Acil Servis ve Sayılar 2

Acil Servis ve Sayılar 2

- Bölüm: Dahili Aciller
2023
5

Acil Servis Sayıları

‘Bana yapmam söylenmişti’

Guantanamo Kampı

Hatırlamalar için

Sayılar hayatımızda dostlarım. Doğa matematikle açıklanabiliyor, fizik ile ehlileştiriliyor. Acil bilimi de bilinenlerden bilinmeyenlere gitmeyi seviyor. Defalarca insan ölçülmüş, taranmış, denenmiş ve sayılar ortaya çıkmış. Tüm bu emek boşa gitmesin kaptanlar. Biz de rakamları gün ışığına çıkaralım ve tıbbın Dünya içindeki acil sayılarına bakalım dedik.

 • >4 mm: Kusan, tombul, sarışın, kırklı yaşlarda yanağından kan damlayan anaç bayan hastamıza yaklaşıyoruz. Probumuzun yansımalarını maddeliyoruz. Safra kesesi duvar kalınlığı 4 mm üstü, kese çevresi sıvılı ve Murphy’nin bulgusu. O anda akut kolesistit hastayı hastaneye yatırıyoruz.
 • >9 mm: Düşmüyor düşmüyor, o taş düşmüyor. 9 mm üstü renal taşlar insan cerrahi desteği olmadan düşmüyor.
 • >6 mm: Apandis 6 mm üstünde çap veriyor ise hastadır. Ancak sadece sayı yetmiyor tanı için, hastanın karnının ağrıması gerek.
 • >16 mEq/L : Anyon açığı = Na – (Cl + HCO3), 10 ± 4 mEq/l olan bu değerin yükselmesi durumunda aklı kurcalayan sorular: Ketoasidoz, diyabetes mellitus, laktik asidoz, salisilat, metanol, etilen glikol zehirlenmeleri. Aslında anyon açığı artmış vücut içi asitin HCO3 ile tamponlanması sonucu oluşmakta. Formül üzerinden neden değerin arttığı anlaşılmakta.
 • >%25: Kan CO düzeyi. Ne zaman hiperbarik mi. Bilinç kaybı, hamile karboksihemoglobin düzeyi >%15, nöbet, koma, nörolojik defisit, hamilesiz karboksihemoglobin düzeyi >%25, akut miyokard infarktüsü ise.
 • >290 mOsm/L: Hesaplanan osm (mOsm/l) = (2X Na) + (glukoz/18) + (BUN/2.8) vücut sıvı dengesidir. Dehidratasyon, diyabetes insipidus, etilen glikol zehirlenmesi, hiperglisemi, hipernatremi, metanol kötüye kullanımı, inme, travmalı kafa ve üremi düşünün ortaklar yüksekliğinde.
 • >250 mg/dlt: Kan şekeri konumuz. Anlamı güzel ama etkileri tat kaçırıyor. Kan şekeri >250 mg/dl üstü ise bakın bakalım hastalarınızın değerleri böyle mi:  Kan gazı: pH <7.2,  bikarbonat < 18mEq/lt. O zaman hasta yatacak dört duvara.

Loşluk

Daan_Man
Tolifoy
Yırtıcı yağmurların yağdığı, gecelerin daktalara, gündüzlerin anatonlara, loşluk vaktinin kıranonlara ait olduğu, daanların ise tüm zaman diliminde yaşadığı yerdeyiz dostlarım. Meskalined Gezegeni. Tolifoy’un cümleleri ile sarı gezegene bakalım.

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

 

5 Comments

 1. serkan sal

  abi gerçekten böyle bi gezegen varmı yoksa bizle kafamı buluyonuz çünkü babama sordum ilkokulda anlatılan gezegenler arasında ismini hatırlayamadı.anneme sordum sanki bi aralar adını duymuş gibi oldum dedi.benimde kafa karıştı

 2. gülenay seri

  selammmm meskalenetçiler… yılbaşı için bir program arıyorum meskalenet de yılbaşı için özel bi program varmı?varsa eğer can güvenliğimizi koruyarak oraya nası ulaşabiliriz ve bizi daktalar mı yoksa anatonlarmı karşılayacak

 3. Aytaç Bn.

  sevgili A. burak!! rüyandaki meseleye gelecek olursak dakta daan’ı kovalıyordu demişsin, daktalar suya girebiliyormu diye merak etmişsin.Bende şunu merak ediyorum rüyanda o esnada mevsimlereden neydi? hava nasıldı ? su sıcakmıydı? çok sağlam bi kaynaktan aldığım habere göre eğer mevsim kış ve su da soğuksa daan yırttı, çünkü daktalar soğuk suya giremezler ama eğer mevsim yaz ve de su da sıcaksa daanın yandığının resmidir.

 4. Sana bir sır vereceğim Aytaç Bn.Dün gece düşümde bir Dakta tarafından kovalanan bir Daan gördüm. Daan Dakta dan kaçabilmek için göle daldı.tam o esnada alarm zili çaldı.Uyanıvermişim. sabahtan beri aklımda acaba Dakta’lar suya girebiliyor mu?. Daan’nın sonu ne olacak? bu konu hakkında bilgin varsa bana yazabilir misisn. teşekkürler.

 5. aytaç .bn

  meskalined gezegeni yaratıcısı bize kulak ver. kaç gündür gezegenden haber alamaz olduk. yeni haberler yok mu? yoksa haber kaynaklarınız ile iletişiminiz mi koptu. evde çoluk çocuk merak ediyoruz gezegenin akibetini.geceleri daktalar ile yatıyor, gündüzleri anatonlar ile kalkıyoruz. loşluk vaktini ise hiç sormayın kıranonlar sırdaşımız, diğer zamanlarda Daan’lar yoldaşımız oldu. çarşamba günleri ”Hürrem’i”, pazartesileri ”o ses türkiye’yi”,perşembeleri de kurtlar vadisi’ni izlemez olduk. herşeyimiz oldu Meskalined. lütfen bizi habersiz bırakmayın. önümüzdeki günlerde de gezegenden haberler alamazsak yakın zamanda açlık grevine başlaycağız ailecek……

Yorumlara kapalı