Acilin Ahlak Sorunları

Acilin Ahlak Sorunları

- Bölüm: Dahili Aciller
731
0

Acilde Ahlak

‘Öfkelen

ama

sinirlenme’

Daron Acemoğlu

 

Önsöz

 Hayatta göreceğiniz iş ne olursa olsun, erdem olmayınca elde edeceğiniz her şeyin, yapacağınız her işin sonunda utanç ve kötülük vardır.
@aciltıp.com Ertan Elmas’a önsözü için teşekkür ediyor

  • Ahlak kırmızı renk ile vurgulandı

 Polis kulağından çekmiş getiriyor hastayı, alkol kokusu acile sızıyor, trafik kazasına karışmış ama tıbbi yakınması bulunmuyor. Polis, kandaki alkol sayısını istiyor, sen de enjektör ile damara yöneliyorsun, hasta, bir dakika ya, napıyorsunuz siz, gram kanımı alamazsınız ben istemeden diyor, sen de hastadan onam almadan kanı alamam diyorsun ancak yasalar bölgeden bölgeye değişir, Türkiye için geçerli olmamakta bu durum, o kan alınacak. Eckert olayından bahsetmeme izin verin. Polis, Eckert’ten şüphelenir, adam uyuşturucu saklıyor der, ilk doktor muayeneyi reddeder, ikinci ise kolonoskopiye kadar götürür olayı. Eckert hakkını arar, 1.6 milyon dolar kazanır.
 Don Juan yine mononükleozlu (öpücük hastalığı), dalağı büyüdü, spor yapamaz oldu. Yarın da sırıkla atlama yarışmasına katılması gerekiyor, bir yıldır bu yarışa hazırlanıyor, sen de doktorusun ve diyorsun ki, en az üç hafta spor yasak sana Juan, dalağı kanatabilirsin, kanamadan ölebilirsin, o da, bırak bu lafları doktor, seninle benim aramda bu bilgi, kimseye söylemezsin olur biter diyor, antrenörü aradın bile.
 Danimarkalı, bulantısı olduğunu söylüyor, yanında da çocuğu, hafifcene Türkçe biliyor çocuk, konuşmaya başlıyorsunuz, arada el hareketleri ile anlaşmaya çalışıyorsunuz, kimse bir şey anlamadı, neyse diyorsun, muayene edeyim bari, nasıl olsa esas olan fizik muayene diyorsun ama öyle değil işte, işler sarpa sararsa neden çevirmen istemedin derler, Danimarkaca öğretirler.
 Eninde sonunda hallettin, Dorsia restoranına rezervasyon yaptırdın, ohh, kimler var kimler burada, bakın yan koltukta Eddie Murphy, sol arkada Spinoza, girişte sıra bekleyen Brad Pitt, en arkalarda kahkaha atan Tim Burton. Sen de keyifle yiyorsun yemeğini, bir anda Spinoza’yı yerde görüyorsun, solunum, nabzı yok adamın, kolları sıvayıp kalp masajına başlıyorsun, hızla devam ediyorsun, Angelina Jolie Brad Pitt’in yanından hışımla geçip (yüzüne bile bakmıyor) peçetesi ile senin terlemiş alnını siliyor, tüm müdahalelere rağmen hasta öldü. Eddie Murphy, doktor bey sizi şikayet edicem, 30:2 oranını tutturamadınız diyor, sen ise bu kabahet olamaz, ben acil doktoru değil, aile hekimiyim, Good Samaritan yasası beni koruyor, burada önemli olan doğru yere etkin bastırmak diyorsun.
 Beş yaşında çocuk, her tarafı morluklar içinde, bazıları genç, bazıları yaşlı yaraların, babası yanında, öyle üzgün gözüküyor ki, az kalsın ağlayacak, çocuğuna cici laflar ediyor, elinden tutuyor, çocuk korku ile dolu, babasının yüzüne bakamıyor, ne olmuş efendim, merdivenden düşmüş, merdiveni merak ediyorsun, suç, şüphe ve bulaşıcı hastalık, işte bildirmen gereken üçlü.
 Kardiyoloji servisinde intörnsün, öyle huzurlu bir gece ki, sessiz sedasız, kimsenin koroneri tıkanmıyor, ana damarı yırtılmıyor, dinlenme odasında biraz masa tenisi oynuyor, sonra uyuklamaya başlıyorsun, sabaha karşı telefonun çalıyor, hemşire, 106342’nin göğüs ağrısı var diyor, sen de morfin verelim, geçmezse bana haber verin diyorsun, ağrı geçiyor, sabah EKG çekiliyor, kalp krizi saptanıyor, bu durumdan hemşiremiz değil, intörn doktorumuz ve hastanın doktoru sorumlu olmakta.

İnsanların doğruyu yanlıştan ayırt etme güçlerini ve manevi dayanıklılıklarını yükseltmek, olağanüstü önem taşımaktadır. Doğruyu yanlıştan ayırt etme gücü ve manevi dayanıklılığı zayıflamış olan kişi, bu savaşta bir atımlık barutu bile kalmamacasına yitip gider

Xin Hua Wenzhai

 Hiperlipidemi üzerine altı tane saygın çalışman var, hani bir çalışma daha yapsan yağ konusunda bilirkişi olacan, ilaç firması kaçırır mı senin gibi doktoru, yemeğe çıkartıyor, Nusret kendi elleri ile tuzu döküyor etin üstüne, ilaç satıcısı sana üç yüz kutu kan yağı düşürücü hediye etmek istiyor. Nakit para, ilaç istemem, yemek ise tanıtımın parçası.
 Otuz yaşında Hintli, akut lösemi tanısı aldı, durumu anlatıyorsun, negatif ve pozitif süreçleri tanımlıyorsun, o ise ülkeme dönüp geleneksel tedavileri denemek istiyorum, kapitalist çarkların tedavi başlığı altında kanımı emmesini istemiyorum diyor, sen, ikisini de deneyin efendim diyorsun, kan emmenin mevzu bahis olmadığını, literatürdeki başarı öykülerini anlatıyorsun, geleneksel tedavi fikrine saygı göstererek.
 Karnından vurulmuş, bilinci kapalı, ölümüne kanıyor, tansiyonu 70/0 mmHg ölçülüyor, üzerindeki tişörtde ben Yehova Şahidiyim, bana kan verme yazıyor, ne yapayım, ne yapayım derken hanımı kapıda gözüküyor, evet, bizim inanışlarımıza göre kan nakli ayıp, yasak diyor, sen ne mi yapıyorsun, tabii ki kırmızı küreleri naklediyorsun hastanın damarına, belki gelen karısı değil, belki eşi adamın ölmesini istiyor, belki vuran giydirdi adama o tişörtü.
 A ile Mabel Matiz konserindesiniz, fuar dolmuş taşıyor, gece Eko Pub’da başladı, sonraki yutkunmalar konser alanına sarktı, etraf insan kaynıyor, ikiniz de yarın nöbetçisiniz, A ne bulduysa içiyor, alkollü sıvılar bunlar, içtikçe içiyor, hiç durmayacak gibi, sen de A’nin amirisin, ayık kalmayı tercih ediyorsun, o ise inadına, sünger gibi, yarın oldu, güneş doğdu, A karşında, intoksikasyondan eser yok, ayık, bilinçli, özel hayata zaten karışamazsın ama son organ hasarı yapmayan C2H5OH’dan kimse sorumlu olmamakta, bırak içsin.
 Eşini üç ay önce trafik kazasında kaybetti, kadın adamın yanında yolcu idi, kendini boş, anlamsız ve değersiz hissediyor, hiç bir şeyden zevk almıyor, bazen nedensiz ağlamaları oluyor, bazen de ölü eşinin sesini duyuyor, acile başvuran bu hasta için endişelerle dolusun, kendine zarar verebilir mi, psikiyatri konsültasyonu gerekir mi diye düşünüyorsun, yas reaksiyonu ile depresyonu birbirine karıştırma, acı kaşık kaşık tüketilsin ki bitsin.
 Yetmiş yaşında, arabası ile acile başvurdu, bu sefer acilin duvarını yıktı, arabanın camını açıp sana selam veriyor, glokom hastası, daha önceki başvurularından biliyorsun, giderek kötüye giden görme bozukluğunu tedavi etmedin, motorlu taşıtlar birimine hastayı bildirmedin, acilin duvarının yıkılmasından sen sorumlusun.
Rüzgar
American Psychiatric Association. The Principles of Medical Ethics With Annotations Especially Applicable to Psychiatry, 2013 edition.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.