomu (bel ağrısı) düşük ile ilişkilendirmek doğru olmayacak. Sağlıklı bir gebelik dönemi diliyorum, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

  2. Fatma hanım sizin istediğiniz şeyleri söylediği için çağdaş beye iltifatlarda bulunuyorsunuz ancak her gebelikte %3 ihtimalle fetal anomali riski var
   Evet bu tomografinin size bebeğinize tek başına zararı olmayabilir ancak radyasyonun birikme etkisi de var uçak aramalarında veya bunun gibi yerlerde xray sen uzak durmanız lazım

 45. Birde Çağdaş bey dünki tomografi den sonra belim çok ağrıyor bel ağrısı düşüğe sebep olur mu o kadar psikolojimi bozdular ki

 46. 2 haftalık gebeyim dedim ama anlamamış nöroloji uzmanı beyin tomografisi çektirdim duyunca çok panikledi korktu kadın doğumcu ise birşey olmaz dedi çok ağladım çok yıprandım siz ne dersiniz

  1. Çağdaş Can

   Beyin tomografisi ile <1 rad’lık radyasyon aldınız. Doğumsal anomali için en az 6 rad gerekiyor. Bu tomografi çocuğunuza zarar vermeyecek.

   1. Nöroloji uzmanı gebeliği sonlandırmaktan bahsetti beni çok korkuttu zaten düşecektir felan dedi henüz kese bile oluşmamış bebek de yok kan değerim pozitif eminsiniz değil mi biraz rahatladım sanki

 47. Cok teşekkür ediyorum.kullandigim ilaçlar da sudafed ,avelox 400, bunları 3 gün kullandım sadece bi etkisi olmamıştır umarım.

  1. Çağdaş Can

   Her iki ilacında gebelik kategorisi C’dir, bu nedenle gebelikte kullanımı önerilmemektedir.

 48. Merhaba su anda 2-3 haftalık hamileyim fakat 7 gün önce bilmeden Waters grafisi çektirdim ve antibiyotik kullandım.sizce bebeğime bi zararı olmuşumdur ne Zaman anlaşılır sağlığı birşey yapmam gerekir mi?

  1. Çağdaş Can

   Doğumsal anomali için gereken rad miktarı en az 6 dır. İnsanoğlunun çektiği hiçbir radyolojik inceleme (batın tomografisi dahil) 4 (rad)’ın üstü değildir. Waters grafisi hem karın bölgesine uzaklığı hem de düşük rad miktarı ile bebeğinize zarar vermeyecektir. Bu sorudaki zarar potansiyeli kullandığınız antibiyotiğin adında gizlidir.

 49. Mrb ben hamileligimin ikinci haftasinda bilmeden kalca rontgeni cektirdim bu durum beni cok endiselendiriyor bebegim zarar gorurmu ileride kanser ya da zeka geriligine yol acarmi

  1. Çağdaş Can

   Direkt grafiden alabileceğiniz radyasyon miktarı 0.2 (rad)dır ve herhangi bir gebelik haftasında malformasyonlar 6 (rad)’dan başlar. Korkulacak bir durum yok, bebeğiniz zarar görmedi.

 50. ben 2 haftalık hamileyim bilmeden bt üst abdomen cekindim bebegime zararı olmusmudur en fazla 4 günlük hamileyken cekindim

  1. Çağdaş Can

   Semra hanım merhaba. Gebelere en az 6 rad etkisindeki görüntülemeler zarar verir. Batın tomografisi bile 4 raddır. Üstüne üstlük fetusun radyasyona en duyarlı olduğu zaman dilimi gebeliğin 8 ile 15.haftasıdır, sizinki gibi 4.gün değil. Bu bilgiler ışığında bebeğinizin zarar görmesi söz konusu değildir.

   1. Kolay gelsın ben hastanede calsyrm çalıştığım alan rontgen odasıyla yan yana aramızda röntgen salonu var sadece 5metre rontgene uzaklığı 7aylık hamıleyım bı zarar goruyomuyumdur

    1. Çağdaş Can

     Merhaba Gözde hanım
     Yakın mesafe sonucu radyasyona kronik temas, sorunlarını beraberinde getirebilir

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.