Hastaları Tedavi Etmek İçin Yapılma(ma)sı Gerekenler-İki

Hastaları Tedavi Etmek İçin Yapılma(ma)sı Gerekenler-İki

- Bölüm: Dahili Aciller
1865
1

Acilde yanlış tedaviler

Misafirperverliğini bekliyorum’

Balajiji

pluton
Meskalined gezegeninde loşluk vakti
 

Hatırlamalarınıza

…ve unutmamız gerekenler acı içinde yazıldı. İstekler karşılandığı sürece azalır mı. Madem gereksinim neden yetmiyor, halen istiyor. Burada soru işaretleri oluşuyor. Durumlar organik içerik mi taşıyor yoksa yalancı ihtiyaç kuyularına düşüyor ve sürekli kısalanlar ile mi tırmanıyor. Işığa yaklaşıyor ama farketmeden çıkıştan uzaklaşıyor. Tam kendini iyi hissettiğinde bir anda fenalaşıyor sonra fenalık gerilerde kalıyor. O zaman suyu arayalım dostlarım.

 • Kot kırığı için kot grafisi: Artık kaldı mı bilmiyoruz ama istemek isteyen görüyoruz. İstek serbest ama sonuç belirsiz.
 • Göğüs kafesine vur: Hasta fenalaştı, göğüs kafesine vur. Gözü karardı gözüne vur. Duymuyor kulağına vur, yemiyor çenesine vur. En iyisi hiç vurmamak çünkü elektrik bulundu kaptanlar.
 • Faranjit olmuşsun: Öyle bir tanı, uçsuz bucaksız kuyu. Tüm boğazlar kızarık ve faranjit. Hem de kronik.
 • Senkop hasta ve ayaklar: Fenalaşan hastada hemen ayaklar yukarıya. Neden mi. Kan gidecek kafaya, yemekten sonra giden mideye. En iyisi kusturalım hastayı, kafaya daha rahat gitsin kan diye.
 • Sinüzit için waters grafisi çek: Bende sinüzit var. Sırf sende değil, bende de var. Ama benim sinüzitim daha çok. Nereden biliyorsun, belki benim sinüzitim daha çoktur. Benim kafam tam olarak sinüzit, sinüzit içinde kafam var. Hadi canım, atma. Öyle olsan burada işin ne, orada olurdun.
 • Hipertansife kapril: Dillerin altı kutsal yerler. Ne verirsen kabul ederler. Dilin altına kanepe koy, o bile gider kalbe sonunda. On dakika önce kapril almış hastaya tekrar kapril ver. Ama kimse bilmez doz bağımsız olduğunu ilacın, vücut bile.
 • Dört adım atabilene ayak grafisi iste: Hasta güle oynaya gelir, ayakta alçı acilden çıkar. Çiftetelliden zor ayırırsın, ayakta alçı ile çıkar. Jamaika stili dövüşürken acile uğrar, ayakta alçı. Yok mu bunun ayarı, kimler beyazlatılmalı ortaklar.
 • Bol su iç: Su sağlık pınarı. Her derde deva. Kötü rüyayı söndürür, tırnak yatağını kalınlaştırır, sevgiliyi telefonda ağlatır. ‘Bol su iç’ cümlesi her kapıyı açar.
 • İdrar çıkışı ile tansiyon takibi: Hasta yüzü kızararak doktora yanıt verir ve der: ‘Doktorum tam üç kez çıktı’. Ama doktor neden sorar idrarı, bir dakika galiba tansiyon takibi yapıyor. Monitöre değil idrar damlalarına bel bağlıyor. Acaba doktor idrar koleksiyonu mu yapıyor, veya şeker hastası olduğumu biliyor ve idrarımı çekici buluyor. İdrarıma sahip olabilirsin ama tansiyonuma asla.
 • İğne: Kendime yalan söyledim, her şey benim dedim. Sahneye ancak iğneler ile çıktım, sınavıma uğradım ama tabii ki çalışmadım çünkü raporluyum. Canlı yayına çağırdılar acilde iğnemi yaptırdım çünkü iğne ile spot ışıkları altında daha güzelim.

Bitirmek

Bir kahveyi iki kişi içebilir mi, sen gözlerini kapattığında ışık olabilir mi. Bilinmeyen öyle derine gizleniyor ki, bilim nerede. Artık eskide değiliz kaptanlar. Aya çıkıldı, Meskalined gezildi, Plüton sıralandı. O zaman biz de değiştik. Hastalar sizi yönlendirebilir ama izin vermeyin. Şimdi karar verelim ve değiştirelim. Olması gerektiği gibi davranalım, tedavi değerinde terlesin.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cag

1 Comment

 1. Ahmet KÖSEN

  Süper yazılar Çağdaş hocam, roman okumayı bıraktım. Sizin yapıtlar yetiyor bana.. 🙂 Elazığ’dan sevgilerle..

Yorumlara kapalı