Acilde Etik Sorunlar

Etik

Etik Tıp

 

Önsöz

 – Hastalığım süresince bir çok şey oldu, doktorlarımla ilgili aklımda kalansa galiba bana nasıl davrandıkları ve nasıl hissettirdikleriydi. 
– Meslek yaşamımın ilk yıllarında zor bir tanıyı yakaladığımda, karmaşık bir girişimi başarıyla uyguladığımda tatmin olurdum. Daha sonraları hastaların yaşamlarına ne kadar olumlu katkı sağladığımı önemser oldum.
 @aciltıp.com Özgür Karadeniz’e önsözü için teşekkür ediyor

Z tekneye biner binmez hiçbir uyarıda bulunmadan kılıcının kınıyla teknenin zemininde delik açtı, onları getiren kayığa atladı ve uzaklaştı. T yüzme bilmiyordu ve şimdi ağır ağır batan teknenin ortasında mahsur kalmıştı. Bu noktada, Z adama ip attı ve onu kıyıya kadar çekerek hayatını kurtardı.

Ferdinand De Saussure

Otonomi Hastanın kararına saygı göster
Fayda Herkes için eşit tedavi sorumluluğun var (resüsitasyon, aşılama, eğitim ve danışmanlık)
Zarar vermemek Etkisiz veya zarar veren tedaviden kaçın
Adalet Farklı kişilerdeki aynı hastalığı aynı ilaçla tedavi et

 
Dosya
American Medical Association. Opinion 6.02. Fee Splitting. Code of Medical Ethics. Chicago, IL: American Medical Association. 2007. Accessed June 2014.
 
Not: Özgür Karadeniz’in Balçova’daki çatı katında sayısız kez Dünya kurtarıldı, ülke sorunları çözüldü, keşke o zamanlar bizi dinleselerdi. Kurbağa anatomisi, adındaki harfler ve orak bebek şarkıları çatıda bestelendi. On beş yıl sonra aynı yazıyı paylaşmak da güzel.  
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Exit mobile version